1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS TÜRKÜ TEHLİKE ALTINDA'
KIBRIS TÜRKÜ TEHLİKE ALTINDA

'KIBRIS TÜRKÜ TEHLİKE ALTINDA'

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat BRT’de katıldığı bir programda Greentree zirvesi üzerine değerlendirmelerde bulundu

A+A-

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat BRT’de katıldığı bir programda Greentree zirvesi  üzerine değerlendirmelerde bulundu.

 

Bir soru üzerine Greentree zirvesini değerlendiren Talat, bu zirvenin başarısız olmasının en önemli nedeninin tarafların isteksizliği olduğunu düşündüğünü söyledi. Talat Türk tarafının bu zirvenin son olmasını istediği yönünde çeşitli açıklamaları bulunduğunu, halbuki bizim temennimizin bu olmaması, çözüme ulaşmak olması gerektiğini söyledi. Kıbrıs sorununda “son” olmadığını ve “son”un çözüm olduğu yönündeki görüşünü yineleyen Talat, Rusya’nın tutumuna da değinerek, Rusya’nın şimdiden militanca bir tavır ortaya koyduğunu hatırlatarak, sadece bu gerçeğin bile, sorunun çözüme kadar bitmeyeceğini gösterdiğini söyledi. 2. Cumhurbaşkanı, bu nedenle çözüm için militanca çalışmak gerektiğini kaydetti.

 

ZAFİYET

 

Rum tarafının kibirli tavırlarını da değerlendiren Talat, her şeye karşın çözüm dışında bir seçenek olmadığını, bunun bir zafiyet olduğunun gerçek olmakla birlikte yapılması gerekenin bu zafiyetin ortadan kalkması için çözüme odaklanmak olduğunu belirtti.

 

Bir başka soru üzerine Talat, Hristofyas ve Eroğlu’nun demeçlerine kim bakarsa baksın, Eroğlu’nun daha barışçı göründüğünü söyleyebileceğini kaydederek, ancak yabancı diplomatların gerçek durumun bu olmadığını iddia ettiklerini, söylenenlere değil yapılanlara bakılması gerektiğini ifade ettiklerini anlattı. Dünyanın Rum tarafına karşı birçok nedenden dolayı sempati duyduğunu anlatan Talat, yaptıkları büyük günahlara rağmen bu sempatinin hala yıkılmadığını, Annan Planı oylamasındaki tutumlarının bile çabucak unutulduğunu söyledi.

 

Papadopulos’u masaya getirmek için çok şey yaptıklarını belirten Talat, nihayetinde ancak Hristofyas döneminde görüşmelerin başladığını ve birçok mutabakatın ortaya çıktığını söyledi. Bu dönemde hiçbir diplomattan eleştiri almadığını söyleyen Talat, o dönemde Türk tarafının sempati yaratmakta başarılı olduğunu kaydetti. Dolayısıyla şimdiki durumun kendisini çok üzdüğünü belirten 2. Cumhurbaşkanı, neticede iki taraf eşit şekilde suçlansa bile, bundan Türk tarafının zarar göreceğini söyledi.

 

TEHLİKE ALTINDA

 

Talat, Kıbrıs Türk halkının büyük bir tehlike altında olduğunu da belirterek,  Kıbrıs Türkünün erozyona uğrama sürecinde olduğunu kaydetti ve buna çeşitli örnekler verdi. Talat, bir taraftan Rum tarafından aşağılanan Kıbrıs Türkünün bir taraftan da Türkiye'den gelen akımla sandviç gibi arada kalma hissi yaşadığını ve kimlik erozyonuna uğradığını söyledi.

 

Ankara’nın Kıbrıs sorununa yaklaşımında bir farklılık olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin çeşitli sorunlarının olduğunu belirterek Kıbrıs'ta kan akmadığını, herhangi birinin burnunun kanamadığını dolayısıyla Kıbrıs sorununun Türkiye’nin birinci gündem maddesi olmadığını; öte yandan çevresinde çok ciddi endişe kaynakları bulunduğunu söyledi. Bu gerçekler dikkate alınınca sorunun çözümü için öncelikle bizim çaba göstermemiz gerektiğini anlattı.

 

ÇAPRAZ OYUN  YARARI

 

Çapraz oy ile ilgili bir soru üzerine Talat, bunun kendilerinin önerisi olmadığını ancak kendilerinin bir paket hazırlayarak çapraz oyu da bunun içine koyduklarını söyledi ve çapraz oyun önemine değindi.

 

Talat, iki toplumun bir birine rakip olduğunu, hatta husumet duyanların da olduğunu belirterek, "Bu durumda, seçilecek liderlerin her birine eğer seçilecekseniz, seçilmenizde diğer toplumun yüzde 20’sinin de katkısı olacak denilecek. Bu durumda o lider fanatik bile olsa olumsuz duygularını dizginleyecek ve hatta zamanla fanatizminden de sıyrılabilecek" dedi. Talat tüm bunlara dayanarak çapraz oyun, çözümün  sürdürülebilirliği konusunda yararlı olduğuna inandığını da ifade etti.

 

Söz konusu paketi büyük ölçüde bitirmek üzere olduklarını belirten Talat, Hristofyas’ın kendisinin seçimleri kaybetme ihtimalini sezdiğini, bu nedenle de ayak sürmeye başladığını hatırlattı. Talat, Hristofyas’ın kendisinin seçimi kaybetmekle görüşmelerin çökeceğini ve Türk tarafının suçlanacağını zannettiğini anlattı ve böylece paketi sonuçlandıramadıklarını kaydetti. Şimdi yapılması gerekenin pakete kuvvetle sahip çıkmak olduğunu söyledi.

 

Talat, Hristofyas’a bir kırgınlığının olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine,  sadece Annan Planına hayır denmesi nedeni ile kırgın olduğunu çünkü Kıbrıs sorununun çözümüne en çok o dönemde yaklaşıldığını ve AKEL yüzünden çözümün kaçırıldığını anlattı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler