1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kıbrıs’ın El Kitabı
Kıbrıs’ın El Kitabı

Kıbrıs’ın El Kitabı

Günler geçip giderken bu sayfayı siz okurken Mart ayı başlamış olacak...Yeni yıl geldi de neredeyse geçiyor. Bu hafta yine koşuşturmaca bir yandan, yağmur bir yandan, iş ve ev arasında monoton günler devam etti. Monotonluktan kurtulmama yalnızca doğa ve k

A+A-

 

 

 

Günler geçip giderken bu sayfayı siz okurken Mart ayı başlamış olacak...Yeni yıl geldi de neredeyse geçiyor. Bu hafta yine koşuşturmaca bir yandan, yağmur bir yandan, iş ve ev arasında monoton günler devam etti. Monotonluktan kurtulmama yalnızca doğa ve kitaplar yardımcı oldu... Bahar yaklaştıkça doğa daha da güzelleşecek ... Salahattin Eyyubi ile ilgili okuduğum kitapları hala bitiremedim. Bitirince sizlerle paylaşacağım. Mutlu haftalar...

 

 


 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

 

Korkunç İvan

İsabel de Madariaga, Türkiye İş Bankası Yayınları

 

Çar olarak taç giyen ilk Rus hükümdarı olan IV. İvan, Osmanlı padişahları Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim ve III. Murat'a denk düşen uzun iktidarı (1547-1584) süresince bir yandan ülkesini genişleterek iktidarı kurumlaştırırken öte yandan bir korku imparatorluğu yaratmıştır. İktidarına rakip çıkacağından korktuğu kuzenini ve ona destek olduğundan şüphelendiği ileri gelenleri öldürtmüş, kazayla oğlunun da ölümüne neden olmuştur. Novgorod şehrinin imhasını emretmiş, binlerce kişi katledilmiş, onbinlerce kişi sürülmüştür. "Hem korku hem de hayranlık uyandıran, müthiş" anlamındaki grozny lakabını da bu nedenle kazanmış ve tarihe Korkunç İvan olarak geçmiştir.

 

 

 

İstanbul Rumlarından Yemek Tarifleri

Sula Bozis, Yapı Kredi Yayınları

 

“Üç kıta arasında gelişen ticari ve kültürel alışverişlerin kavşak noktasında bulunan İstanbul kentindeki ‘Yok yok’ deyişine tam olarak uyan, zengin besin maddeleriyle donanmış çarşı ve pazarlar, zaman içinde, sayısız lezzet içeren bir mutfağın yaratılmasına yol açmıştır. Rum evlerinin mutfak kültürünü araştırdığımızda, bu bereketin en iyi biçimde kullanıldığını görürüz. Deniz ürünlerinden tuzlu balık çeşitlemesine, sebze, balık veya sakatatla hazırlanan zeytinyağlı mezelik dolmalara ve sarmalara, dört mevsim etli veya zeytinyağlı tencere yemekleri çeşitlemesine değin Rum mutfağı...”

 

 

 

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

William Kamkwamba, Martı Kitabevi

 

'' Denersem yapabilirim, düşüncesiyle yola çıktığımda henüz 14 yaşındaydım. Yaşadığımız bölgedeki kıtlık artık dayanılmaz olmuştu ve etrafımdaki insanlar teker teker ölüyordu. Buna bir son vermeli, en azından denemeliydim. Çevremdeki insanların, hatta ailemin bile bana deli gözüyle bakmasını hiç umursamadan sadece amacıma odaklandım. Ve başardım da! ''

 

 


 

 

HAFTANIN KİTABI...

 

 

 

Kıbrıs’ın El Kitabı

Galeri Kültür Yayınları

 

Kıbrıs’ın El Kitabı’nın  ilk baskısı 1901 yılında yapılmasına rağmen hala geçerliliğini yitirmeyen, adanın tarihine ışık tutan değerli bir çalışma. Kıbrıs’ın tanıtıldığı el kitabında bir çok konuya değiniliyor ve ilgilenenlere değerli bilgiler aktarılıyor. Kitabın ilk bölümü coğrafya ve tarihten oluşuyor. Kıbrıs’ın coğrafi konumu, mitoloji ve klasik çağlardan itibaren adanın tarihi ile ilgili bilgiler veriliyor. Halklar ve Din kısmında Kıbrıs’ta yaşayan halklar, kiliseler, Ermeniler, Babailer, Yahudiler hakkında bilgiler veriliyor. Görülmesi Gereken Yerler bölümünde adanın tarihsel zenginlikleri anlatılıyor.

   Tursitler için verilen enformasyon bilgileri de hayli ilgi çekici. Hükümet faaliyetleri, posta, hapishaneler, polis, demiryolları -ki o zaman var olup şimdi ne yazık ki var olmayan- ormanlar, kamu işleri ve bir çok konuda bilgiler veriyor.

 Yeraltı zenginlikleri,tuz,sünger avcılığı gibi joeloji, maden ve sanayi konularında bilgiler okura aktarılıyor...Doğa tarihi ve avcılık konusunda bilgiler veriliyor.Fiyatlar, yabancı konsolosluklar, bayramlar, panayırlar, anıtlar, meslek grupları anlatılırken bu konuda bilgiler veriliyor.Ayrıca kitapta resimler ve haritalar da yer alıyor.

  İlk baskısının 1901 yılında yayımlandığı düşünülürse bu değerli çalışma Kıbrıs’ın geçmişine ışık tutuyor. Kitaptan geçmiş ile ilgili bir çok bilgi ediniyoruz. Bu bilgilerden dolayı da değerli bir kaynak eser olma özelliği taşıyor.

 


 

KİTAP DÜNYASI

 

Ahmet Ümit'in roman kahramanı Başkomser Nevzat, "Davulcu Davut'u Kim Öldürdü?" macerası ve Aptülkadir Elçioğlu'nun çizgileriyle çizgi roman olarak yayımlandı.

Dünya çapında milyonlarca satan 'Harry Potter' roman dizisinin yazarı J.K Rowling, yetişkinler için de roman yazacak.

 

Yaşar Kemal’in Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Bu Bir Çağrıdır kitabı, büyük yazarın 1992’den bu yana, inatla, kimi zaman özlemle, kimi zaman öfkeyle ve her zaman umutla dile getirdiği demokrasi, insan hakları ve barış çağrılarını, uyarılarını ve söyleşilerini, bu konulara dair yazılarını bir araya getiriyor.

 

Bu yıl 'öykü' dalında verilen Aydın Doğan Ödülü'nün sahibi, Türk edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle Selim İleri oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 993 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler