1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KIBRIS TÜRK BASINI İLE BİR ARAYA GELDİ
KIBRIS TÜRK BASINI İLE BİR ARAYA GELDİ

KIBRIS TÜRK BASINI İLE BİR ARAYA GELDİ

Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofias, Kıbrıs’ın dönem başkanlığı vesilesiyle dün Kıbrıs Türk basını ile bir araya geldi, önemli açıklamalarda bulundu: “TAKAS İÇİN KUYRUK OLMAZ” Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı vesil

A+A-

 

 

 

Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofias, Kıbrıs’ın dönem başkanlığı vesilesiyle dün Kıbrıs Türk basını ile bir araya geldi, önemli açıklamalarda bulundu:

 

“TAKAS İÇİN KUYRUK OLMAZ”

 

Osman KALFAOĞLU

 

Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı vesilesiyle Kıbrıs Türk basını ile dün Başkanlık Sarayı’nda bir araya gelen Hristofias, Kıbrıs sorunu ile ilgili pek çok konuda açıklama yaptı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nin Timvios’u haklı bulan kararının ardından, konunun havada kalması için kararın hükümet tarafından onaylandığını belirten Hristofias, “mülkiyet takası başlamıyor” dedi

 

 “KIBRISLI TÜRKLER İLE KIBRISLI RUMLARI BİRLEŞTİRENLER, ONLARI AYIRANLARDAN DAHA FAZLA”

 Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumları birleştirenlerin, onları ayıranlardan daha fazla olduğunu ve bunların ön plana çıkması gerektiğini söyleyen Hristofyas, “Kıbrıs’ı yeniden birleştiremezsek ve taksim kalıcılaşırsa, bu şovenizmin başarısı ancak Kıbrıs halklarının yenilgisi olacaktır” şeklinde konuştu

 

KIBRISLI TÜRKLERE MESAJ

Burada Kıbrıslı Türk halkına bir mesaj vermek istediğini söyleyen Hristofyas sözlerine şöyle devam etti:

“Sorunun çözülmesi için iki toplum arasında saygın bir uzlaşıya varmak ve her iki toplumun da ihtiyaçlarına cevap verecek bir çözüm için çalıştım. Mehmet Ali Talat ile görüşmeler devam etseydi, önemli derecede bir çözüme yaklaşmış olacaktık.  Eroğlu, ki şahsi ilişkilerimizin iyi olduğunu belirtmek isterim, yönetime geldiğinde görüşmelerde geriye gidiş oldu.

 

“ÇÖZÜME YAKIN DEĞİLİZ”

Çözüme yaklaşılması veya ulaşılması durumunda tekrardan aday olacağını, ancak bugün çözümden uzaklaşıldığını söyleyen Hristofyas “ne yazık ki çözüme yakın değiliz. Ne yazık diyorum Kıbrıs halkı açısından yoksa tekrardan aday olmayacağım için değil” dedi. Hristofyas, DİSİ lideri Nikos Anastasiades’in seçimleri kazanıp lider olması durumunda bunun Kıbrıslıların zararına olmamasını umduğunu kaydetti.

 

NÜFUS

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar açısından en önemli sorunlardan birinin adaya gayrı yasal bir şekilde nüfus taşınması olduğunu ifade eden Hristofyas, “Bu insanlara Kıbrıslı Rumların mallarının dağıtılması ve Kıbrıslı Türklere nazaran daha ayrıcalıklı muamele yapıldığını görmekteyiz

 

HİDROKARBON RESERVLERİ

Hidrokarbon rezervleri her iki halın lehine kullanılacağını ve çözüm olması halinde Türkiye’nin de bundan faydalanacağını söyleyen Hristofyas, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilgili “yarım devlet, kabile” şeklinde ortaçağı andıran benzetmeler yaptığını “halbuki AKP’nin Türkiye’yi çağdaşlaştıran ülke olarak tarihe geçebilirdi, ki bu Avrupa’nın da çıkarına olan bir şeydi” şeklinde konuştu.

 

“TÜRKİYE LİDERLİĞİNE BİR KİBİR VE SİNİZM HAKİM OLDU”

Bir noktadan sonra Türkiye liderliğine bir kibir ve sinizm hakim olduğunu ve güçlü olanın isteklerini dayatabileceği bir pozisyona büründüğünü ifade eden Kıbrıslı Rum lider, “AKP’yi tarih değerlendirecek. Ancak AKP Türkiye’yi ileriye taşıyabilecek bir pozisyondayken geriye götürmesi üzüntü vericidir.

 

ORTAK AÇIKLAMA VE AB DÖNEM BAŞKANLIĞI

Talat’ın seçimleri ortak açıklama yapılmadığı için Kıbrıs Türk toplumu liderliğini kaybettiğini düşüncesinin yanlış bir düşünce olduğunu söyleyen Hristofyas, AB Dönem Başkanlığı’nı kullanarak Türkiye’yi köşeye sıkıştırma yönünde herhangi bir politikaları olmaması nedeniyle eleştirildiğini ancak AB Dönem Başkanlığı’nın, Kıbrıs’ın milli çıkarlarını öne çıkarma yeri olmadığını kaydetti. Hristofyas, “Eğer bahsedildiği şekilde davransaydık Kıbrıs’ta barış arayışlarına toptan zarar verirdik” dedi.

 

 “Sayın Eroğlu ile müzakere etmez zor olsa da bizim görüşmelere devam etme isteğinde olduğumuzu belirttik ancak ne yazık ki sayın Eroğlu yaptığı açıklamalarla ve tutumuyla müzakerelerin adeta tatile girdiğini ve AB dönem başkanlığı sona erene kadar müzakere yapılmayacağını söylüyor.”

 

GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER

Güven artırıcı önlemler konusunda iki toplumun ibadet yerlerinin restore edilmesinin olumlu bir durum olduğunu söyleyen Hristofyas, söz konusu tarihi yerlerin Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların ortak kültürel mirası olduğunu belirtti.

 

CTP’YE ELEŞTİRİ

Hristofyas, CTP ile yaşanan görüş ayrılıklarına girmek istemediğini ancak CTP’nin eski lideri Özker Özgür olduğunda uygulanan politikaların sol politikalar olduğunu söyledi. Bu politikaların gerektiğinde CTP’yi Türkiye ile karşı karşıya getirebilen politikalar olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Daha sonraki süreç içerisinde sayın Talat’ın uyguladığı politikalar başka politikalardı ve bugün de başka politikalar uyguluyor. Hayal kırıklığına uğramış bir durumdayım.

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

  

 

Bu haber toplam 788 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler