1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kıbrıs’ın Başkenti Levkosia
Kıbrıs’ın Başkenti Levkosia

Kıbrıs’ın Başkenti Levkosia

Bu hafta sizin için yeni kitaplar seçtim. Ayrıca Arşidük Louis Salvator’un Levkosia adlı kitabının çevirisini alınca okumadan elimden bırakamadım ve hemen sizlere de tanıtmak istedim. Galeri Kültür Yayınları bu değerli kaynağı Türkçe’ye çevi

A+A-

 

 

 

 

 Bu hafta sizin için yeni kitaplar seçtim. Ayrıca Arşidük Louis Salvator’un Levkosia adlı kitabının çevirisini alınca okumadan elimden bırakamadım ve hemen sizlere de tanıtmak istedim. Galeri Kültür Yayınları bu değerli kaynağı Türkçe’ye çevirerek önemli bir kaynak kitabın Türkçe okunmasını sağlıyor. Lefkoşa’ya ilgi duyanlar, bu 3000 yıllık kentin tarihi ile ilgilenenlerin bir gezginin gözünden Lefkoşa’yı , 1870’li yılların Lefkoşa’sını okumak hayli ilginç ve ilgi çekici...

Mutlu haftalar...

 

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

 

Yaşadığım İstanbul

Selim İleri, Everest Yayınları

 

"Neyse ki, 'kendini koruyan' İstanbul var. İstanbul maceramda ona sığınmak iç açıcı. Kendini koruyan İstanbul bazan edebiyatta, resimde, eski bir fotoğrafta karşınıza çıkar. Bazan daracık sokakta zamana direnebilmiş bir çeşme, bazan önünden geçip gittiğiniz mezarlık, küçük semt camii, taa Bizans'tan kalma ören, duvardan fışkırmış mor salkım bulutları, kır kahvesi, bazan sadece baharlı akide şekeri ya da ansızın karşıma çıkan, kıpkırmızı ve karanfil kokulu lohusa şekeri, kim bilir daha neler, bir türlü sona erdiremediğimiz Öz İstanbul'u söylüyor."

 

 

Aşk ve Çocuk

Maeve Binchy, Doğan Kitap

 

Bir Maeve Binchy romanı okumak eski bir dostla sıcacık bir buluşmaya benzer. Aşk ve Çocuk, Maeve Binchy'nin en iyi romanlarından biri...
Maeve Binchy'nin en iyi romanlarından biri. Birbirinden farklı bir grup insanı ahenkle ele alıyor; İrlanda'daki yaşama özgü olaylar dizisi inandırıcı; romanın sonu da çok tatlı. İnsan, Frankie karakterini Binchy'nin bundan sonraki romanlarında da görmek istiyor.”

 

 

 

Kıbrıs’ta Kimlik ve Değişim

(Post Annan Sürecinde Ada)

Mehmet Hasgüler, Murat Özkaleli, Alfa Yayınları

 

Birleşmiş Milletler'in Kıbrıs için hazırladığı Kapsamlı Çözüm İçin Anlaşma Temeli, nam-ı diğer Annan Planı, dünyada eşi benzeri az görülür bir şekilde hazırlanmış ve 24 Nisan 2004'te Kıbrıs'ta Türk ve Rum kesimlerinde ayrı ayrı ve eş zamanlı gerçekleştirilen referandumlarla halkların onayına sunulmuştur. Plan, Kıbrıs Türkleri tarafından % 64,9 oranında destek bulurken, Rumların % 74,8'i "oxi" deyince, on yıllardır süren, BM'nin bulaştığı Kıbrıs meselesinin çözülebileceği konusunda en umutlu çevreler bile kuşku duymaya başlamışlardır.

 


 

 

KİTAP DÜNYASI

 

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti kitabı ve bu kitapla birlikte verilen CD, Orhan Veli’nin çok eski bir kayıt yöntemi olan “tel”e okuma ile kaydettiği ses kayıtlarından oluşuyor.

 

James Joyce'un yeni keşfedilen çocuk hikayesi 'Kopenhag'ın Kedileri' İrlandalı okurlarla buluştu.

 

Uluslararası PEN Yazarlar Birliği İrlanda merkezinin bu yılki ödülü, ülke edebiyatına katkılarından dolayı, İrlandalı romancı Joseph O'Connor'a veriliyor.

 


 

HAFTANIN KİTABI

 

 

Kıbrıs’ın Başkenti

Levkosia

Arşidük Louis Salvator, Çeviri: Vur Yektaoğlu, Galeri Kültür Yayınları

 

    Lefkoşa konusunda araştırma yapanlar ya da bilgi almak isteyenler için kaynak kitaplardan biri Louis Salvator’un yazdığı Levkosia kitabıdır. Kitap kaynak kitap olmasına rağmen bugüne kadar türkçe’ye çevirisi yapılmamıştı. Galeri Kültür yayınları bu kitabı Türkçe’ye çevirerek okura sunuyor. Eski lefkoşa’yı, tarihi, kültürü, mekanları anlatıyor.

  Arşidük Louis salvator kitaba Lefkoşa’ya girerken gördüklerini anlatarak başlıyor.Önce Lefkoşa’nın coğrafi konumunu anlatıyor. Şehre girmeden önce şehir surları Venedikliler tarafından yapılan surlar konusunda okura bilgiler veriyor. Surların karşısında mezarlıktan Lefkoşa’ya gelen iki sudan bahsediyor. Surların içinde ise mahallelerden ve bahçelerden bahsediyor. Türkler ve oturdukları Tahta Cala denilen bölge hakkında bilgiler veriyor. Mekanların, sokakların isimlerinin mavi teneke tabelalara Türkçe ve Rumca yazıldığını bildiriyor.  Evler, görünümleri, değerleri hakkında bilgiler veriyor.  Diğer bir bölümde camiler ve azizlerin mezarlarına yer veriliyor. Aya Sophia ve diyer  ibadet yerleri hakkında bilgiler veriliyor. En eski kilise Phaneromeni , diğer kiliseler  ve yerleri hakkında bilgiler veriliyor. Şehir için önemli olan kamu binaları, hamamlar,hanlar ve pazarlar hakkında bilgiler aktarılıyor. Pazar yerleri Pazar yerlerindeki meslek grupları pazarların kuruldukları yerler hakkında bilgiler veriliyor. Eğlence anlayışı, nüfus, gelenek, görenekler, ticaret ve sanayi konularına yer veriliyor.

1872-1873 yıllarının Lefkoşa’sını öğrenmek  ve okumak için değerli bir kaynak...

 


 

KIBRIS KÜTÜPHANESİ...

 

 

Kıbrıs’ın El Kitabı

Galeri Kültür Yayınları

 

Ibrıs’ın tarihini, kültürünü, geçmişini, mekanlarını anlatan ve Kıbrıskonusunda değerli bilgiler veren ilk baskısı 1901’de yayınlanan kaynak bir kitap...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1081 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler