1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KIBRISLI RUMLAR ÇÖZÜMDEN UMUTLU
KIBRISLI RUMLAR ÇÖZÜMDEN UMUTLU

KIBRISLI RUMLAR ÇÖZÜMDEN UMUTLU

Kıbrıs Sorunu’nun çözülmesi için geç kalındığını açıklayan Kıbrıslı Rum siyasi parti temsilcileri, yaşanan sürecin son şans olduğunu düşündüklerini dile getirdi

A+A-

 

 

Kıbrıs Sorunu’nun çözülmesi için geç kalındığını açıklayan Kıbrıslı Rum siyasi parti temsilcileri, yaşanan sürecin son şans olduğunu düşündüklerini dile getirdi. Kıbrıs Sorunu ile ilgili bugüne kadar herseyin müzakere masasında konuşulduğunu ifade eden temsilciler, en kısa zamanda Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılması temennisinde bulundu. Kıbrıs’taki AB Komisyon Temsilciliği’nin organize ettiği tanıtım seminerlerinin dün sona ermesinin ardından, Kıbrıslı Rum siyasi parti temsilcilerinin katıldıkları organizasyon ve Kıbrıs konusunun geleceği ile ilgili işte verdiği cevaplar:

 

THEOFİLOS THEOFİLU-KIBRIS (GÜNEY)’IN ESKİ AB DAİMİ TEMSİLCİSİ

 

DİSİ Başkanı Niskos Anastasiadis’e AB konusunda danışmanlık yapan Theophilu, AB Komisyonu’nun seminerleri düzenlemesindeki amacın, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi partilerin temsilcilerini AB’nin kuralları, işleyişi ve prensipleri ile ilgili bilgilendirmek olduğunu söyledi. Bu bilgilendirme sonucunda Güney Kıbrıslıların AB üyeliğinden daha iyi faydalanabileceğini ve Kıbrıs sorununa çözüm bulmakta yardımı olabileceğini söyledi. Teophilu sözlerine şöyle devam etti:

“AB; entegrasyon, bağlılık, birleşme ve insan haklarına saygı demek. Ancak dün bazı Kıbrıslı Türk katılımcıların sordukları sorulardan da anlaşılıyor ki, bu ziyaretin amacı tam olarak anlaşılamamış. Seminerlere katılan diğer Kıbrıslı Türk siyasiler ve gazetecilerin sordukları sorular, bu ziyaretin neden düzenlendiğini anladıklarını gösterdi. Kıbrıs konusuna gelecek olursak, pek çok kez zamanın ne Kıbrıslı Rum ne de Kıbrıslı Türklerin tarafında olduğunu söyleyebiliriz. Kıbrıs sorunu çok önceden çözülmeliydi. Umarım sorun hemen çözülür ancak bir zaman kısıtlamasının, Demokles’in Kılıcı gibi başımızın üzerinde salınmasına izin vermemeliyiz. Önümüzdeki sürecin son şans olduğunu söylemek hiç yardımcı olmuyor. Her iki taraf da olaya iyi niyetle yaklaşıp sorunun çözümüne odaklanmalı.”

 

THUKİS THUKİDİDİS – EDI BAŞKAN YARDIMCISI

 

Seminerlere katılmadan önce Avrupa’nın içinde bulunduğu ekonomik durum ve Kıbrıs konusunda bazı konular ile ilgili tartışmalar yapılması ve görüş alışverişinde bulunacağı beklentisi içinde olduğunu söyleyen Thukidis, durumun farklı olduğunu gördüğünü söyledi. Thukis şöyle konuştu:

“Sonuçta AB ile ilgili bilgiler aldık. Küçümsediğimden değil ancak beklentim daha fazla idi. Fazla tartışma olmadı. Genelde bilgi aktarımı oldu. Bu bilgileri internetten de bulabiliriz. Bazı katılımcıların sordukları sorular vardı. Kişisel olarak iki toplumlu görüşmelerin öncüsü olan bir partiden katılıyorum dolayısıyla buraya Kıbrıslı Türklerle tanışmak için gelmedim çünkü Kıbrıs’ta zaten görüştüğüm pek çok arkadaşım var. Kıbrıs (Güney), AB dönem başkanlığını almadan evvel Kıbrıs sorununun çözüleceği konusunda teoriler var. Süper güçler, AB ve BM biz bir çözüm bulmak için zorlayacaktır. Kıbrıs meselesi 50 yıldan fazladır sürüyor. Hala neyi tartışıyoruz? Tüm konuları tartıştık ve tartışacak daha fazla konu olduğuna inanmıyorum. Zaman geçtikçe hem bulunduğumuz coğrafyada hem de insanların düşüncelerinde değişiklik oluyor. 1950 jenerasyonu biliyor ve bir çözüme önem veriyor. Ancak yeni neslin umurunda değil. Bir çözüm istemedikleri için değil, fazla bilgileri olmadığı için. Çözümsüzlüğün getireceği tehlikelerin farkında değiller. Çözümün faydalarını biliyorum ve bu konuda olumlu düşünüyorum. Toplum psikolojisinden sıyrılıp Kıbrıs’ı ülkemiz olarak görmeliyiz. 

 

 

HARİS POLİKARPU – AKEL EKONOMİ İŞLER BÜROSU

 

Düzenlenen seminerlerin Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin, AB’nin nasıl işlediğini görmeleri için faydalı olduğunu söyleyen Polikarpu, Kıbrıs (Güney)’ın dönem başkanlığı ile ilgili bilgilerin de faydalı olduğunu belirtti. Polikarpu şöyle konuştu:

“Bizim için düzenlenen program, yapısı gereği bilgilendirici bir programdı. Amaç iki toplumu da bilgilendirmekti. Program farklı şekillendirilseydi, karşılıklı sohbet ortamı doğabilirdi ancak durum öyle gelişmedi. Çözüm ile ilgili devam eden bir müzakere süreci var. Bununla ilgili umutlarımızı canlı tutmaya çalışıyoruz. Umarım ki yeni yılda Kıbrıs sorununun nihaiyi çözümü için bazı adımlar atılır.”      

 

 

      

 

 

Bu haber toplam 1167 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler