1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KIBRIS'IN FESTİVALİ BAŞLADI
KIBRISIN FESTİVALİ BAŞLADI

KIBRIS'IN FESTİVALİ BAŞLADI

16. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali Başladı LEVENT YÜKSEL İLE MUHTEŞEM AÇILIŞ Gazimağusa Belediyesi’nin bu yıl 16.’sını düzenlediği Uluslararası Mağusa Kültür-Sanat Festivali, Türk Popunun en güçlü erkek sesi Levent Yüksel kons

A+A-

   

16. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali Başladı

LEVENT YÜKSEL İLE MUHTEŞEM AÇILIŞ

 

Gazimağusa Belediyesi’nin bu yıl 16.’sını düzenlediği Uluslararası Mağusa Kültür-Sanat Festivali, Türk Popunun en güçlü erkek sesi Levent Yüksel konseri ile başladı. 11 Temmuz’a kadar sürecek festivalin açılışını yapan Levent Yüksel, tarihi mekan Salamis Antik Tiyatro’yu dolduran festival tutkunlarına unutulmaz bir gece yaşattı. Kıbrıslı hayranlarını performansı ve sempatik tavırlarıyla adeta büyüleyen sanatçı, sahnede kaldığı 2 saat boyunca “Karaağaç”, “Med Cezir”, “Tuana” gibi şarkılarını antik tiyatroyu dolduran 3000 kişilik dev koronun eşliğinde seslendirdi. Sahneden inip izleyenler arasında dolaşarak şarkılarını söyleyen Levent Yüksel, hayranlarıyla fotoğraf da çektirdi. Festivalin açılışında konuşan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Kıbrıs’ın festivalinin bu yıl 16. yaşına ulaştığını, festivalin sanat kalitesi, uluslararası boyutu, sanat çeşitliliği ve seyirci sayısıyla ülkenin tartışmasız en büyük festivali olduğunu, festivale katılmaları için teklif götürülen sanatçıların hiçbir tereddüt göstermeden festivale katıldıklarını ve kendi sitelerinde etkinlikleri duyurduklarını söyledi. 16 yılda gelinen noktanın Kıbrıslı Türklerin bu ülkede neler yapılabileceğini gösterdiğini söyleyen Kayalp, festivalin 15 yılda toplam 150 etkinlikte 450 sanatçı ve 400 bin seyirci ağırladığını, bunun da sanat alanında bir rekor olduğunu kaydetti. Bu yıl toplam 600 bin TL bütçeyle yapılan festivalin devletten katkı almadığını söyleyen Kayalp, bu yıl yeni bir sponsorluk sistemiyle Kıbrıs Türk işadamları ve özel sektörden destek aldıklarını ifade etti. Daha önceki yıllarda devletin farklı kurumlarının festivale katkı yaptığını ancak bu yıl turizm bakanlığının katkı sözü verdiği halde bu sözü yerine getirmediğini anlatan Kayalp, hiçbir devlet kurumundan katkı almayan festivale Kıbrıs Türk işadamlarının sahip çıktığını ve festivalin kalitesinden ödün vermeden gerçekleştiğini söyledi.

 

 

“EN ÖNEMLİSİ HALK DESTEĞİ”

Kayalp, Limasol Türk Kooperatif Bankasının plantin sponsor, Kombos Otomotiv LTD, Northerland Construction ve Şevketoğlu LTD’in altın sponsor, Avon, Özok Grup, Derya Butik, Ermataş LTD, Serena, Dağlı Sigorta, Mesan Construction, Kırnı Piliçleri ve Türkiye İş Bankası’nın gümüş sponsor, ayrıca festivalin resmi içeceğinin pepsi, konaklama sponsorunun Arkın Palm Beach Otel ve  diğer katkıda bulunanların Deniz Plaza ve Kuzey Kıbrıs Turkcell onlduğunu söyleyerek sponsorlara teşekkür etti. Festivalin yaşamasında belediyenin öz kaynaklarıyla takviye edilmesinin önemli olduğunu ancak, en önemlisinin halkın verdiği destek olduğunu belirten Kayalp, festivali büyütmeye, güçlendirmeye ve uluslararasında adından söz ettiricek bir noktaya gelene kadar geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.

 

PROGRAM NE?

16. Uluslararası Mağusa Kültür-Sanat Festivali’nin programında, 25 Haziran’da İstanbul Şehir Tiyatroları’nın Arka Bahçe oyunu, 27 Haziran’da Apocalyptica konseri, 28 Haziran’da Sıla 4 konseri, 3 Temmuz’da Cyprus Jazz Band konseri, 5 Temmuz’da BKM Mutfak oyuncularının Çok Güzel Hareketler Bunlar oyunu, 6 Temmuz’da Aziza Mustafa Zadeh Trio konseri, 9 Temmuz’da Pagagnini konseri, ve final gecesi olan 11 Temmuz’da ise Flamenko’nun prensleri Los Vivancos’un dans gösterisi yer alacak.

Tüm etkinliklerin Salamis Antik Tiyatro’da saat 21:00’da gerçekleşecek festivalin biletleri, Lefkoşa, Mağusa ve Girne Deniz Plazalardan ve Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’nden alınabilir. Festival hakkında Gazimağusa Belediye Halkla İlişkiler Birimi’nin 366 09 54 numaralı telefonu ve http://www.magusa.org/festival isimli web sayfasından daha fazla bilgi edinilebilir.

 


FOTOĞRAFLAR BURÇİN AYBARS

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 392 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler