1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ‘Kıbrıs’ zirvesi…
‘Kıbrıs’ zirvesi…

‘Kıbrıs’ zirvesi…

Dışişleri Bakanı Çolak, “Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi” için ülkede bulunan konukları kabul etti

A+A-

Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Girne Amerikan Üniversitesi ve “Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi” çalışmaları için ülkede bulunan konukları kabul etti.

Kabulde konuşan heyet üyesi Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, Uluslararası Diplomatlar Birliği, GAÜ ve Avrupa İşad Kulübü ile bir ekonomi zirvesi planladıklarını, ekim ayından itibaren sürecin başlayacağını kaydetti.

Akpınar, Kıbrıs’ın ivme kazanan barış sürecinde AB ve dış ülkelerden yatırımların ekonomiye katkı olarak yansıyacağını ifade etti.

Uluslararası Diplomatlar Birliği Başkan Yardımcısı ve Türkiye Başkanı Ferhat Bozçelik de, İstanbul’da yapılan daha önceki zirvenin başarılı geçtiğini, Kıbrıs barış sürecinde ekonomi, yatırım ve enerji konularını zirveye taşımak istediklerini kaydetti.

Bozçelik, Tüm Avrupa’daki yatırımcıların yanı sıra Yunan yatırımcıları da zirveye katmak istediklerini, Dışişleri Bakanlığı’nın da desteğiyle yapılacak zirveyi daha iyi yerlere getirebileceklerini söyledi.
Dışişleri Bakanı Emine Çolak da, diplomasi, ekonomi ve dış ilişkilerin adada imzalanacak bir barış anlaşmasıyla yeni dünyalar yaratacağını belirterek, Kıbrıslı Türklerin bugüne kadar dünyadan izole olarak yaşadığını ifade etti.

Kıbrıs Türklerinin adada atılacak imzalarla gelecek bir anlaşmayı beklemek zorunda olduklarını belirten Çolak, söz konusu zirveyi dünyayla kucaklaşma anlamında bir başlangıç olarak kabul ettiğini bildirdi.

Çolak, bakanlığının da çeşitli sorunları bulunmasına rağmen, çok deneyimli bir ekiple gerek diplomasi ve ekonomi, gerekse AB uzmanlığı ekibiyle yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi.
Konuk heyette Uluslararası Diplomatlar Birliği Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Uğuz Özgöker, Yönetim Kurulu Üyesi ve AB Danışmanı Musa Karademir ve Avrupa İşad Kulübü Avrupa Başkanı Zbingniew Roch da yer aldı. TAK

Bu haber toplam 994 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler