1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS TAYVAN OLABİLİRDİ'
KIBRIS TAYVAN OLABİLİRDİ

'KIBRIS TAYVAN OLABİLİRDİ'

Egemen Bağış, İngiltere temasları kapsamında BBC World kanalında Stephen Sackur'un sunduğu "Hard Talk" programına katıldı.

A+A-

Türkiye'nin AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İngiltere temasları kapsamında BBC World kanalında Stephen Sackur'un sunduğu ''Hard Talk'' programına katıldı.

Stephen Sackur'un, ''Kıbrıs Rum kesimi AB dönem başkanı olursa, tüm AB ile ilişkiler donar'' yönündeki açıklamaları hatırlatması üzerine Bağış, şöyle konuştu:

''Hayır, tüm AB ile ilişkileri dondurmayacağız. Sadece yarım bir devletin sözde başkanlığını yok sayacağız. Biz Komisyonla ilişkilerimizi devam ettireceğiz. Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerle ilişkilerimizi devam ettireceğiz ama tanımadığımız bir ülkenin tüm birliğin liderliğini üstlenmesini kabul edemeyiz. Nedenini söyleyeyim. Limanlarımızı Rum gemilerine ve uçaklarına açmaya hazırız. Hava sahamızı bile açmaya hazırız. Yeter ki AB kendi kararını uygulasın. 26 Nisan 2004'te, AB üyesi ülkeler oybirliğiyle Kuzey Kıbrıs'ın izolasyonuna son verme kararı aldı. Bu, Kuzey Kıbrıs'a Tayvan gibi muamele etme anlamına geliyordu. Birçok ülke Tayvan'ı tanımıyor ama ticaret yapıyor. Bunu Kuzey Kıbrıs ile de yapabilirlerdi. British Airways'in Ercan Havaalanı'na indiği gün, size söz veriyorum, Türkiye, hava sahasını, havaalanlarını ve limanlarını açacak. AB, uygulaması gereken bir karar verdi. Bu kararı uygulayan tek üye Güney Kıbrıs. Kıbrıslı Rumlar Kuzeye gidebiliyor, alıp satabiliyor, seyahat edebiliyor ama diğer üye ülkelerin aynı imtiyaza sahip olmasına izin vermiyorlar. Bu, bir tezattır, bu ikiyüzlülüktür.''

''TA ARJANTİN'E SAVAŞ GEMİLERİ GÖNDERDİNİZ''

Sunucunun, Bağış'a, geçen yıl gaz ve petrol arama meselesinde ''(Bu yüzden ülkelerin savaş gemileri var) dediniz. Askeri harekat düşünüyormuşsunuz gibi geliyor kulağa'' demesine karşılık Bağış, ''Askeri harekat yaptık mı?'' diye sordu.

Egemen Bağış, Sackur'un, ''Bu, tehdit değil mi?'' diye sorması üzerine, ''Sizin ülkeniz ta Arjantin'e savaş gemileri gönderdi. Beni suçlamayın bu konuda'' dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1024 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler