1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kıbrıs’ın kuzeyi Fransa’da haber oldu
Kıbrıs’ın kuzeyi Fransa’da haber oldu

Kıbrıs’ın kuzeyi Fransa’da haber oldu

Fransız haber ajansı AFP'nin Lefkoşa'dan geçtiği haberinde, Kıbrıs'ın kuzeyinde geçerli olan para biriminin TL olduğu anımsattı ve Kıbrıslı Türklerin maliyetlerdeki artıştan dolayı endişeli olduğu ifade etti.

A+A-

Fransız haber ajansı AFP'nin Lefkoşa'dan geçtiği haberinde, Kıbrıs'ın kuzeyinde geçerli olan para biriminin TL olduğu anımsattı ve Kıbrıslı Türklerin maliyetlerdeki artıştan dolayı endişeli olduğu ifade etti.

AFP'ye konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, "Bu durum bizim gibi bir ekonomi için çok çok zor. Yaşananlar bizim çıkardığımız bir kriz değil" dedi.

AFP haberinde Yeşil Hat Tüzüğü hakkında da verdi; Limanları uluslararası ticarete kapalı olan Kuzey Kıbrıs'ın tek ticaret ortağı ise Türkiye. 2003 yılında Birleşmiş Milletler'in gözetiminde açılan yeşil hat sayesinde bölünmüş olan adada çift yönlü geçişler başlamıştı.

TL'deki değer kaybının Kıbrıs Rumları için bir fırsata dönüştüğü ifade edilen haberde, "Kıbrıslı Rumların kuzeye akın ederek arabalarının benzin depolarını ucuza dolduruyor. Lefkoşa'da benzin istasyonları önünde uzun araç kuyrukları görmek mümkün" olduğu yazıldı.

Haberine devamında benzin fiyatları ile ilgili,  Kıbrıs'ın güneyinde bir litre kurşunsuz benzinin fiyatı 1,47 Euro'ya yani bugünkü kurla yaklaşık 11.40 TL'ye kadar çıktığı, Kıbrıs'ın kuzeyinde ise aynı benzinin litresi 4,97 TL'den satıldığı paylaşıldı.

AFP'ye konuşan benzin istasyonu işletmecisi Mustafa Damdelen, "Türk müşterilerden çok Rum müşterilerim var... Bazıları ilk kez geliyor. Satışlarımız yüzde 50-60 arttı" dedi. 'Tüm maliyetlerim birkaç haftada yüzde 50 arttı'

Haberde, Kıbrıslı Rumların kuzeye akının da Kıbrıslı Türkler için sadece küçük bir teselli olduğu ifade edildi.

AFP'ye konuşan Kıbrıslı Türk bir kafe işletmecisi Mehmet, "Tüm maliyetlerim son birkaç haftada yüzde 50 arttı. Birikimlerim de değerinin yarısını yitirdi" dedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, ekonomide nakit akışını sürdürebilmek adına bazı önlemler aldıklarını ifade etti.

Nami alınan tedbirler arasında tüketim ve konut vergilerinde indirim ile yabancı konut yatırımcılarına verilen teşvikler olduğunu anlattı.

Hükümetin aldığı ekonomik önlemlere de yer verildiği haberde,  “kamu harcamalarında gelecek 6 ay için yüzde 20'lik bir tasarruf üzerinde anlaştı ve kamu çalışanları sendikalarıyla da fazla mesai ücretlerinin yüzde 15 azaltılması konusunda uzlaşıya varıldığına” işaret edildi.

Kıbrıslı Rumların Kuzey'e geçiş sırasında yeşil hatta uzun kuyruklar oluşturuyor.

'Yardım isteyebileceğimiz bir yer yok'

Ancak AFP, "Alınan önlemlere rağmen konut ya da otomobil gibi yüksek bedelli ürünler için fiyatlar yükselmeye devam ediyor ve Kıbrıslı Türklerin alım gücü bu ürünleri almaya yetmiyor" dedi.

AFP'ye konuşan Yakın Doğu Üniversitesi İktisat Bölümü'nden Doçent Doktor Erdal Güryay, "Bu krizle baş edebilmemiz mümkün değil" dedi ve Türk Lirası'nın Türkiye'nin Merkez Bankası tarafından basıldığını, faiz oranlarının da Türkiye'de belirlendiğini hatırlatarak "Elimizde hiçbir araç yok ve yardım için gidebileceğimiz başka bir yer de yok. Çünkü tanınan bir devlet değiliz. Krizin KKTC'ye etkileri Türkiye'ye etkilerinden çok daha fazla" dedi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1546 defa okunmuştur
Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler