1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kıbrıs’ın Kuşları
Kıbrıs’ın Kuşları

Kıbrıs’ın Kuşları

Bu hafta yaz sıcakları iyice kendisini hissettirmeye başladı. Sıcak havalarda en iyi yapılacak şey siesta olsa da işten fırsat bulamadığımızdan yaz tatilini bekler olduk. Okulda sınavların başlamasına iki haftadan az bir zaman kaldı. Bir dönemin daha ne

A+A-

 

 

 

Bu hafta yaz sıcakları iyice kendisini hissettirmeye başladı. Sıcak havalarda en iyi yapılacak şey siesta olsa da işten fırsat bulamadığımızdan yaz tatilini bekler olduk. Okulda sınavların başlamasına iki haftadan az bir zaman kaldı. Bir dönemin daha neredeyse sonuna geldik. Ve yoğunluk, etkinlikler dolayısı ile daha da arttı. Bu hafta kitap değil ama Aktüel  Arkeoloji Dergisi’ni okumayı tercih ettim.

  Mutlu haftalar...

 


 

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Gündelik Hayatın Eleştirsi -1

Henri Lefebvre,Sel Yayıncılık

 

   “İktidar ilişkilerinin, meta fetişizminin ve yabancılaşmanın her gün yeniden üretildiği, buna rağmen değişimin ve devrimlerin gerçek temeli olmaya devam eden gündelik hayatın eleştirisine odaklanıyor.
Marksist eleştirinin temelinde yer alan yabancılaşma teorisinden yola çıkan ve onu modern hayattaki tüm yönleriyle ortaya koyan Lefebvre: Beşeri bilimler, felsefe, politika ve ideoloji; bireysel ile toplumsal; bilinç ile eylem arasındaki bütünlüğü gündelik yaşamın yalınlığı içinde yeniden kuruyor. Düş, sanat, oyun, ahlak, hayal gücü, politika, bilim...”

 

 

Özgürlük

Jonathan Franzen, Sel Yayıncılık

 

Bu roman özgür birey olma çabalarını, bir aşkın başlangıcını ve bitişini, gençlikte yaşanan doyumsuz tutkuları, yetişkinliğin getirdiği sürprizleri, neden hiç durmadan arkadaşlarımızla yarıştığımızı, en yakınımızdakilere nasıl ihanet ettiğimizi ve hiçbir şeyin neden "olması gerektiği gibi" olmadığını anlatıyor.
Duygularımızın sözünü dinleyerek kendimize ve çevremizdekilere yaşattığımız acı ve sevinçlerin insan olmanın doğal bir sonucu olduğunu gösteriyor.

 

 

Deniz Kavimleri

Tunç Çağını Sona Erdiren halklar

Barış Gür, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Yayınları

 

Günümüzden yaklaşık 3200 yıl önce, Yakın Doğu'daki büyük siyasi güçler birbiri ardına tarih sahnesinden silinip gitmeye başladılar. Miken saraylarının bir kısmı yıkıldı ya da terkedildi. Topraklarından ayrılan binlerce Miken'in göç hareketinde ilk durağı Batı Anadolu kıyıları oluşturmaktaydı. Kıyıdan içlere doğru yayılan halklar burada Bademgediği Tepe, Panastepe, Limantepe gibi adından da anlaşılacağı üzere, çevreye hakim yüksek tepeleri seçerek yerleşmişler ve göç hareketlerine Anadolu halklarını da katarak yola devam etmişlerdi.

 


 

 

KİTAP DÜNYASI...

 

FORBES Türkiye'nin 2011 satış verilerinden oluşturduğu ''En Çok Kazanan Yazarlar'' listesi, derginin Mayıs sayısında açıklandı. Listenin zirvesinde yer alan Ayşe Kulin, 2011'de çıkan ''Hayat Dürbünümde 40 Sene'' ve ''Hüzün Dürbünümde 40 Sene'' kitaplarında kendi anılarından yola çıkarak, 1941–1983 dönemini romanlaştırdı. Kulin'in 2011'de toplamda 265 bin adet basılan bu iki kitabını, son romanı ''Gizli Anların Yolcusu'' izledi.

Ragıp Zarakolu, PEN tarafından verilen Jeri Laber Uluslararası Yayınlama Özgürlüğü Ödülü’ne layık görüldü.

2-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Diyarbakır 3. Kitap Fuarı'na yaklaşık 100 yayınevi ve Can Dündar ve Murathan Mungan'ın da bulunduğu 300 yazar katılacak.

Ece Temelkuran’ın 2010 yılında çıkan ilk romanı 'Muz Sesleri', Al-Kamel Verlag tarafından Arapçada yayımlandı.

 


HAFTANIN KİTABI

Kıbrıs’ın Kuşları

Niyazi Türkseven, Söylem Ajans ve Basım Hizmetleri

 

  Kıbrıs’ın Kuşları konusunda yazılmış sanıyorum ilk kitap. Kitap hembilgilendirici hem de görsel malzeme bakımından da çok zengin. Kitap kuşların kökeni, morfolojik özellikleri, duyu organları ve sistemleri konusunda bilgiler veriyor. Bu bilgiler görsel malzemeile de destekleniyor.İkinci bölümde önemli kuş alanları, sözleşmeler ve KKTC’de bu konudaki yasalara yer veriliyor. Kuzey Kıbrıs’taki önemli kuş alanları hakkında bilgiler veriliyor. Kuşların sınıflandırılması bölümünde endemik Kıbrıs kuşlarına yer veriliyor. Sınıflamalarla kuşlar anlatılıyor.

   Bir sürü kuş türü hakkında bilgiler veriliyor. Latince adı, Türkçe adı, İngilizce adı her kuş için ayrı ayrı veriliyor. Bunun yanında yaşam alanı, statüsü, besinleri ve görüldüğü zamanlar hakkında bilgiler veriliyor. Kitap, kuşları da türlerine göre ayrımlayarak sınıflandırmış. Kitabın sonunda kuşları görüntüleyenlerin isimleri, kaynakça ve koruma statüleri yer alıyor.

   Kıbrıs’ta yaşayan ya da göçmen kuş olarak ziyaret eden kuşlar hakkında bilgiler bulunan kitap görsel malzemenin titizlikle kullanılmasından dolayı Türkiye ve dünyadaki benzerleri kadar iyi ve bilgilendirici bir kitap olmuş. Kıbrıs’taki ağaçlar, bitki türleri ve diğper hayvanlar içinde hazırlanması gereken kitaplara bir örnek teşkil edecek bir kitap. Öneriyorum... Ülkemizde doğal çevrenin her gün bozulduğu ve bozulmak istediği bu adadaki kuş türlerini öğrenmek onların fotoğraflarını görmek ve kuşları koruma, doğal hayatı koruma konusunda bilinçlenmek için iyi bir kitap. Kendi alanında ise örneği görülmemiş değerli bir çalışma...

 

 

 

 

Bu haber toplam 1569 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler