1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KIBRIS SORUNUNU GÖRÜŞTÜLER
KIBRIS SORUNUNU GÖRÜŞTÜLER

KIBRIS SORUNUNU GÖRÜŞTÜLER

Yorgancıoğlu ve Kılıçdaroğlu İstanbul’da bir araya geldi, Kıbrıs Sorunu’nu görüştü: “Eroğlu görüşmeleri parametre dışına taşıma amacında” “Değişen Mevsimler: Arap Halklarının Demokrasi ve Özgürlük Yürüyüşü” adlı

A+A-

 

 

Yorgancıoğlu ve Kılıçdaroğlu İstanbul’da bir araya geldi, Kıbrıs Sorunu’nu görüştü:

 

“Eroğlu görüşmeleri parametre dışına taşıma amacında”

 

“Değişen Mevsimler: Arap Halklarının Demokrasi ve Özgürlük Yürüyüşü” adlı konferansa katılmak amacıyla beraberinde bir heyetle İstanbul’da bulunan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Görüşmede iki parti arasındaki ilişkiler ve Kıbrıs Sorunu ile ilgili olarak son yaşanan gelişmeler ele alındı.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmede Kıbrıs Sorunu’nda müzakerelerin durma noktasına geldiğine işaret ederek bunun sorumluluğunun görüşme parametrelerinin dışına taşma gayreti içindeki Cumhurbaşkanı Eroğlu’nda olduğunu belirtti. Kıbrıs Sorununun çözümünün iki bölgeli, iki toplumlu ve toplumların siyasi eşitliğine dayalı bir federasyonla mümkün olabileceğinin altını çizen Yorgancıoğlu, bunun dışındaki arayışların boşa olduğunu ve hem dünyanın kabul etmesinin, hem de Kıbrıslı Türklere yarar sağlamasının mümkün olmayacağını vurguladı. Türk Tarafı’nın “bir adım önde olma siyaseti” sayesinde pek çok yarar sağladığını da belirten Özkan Yorgancıoğlu, şimdi bu kazanımların birer birer kaybedildiğine değinerek, çözümü zorlaması gerekenin Türk Tarafı olmasının şart olduğunu sözlerine ekledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, CTP-BG ile yakın bir iletişim ve işbirliği içinde olmaya büyük önem verdiklerini belirterek, Kıbrıs Türk Halkı’na yarar sağlayacak her türlü girişime destek vereceklerini söyledi. CHP’nin çok geniş bir uluslararası ilişkiler ağı bulunduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, olanak yarattıkları her platformda Kıbrıs Türk Halkı’na uygulanmakta olan izolasyonun kaldırılması gerektiğini ısrarla savunduklarının altını çizdi. Özellikle partisinin Brüksel temsilciliği aracılığıyla AB kurumlarında bu yönde büyük bir çaba içinde olduklarını da sözlerine ekleyen Kemal Kılıçdaroğlu, Kıbrıs Sorunu’nun çözümüne katkı sağlayacak her konuda desteğe hazır olduklarını söyledi.

İstanbul’daki konferansa katılan diğer ülke delegasyonlarıyla da ikili görüşmeler gerçekleştiren CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, ayrıca bir çok basın kuruluşundan temsilcilerle de bir araya geliyor. Lefkoşa Milletvekili ve CTP-BG Dış İlişkiler Sekreteri Özdil Nami ile Parti Meclisi Üyeleri Armağan Candan ve Fazilet Özdenefe Kürşat’ın da yer aldığı CTP-BG heyeti, bu akşam Kıbrıs’a dönecek.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 690 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler