1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KIBRIS'IN 'KUŞ ALANLARI' BELİRLENDİ
KIBRISIN KUŞ ALANLARI BELİRLENDİ

KIBRIS'IN 'KUŞ ALANLARI' BELİRLENDİ

Ada genelinde yapılan iki toplumlu çalışmayla, kuşları koruma programının temelini oluşturacak, hem Kuzey hem de Güney Kıbrıs’taki önemli kuş alanları belirlendi.

A+A-

 

 

Ada genelinde yapılan iki toplumlu çalışmayla, kuşları koruma programının temelini oluşturacak, hem Kuzey hem de Güney Kıbrıs’taki önemli kuş alanları belirlendi.

KKTC’den Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği (Kuş-Kor), Güney Kıbrıs’tan ise uluslararası Birdslife örgütünün şubesi Birdslife Cyprus tarafından yürütülen çalışma Avrupa Birliği finansmanı ile gerçekleştirildi.

Kuş-Kor’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, 30 gönüllü ile iki yıl süren, adadaki kuşların dağılımını belirlemeyi amaçlayan “Kıbrıs’taki Önemli Kuş Alanları (ÖKA)” projesinde, İlkbaharda adada üreyen türler, sonbaharda ise göçmen kuşların geçiş bölgeleri ve sayıları takip edildi.

Proje kapsamında arazi çalışmalarına ek olarak, adadaki kuşlar üzerine yayınlanan tüm veriler bir yere toplandı.

Açıklamada, önemli kuş alanlarının, “kuşlar, önemli kuş alanları ve kuş koruma programları” üzerinde çalışma yapan Uluslararası Birdlife örgütünün onayına sunulduğu, örgütün onayını alması durumunda söz konusu bölgelerin uluslararası öneme sahip bölgeler olarak kabul göreceği ifade edildi.

Larnaka, Limasol ve Baf’ta bulunan tuz gölleri, sulak alanlar, Beşparmak Dağları, Baf Ormanı, Xeros and Ha Potami vadi ve akarsu yatakları, Koruçam, Karpaz ve Akamas Burnu’nun da ÖKA listesinde yer aldığı ifade edilen açıklamada, listede toplam 30 alanın bulunduğu ifade edildi.

Tavşancıl, Kızıl Şahin, Flamingo, Ada Martısı, Kıbrıs Ötleğeni, Koca Göz, Maskeli Örümcek Kuşu ve Gökkuzgun’un, söz konusu ÖKA’larda dikkate değer bazı kuş türleri olduğu ifade edildi.

Açıklamada, çalışmanın, AB sınırları içerisinde tüm türleri ve doğal yaşam alanlarını içine alan daha geniş bir koruma sistemi olan Natura 2000 anlayışının bir parçası olduğu belirtildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 765 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler