1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Kıbrıs Türk insanının endişesini herkes anlamalı'
Kıbrıs Türk insanının endişesini herkes anlamalı

'Kıbrıs Türk insanının endişesini herkes anlamalı'

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bu sabah katıldığı Ada TV’de Nazar Erişkin’in sunduğu “Günaydın Ada” programında özellikle Türkiye Cumhuriyeti Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuze

A+A-

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs’a yaptığı ziyaretle ilgili siyasi ve sosyal gelişmeleri değerlendirdi.

 

 

“Kıbrıs Türk insanının endişesini herkes anlamalı”

 

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bu sabah katıldığı Ada TV’de Nazar Erişkin’in sunduğu  “Günaydın Ada” programında özellikle Türkiye Cumhuriyeti Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs’a yaptığı ziyaretle ilgili siyasi ve sosyal gelişmeleri değerlendirdi.

 

Erdoğan’ın gelişiyle birlikte düzenlenen protestolarla ilgili değerlendirmede bulunan Yorgancıoğlu, olayların bir açıdan da 6 ay öncesinden başlayarak kendi dokumuza uymayan ekonomik politikaların uygulama sürecinde hükümetin “Türkiye istedi onun için yapıyoruz” sözleriyle Türkiye’yi hedef göstermesiyle de bağlantılı olduğunu söyledi. “insanlar bundan etkilendi” diyen Yorgancıoğlu, bunun Erdoğan’ın ziyaret tarihine kadar artık bir dışa vurum şeklinde geliştiğini kaydetti. Yorgancıoğlu, insanların birbirlerini anlaması gerektiğinin altını da çizerek, “Kıbrıs Türk insanının kendi geleceğiyle ilgili endişesi var. Bunu herkes anlamalı ve ifade edilmesinin ardında kötülük aranmamalı. Türkiye ise bir katkıda bulunuyorsa, bunun daha dikkatli kullanılmasına yönelik talep de doğru algılanmalı” diye konuştu. Yorgancıoğlu, bu nedenle tarafların birbirleriyle daha sık görüşmesinde yarar olduğunu kaydetti.

 

Polis’in göstericilere karşı kullandığı yöntemleri ve davranışını doğru bulmadıklarının da altını çizen Yorgancıoğlu, sorunların üstesinden sürekli bir çatışmayla gelinemeyeceğini de kaydederek, “Çatışmayı onaylamıyoruz ama kimse de ‘Kıbrıslı Türkler her söyleneni kabul etmek zorundadır’ anlayışında olmamalı” dedi.

Var olan yapının sürdürülebilir olmadığını ve Kıbrıs sorununun çözümü ile birlikte düşünüldüğünde riskler oluşturduğunu ifade eden CTP-BG Genel Başkanı, bu nedenle çözüm sürecinde Kıbrıs Türk halkının ekonomik ve sosyal alanda gelişimi için yapılması gereken hamleler bulunduğunu, ancak sürdürülebilir olmayan bu yapı düzeltilmeye çalışılırken de sosyal sorunlar yaratan bir tutum içerisine girilmemesi gerektiğini söyledi.

 

Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptıkları görüşmede ülkenin ekonomik yapılandırılmasının gerekliliği konusundaki görüşlerini paylaştıklarını da ifade ederek, “Ama toplumsal kimlik konusunda hassasiyetimiz olduğunu da söylediklerini sözlerine ekledi. Kıbrıslı Türklerin işsizlik sorunu yaşadıkları bir ortamda ithal işgücü ile kayıt dışı işçilerin yarattığı olumsuz durumu da Erdoğan’a aktardıklarını ifade eden Yorgancıoğlu, “yardımların ve yatırımların bu ülke insanının yararına olacak şekilde konuşlandırılması gerektiğini söyledik” diye konuştu.

 

Yorgancıoğlu, kısıtlı süre içerisinde tüm konuların aktarılmasının mümkün olamayacağına da işaret ederek, bu nedenle ülkedeki ilgili tüm verileri toplayıp ileriki dönemde karşılıklı oturup konuşulması ve konuların ele alınması gerekliliğinin üzerinde durduklarını da aktardı.

 

Yorgancıoğlu, “Uyuşmadığımızı gördüğümüz zaman, bu yönde tavır alırız çünkü halkımızın çıkarları ve partimizin görüşleri bizce her zaman önde gelir. Anlaşamazsak kendi politikalarımız ve tavrımız var, bunu sürdüreceğiz” dedi.

 

Yorgancıoğlu, Erdoğan’ın ekonomiyle ilgili bazı görüşlerini paylaşmakla birlikte nüfusla ilgili görüşlerini paylaşmadıklarını da sözlerine ekledi. Yorgancıoğlu, “Biz insanlara karşı değiliz ama bu ülkenin sosyal yaşamına, ilişkilerine uygun davranmayan, dokusuna uymayı ısrarla reddeden anlayışlara karşıyız” diye konuştu.

Yorgancıoğlu, ekonomik konularda ise ekonominin geliştirilmesi için hem iç yatırım hem yabancı sermayenin olmasında birleştiklerini, yerli istihdam yaratılması konusundaki görüşlerinin de altını çizdiklerini söyledi.

 

CTP-BG Genel Başkanı, eğitim ve turizmin geliştirilmesi konusunda daha teşvik edici tedbirler alınmasını istediklerini de ifade ederek, ülkede üretilen malların dış piyasada alıcı bulması için atılması gereken adımlarla ilgili görüşlerini de Erdoğan’la paylaştıklarını ve TC Başbakanı’nın bunlara olumlu yaklaştığını aktardı.

Yorgancıoğlu, kurumların özelleştirilme yerine kaynak tüketen noktadan kaynak üreten noktaya getirilmesi gerektiğine de işaret ederek, “biz kurumlarımızın peşkeş çekilmesine karşı olduğumuzu her zaman söylüyoruz” diye konuştu.

 

POLİS KORUMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU HALKI DÖVME HAKKINA SAHİP DEĞİLDİR

 

19 Temmuz tarihinde polisin eylem yapan örgütlere karşı tutumunu şiddetle eleştiren CTP-BG Genel Başkanı, polisin talimat almadan bu tür bir davranış içine girmesinin pek olası olmadığını ifade ederek şöyle konuştu: Yaslarımıza göre insanlarımız kendilerini ifade özgürlüğüne sahiptir. Anaysa ve yasakların yasaklamadığı bir konuda polis, üstelik gösteri yapan gruplardan en ufak bir saldırgan hareket gelmemesine karşın, saldırırsa, bunun hesabını vermek durumundadır. Yaşananlardan Hükümet ve polis yönetimini sorumlu tutuyorum”

Olayların ardından gerek kişilerle birebir görüşerek, gerekse olayların video görüntülerini inceleyerek araştırma yaptıklarını da anlatan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, eylemcilerin durduk yerde saldırıya uğradıklarını tespit ettiklerini kaydetti. Yorgancıoğlu, “Polis korumakla görevli olduğu halkı dövme hakkına sahip değildir” diye konuştu.

Tüm polisleri kökenine göre değerlendirip hepsinin aynı kefeye konmaması gerektiğine de işaret eden Yorgancıoğlu, “ama Hükümet kendi vatandaşını acımasızca ve gerekçesizce dövenleri cezalandırmazsa durum daha da kötüleşir. Hukuk, orantısız güç kullanımının cezalandırılmasını öngörür.  Hükümetin derhal soruşturma açması;  görevini yapması lazım. Güvenlik başka, saldırganlık başka bir şey” diye konuştu. Erkek polislerin kadın göstericilere karşı tavırlarını da şiddetle eleştiren Yorgancıoğlu, “erkek polisler kadın göstericileri çekiştirip götürmeleri dünyanın neresinde görülmüştür” diye sordu ve “Ülkede hükümet yasalara uymazsa vatandaş hiç uymaz.” Diyerek yaşananları “Düşmanlığı körüklemesi yanında güven duyulması gereken polis örgütüne karşı güvensizlik uyandıran olaylar” olarak niteledi.

Yorgancıoğlu, “Sesiz kalmak gibi bir niyetimiz yok… Kimsenin, insanlar farklı düşünüyor diye yasalar izin verdiği halde onları orantısız güç kullanarak dağıtma, darp etme hakkı yoktur.” dedi.

 

ERDOĞAN’IN MESAJLARI

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Erdoğan’ın adaya gelişinde yaptığı ilk konuşmada, “Maraş’ı Güzelyurt’u vermem, unutun” şeklindeki ifadelerini doğru bir açıklama olarak görmediğini de kaydeden Özkan Yorgancıoğlu, bunun olumsuz bir algıya yol açtığını söyledi. Yorgancıoğlu, “sanırım kendisi de bunun farkına vardı ve tören alanında farklı bir konuşma yapıp BM parametrelerine uygun, tek egemenlik, tek uluslar arası kimlikten söz etti” dedi. Yorgancıoğlu, Erdoğan’ın ilk demecinde kullandığı  “Maraş’ı Güzelyurt’u vermem” şeklindeki ifadelerin bir yerde ‘Kıbrıslı Türklerin söz hakkı yok’ mesajı da verdiğine işaret ederek, bunlardan sakınılması gerektiğini vurguladı. .

Yorgancıoğlu, Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşmanın gerekliliğine bir kez daha dikkat çekerek 2012 Temmuz ayından önce sorunun çözülmesi için AB, BM ve uluslar arası güçlerin çaba sarf etmesi gerektiğinin de altını çizidi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1374 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler