1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kıbrıs Türk futbolunun geleceği
Kıbrıs Türk futbolunun geleceği

Kıbrıs Türk futbolunun geleceği

1955 Ekim ayında Kıbrıs Futbol Federasyonu’nun genel kuruluna katılmayarak kendi ayrı federasyonumuzu kurduk. Bu tarihten itibaren de kendi futbol organizasyonlarımızı düzenledik. Savaş yılları hariç liglerimizi hep devam ettirdik. 1983 yılına kadar

A+A-

 

1955 Ekim ayında Kıbrıs Futbol Federasyonu’nun genel kuruluna katılmayarak kendi ayrı federasyonumuzu kurduk. Bu tarihten itibaren de kendi futbol organizasyonlarımızı düzenledik. Savaş yılları hariç liglerimizi hep devam ettirdik. 1983 yılına kadar da gerek karmalar düzeyinde, gerekse de milli takım düzeyinde maçlar yaptık. Seksenli yıllara kadar da dünya ile aramızda çok büyük farklar yoktu. Seksenli yılların ortalarından itibaren uygulanan ambargolar, sporumuzu ve özelde futbolumuzu her gün için geriye götürdü. Geldiğimiz noktada ise futbolumuz bitme noktasındadır.

Bu duruma seyirci kalmam münkün değil. Ambargolara ve dışlanmışlığa rağmen yapacak işlerimizin olduğunu düşünüyorum. Deneyimlerim ve futbol eğitimime dayanarak yapılması gerekenleri aşağıda sıraladım. Bunlar tamamen benim önerimlerim. Başka arkadaşların da düşüncelerine saygı duyuyorum. 

 

1-Futbolu kirlilikten arındırmalıyız.

2-Fiziki altyapıyı çağdaş seviyeye getirmeliyiz. İhtiyacımız olan kaynak elimizde fazlasıyla vardır.

3-İnsani altyapıyı geliştirici organizasyonu ülke geneline yaymalıyız.

4-13-15-17 ve 19 yaş grupları için bölgesel ligleri oluşturmalıyız.

5-Takım sayısı arttırılmalı, futbol sezonu mutlaka uzatılmalıdır. 16 takımlı iki lig ülke futbolu için gereklidir.

6-Futbola olan ilgiyi arttırmak için play-off mutlaka uygulanmalıdır. Ligi zirvede bitiren dört takım aldıkları puanlar baki kalmak kaydıyla iki devreli oynanacak maçlar sonucunda şampiyon belli olmalı.

7-Çağdaş futbol anlayışını geliştirmek için okullardan başlamak suretiyle tüm altyapı antrenörleri sil baştan eğitime tabi tutulmalı.

8-Kulüpler FIFA kriterlerine uyum için teşvik edilmeli. Üretim tüketim dengesi sağlanmalı. Denk ve şeffaf bütçe oluşturulması için kurallar konmalı.

9-FIFA şemsiyesi altına girene kadar yabancı oyuncu yasaklanmalıdır.

10-FIFA ve UEFA ile her platformda temas kurulmalı. KOP (Kıbrıs Futbol Federasyonu) ile de ilişki kurup onları FIFA ve UEFA nezdinde zorda bırakacak öneriler sunulmalı. Örneğin iki toplumlu ortak lig önerisi gibi.

11-toplumlar arası görüşmelerde sporun da gündeme gelmesini sağlamak için tüm federasyonlar ve sivil toplum örgütleriyle ortak çalışma başlatılmalı. Siyasetin spora değil, sporun siyasete yön vermesi için mücadele verilmeli.

 

Bu yazdıklarımın bazılarını kısa vadede, bir kısmını ise uzun soluklu bir çalışma ile başarabiliriz. Federasyon bu konuda mutlak suretle erken zamanda proje üretmeli. Üretilen projeler kamuoyuyla palyaşılmalı. Geniş konsensus sağlandıktan sonra da hayata geçirilmeli.

Kıbrıs Türk futbolu adına Futbol Federasyonu çok büyük bir sorumluluk altındadır. Ya proaktif bir çalışma başlatarak futbolu yeniden yapılandıracak, ya da futbolun tükenmesine seyirci kalacaktır. Karar futbolu yönetenlerindir.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 633 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler