1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS TÜRK BASIN TARİHİ' KİTABI BASILDI
KIBRIS TÜRK BASIN TARİHİ KİTABI BASILDI

'KIBRIS TÜRK BASIN TARİHİ' KİTABI BASILDI

580 sayfalık kitap, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin Genel Kurulu’nda üyelere dağıtılacak

A+A-Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, bir yıllık bir çalışmanın ürünü olan “Kıbrıs Türk Basın Tarihi” kitabını tamamladı. Proje, KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın sponsorluğunda yaşama geçirildi.
Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nden yapılan açıklamada, basımı tamamlanan 580 sayfalık “Kıbrıs Türk Basın Tarihi” kitabının, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin 8 Eylül Cumartesi günkü Genel Kurulu’nda üyelere dağıtılacağı, önümüzdeki günlerde de Cumhurbaşkanlığı’nda yapılacak bir resepsiyonla tanıtılacağı duyuruldu.
“Kıbrıs Türk Basın Tarihi” kitabında, Kıbrıs’ta Türk basın hareketi içerisindeki ilk gazeteden bugüne, tüm yayınlar tek tek tanıtılıyor.
Kitap şu bölümlerden oluşuyor: “Kıbrıs Türk Basını’nın İlk Dönemi (1878-1931) Osmanlı Türkçesi ile Yayımlanan Gazeteler, Kıbrıs Türk Basın Tarihinin İkinci Dönemi (1931-1958) İngiliz Döneminde Yeni Türk Harfleri ile Yayımlanan Gazeteler, Kıbrıs Türk Basın Tarihinin Üçüncü Dönemi (1958-1975) Milli Mücadele Basını, Kıbrıs Türk Basın Tarihinin Dördüncü Dönemi (1975-2012) Modernleşme, Günümüzde Yayımlanan Gazeteler, Eski Gazeteciler, Gazete Sahipleri, Gazetelerde Yazan Araştırmacıların Özgeçmişleri, Sürekli Basın Kartı sahiplerinin özgeçmişleri.”
Kitapta ayrıca Bayrak Radyo Televizyon Kurumu ve Türk Ajansı Kıbrıs da ayrı bölümlerde irdeleniyor, kuruluşundan bugüne tüm müdürlerin özgeçmişleri yer alıyor.
Sancak radyoları ile özel radyo ve televizyon kurumlarının da anlatıldığı Kıbrıs Türk Basın Tarihi kitabında, basın davalarına da özet olarak yer veriliyor.
Basın örgütlerinin tek tek tanıtıldığı kitapta, “Basın Cinayetleri” için de ayrı bir bölüm ayrılıyor.Kitabın eklerinde ise ülkemizde basın alanındaki yasalar yayınlanıyor.

KİMLER HAZIRLADI?

Proje sorumluluğunu Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Cenk Mutluyakalı’nın üstlendiği kitabın Yayın Araştırma Kurulu ise Araştırmacı, Tarih Öğretmeni Yurdagül Akcansoy, YDÜ Tarih Öğretmenliği Bölümü Öğretim görevlileri Ayten Koruroğlu ve Gülçin Ertaç’tan oluştu.
“Kıbrıs Türk Basın Tarihi” kitabının danışma kurulunda ise şu isimler yer aldı:
“Prof. Dr. Süleyman İrvan (DAÜ İletişim Fakültesi Dekanı), Doç. Dr. Ali Efdal Özkul (YDÜ Tarih Öğretmenliği Bölüm Başkanı), Mustafa Kortun (KTGB Yönetim Kurulu Üyesi, Enformasyon Dairesi Eski Müdürü), Dr. Bekir Azgın (Akademisyen - Araştırmacı - Gazeteci), Akay Cemal (Gazeteci), Emir Ersoy (TAK eski müdürü, Gazeteci), Bilbay Eminoğlu (Gazeteci), Neriman Cahit (Araştırmacı - Yazar), Erten Kasımoğlu (Araştırmacı -Yazar)”

GELECEK AÇISINDAN ÖNEMLİ

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Merkezi’nde Ümit İnatçı’nın Sanat Yönetmenliği’nde hazırlanan Kıbrıs Türk Basın Tarihi kitabının düzeltilerini ise, Yrd. Doç Dr. Ahmet Güneyli üstlendi, kitap, Söylem Matbaacılık’ta basıldı.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Basın Tarihi’nin giriş yazısında, Kıbrıs Türk Basını’nı tüm dünya basınından ayıran çok önemli bir özellik olduğunu, Kıbrıs Türk basınının başlangıçtan günümüze ele aldığı konular, yayımladığı araştırmalar, köşe yazıları ve demeçlerle bir anlamda Kıbrıs tarihinin son 120-130 yılını anlattığını vurguladı.
Eroğlu yazısında “Böylesi köklü bir geçmişi ve geleneği olan basınımızın tarihinin yazılması, genç gazetecilerin tarihlerini bilerek geleceğe bakmaları açısından çok önemlidir.
Bu nedenlerle Kıbrıs Türk Basın Hareketi’nin gelecek kuşaklara aktarılması için hazırlanan bu proje son derece önemlidir” ifadelerine yer verdi.
Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Cenk Mutluyakalı da “Sunuş” yazısında şu bilgiyi verdi:
“Bu eser için arşivlerde günlerce çalışma yapıldı. Yüzlerce sayfa gazete tarandı, kaynak kişilerle yüz yüze görüşmeler yapıldı, Kıbrıs Türk basın tarihini yansıtan kitaplar, tezler, yazışmalar incelendi. Ulaşılabilecek hiçbir kaynağın atlanmaması için çaba harcandı. Bu çalışma “Kıbrıs Türk Basın Tarihi”ne yönelik olarak “temel bilgiler” kitabı oluşturma hedefiyle hazırlanmıştır. Bu çalışmadaki pek çok başlık, kendi içerisinde ayrı bir kitap konusudur. Amacımız, bu çalışma ile birlikte yeni bilgilerin, eksiklerin ve eklerin kayıt altına alınması, böylece “Kıbrıs Türk Basın Tarihi” çalışmasının genişletilmesi için araştırmacılara imkan sunulmasıdır. Umarız ki, Kıbrıs Türk Basın Tarihi çalışmamız okurlara ışık tutacak, kütüphanelerimizdeki bir eksikliği giderecektir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 763 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler