1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS SORUNUNDA UFUKTA IŞIK YOK'
KIBRIS SORUNUNDA UFUKTA IŞIK YOK

'KIBRIS SORUNUNDA UFUKTA IŞIK YOK'

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

A+A-

 

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

Talat, olimpiyatlarda Kıbrıslı Türklerin yer almamasından üzüntü duyduğunu kaydederek ilgili makamların olimpiyatlara, olimpiyat bayrağı altında katılımın nasıl sağlanacağı hususunda bir araştırma yapması gerektiği üzerinde durdu ve Kıbrıslı Türk sporcu Meliz’in de belki o çerçevede olimpiyatlara katılmasının mümkün olabileceğini kaydetti. Meliz’in ve belki de başka sporcuların da başka milli takımlarla uluslararası yarışlara katılmasının sevindirici olduğunu ancak, önemli olanın katılımın kendi kimliğimizle olması olduğunu belirten Talat, “hiç olmazsa böylesi bir katılımda Kıbrıslı Türklerin de adı geçer ve adada bir sorun olduğu dünyanın da dikkatine getirilir” dedi. Rum tarafının yürüttüğü spor ambargosuna da değinerek,  Rumların bu girişimlerinin bir devlet politikası olduğunu vurguladı.

Talat, Kıbrıs sorunu devam ettikçe bu bunalımın da süreceğini kaydederek, “önemli olan sorunun çözülmesidir” dedi.

TOPAL ÖRDEK   

Talat bir soru üzerine Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili ufukta bir ışık olmadığını kaydetti. 2. Cumhurbaşkanı Talat,  Hristofyas’ı kastederek  “iki liderden birinin topal ördek” haline geldiğini, Eroğlu’nu kastederek de “zaten çözüm istemediği tescil edilen bir lider olduğunu” söyledi.

VAZGEÇEMEZLER

Bir başka soruyu değerlendiren Talat, Rum tarafının federasyondan vazgeçemeyeceğini söyledi ve “Lillikas bile kazansa vazgeçemezler” dedi.

Egemen Bağış’ın Rumlara karşı KKTC’den yardım istemeleri yolundaki sözlerinin değerlendirmesini yapan Talat, Rumların Danimarka’dan teknik destek istediklerini dolayısıyla  Egemen Bağış’ın bu sözlerinin teknik desteği kastettiğini ve propaganda amaçlı olduğunu söyledi.

 

 

MÜLKİYET

Güneydeki mallarından feragat etmeyen bin yüz kişinin olduğunun söylenmesi ve “bunların sonu ne olacak?” sorusu üzerine  Talat, “Herkesin sonu ne olacaksa onların da öyle olacak” şeklinde yanıt verdi. Talat, gerçekçi olmak gerektiğini ve mülkiyet sorunundan kurtulmanın  yolunun da çözüm olduğunu belirtti. Talat, Kıbrıs Türk tarafının istemesi ve çok çalışması halinde bir süreç içerisinde Kıbrıs sorununun çözülebileceğini anlattı. 2. Cumhurbaşkanı, mülkiyetin Kıbrıs sorununun bir parçası olduğunu söyleyerek “Buna hayati önem atfetmemek gerekir” dedi.

İFTAR ÇADIRLARI

İftar çadırları hakkında bir soruyu değerlendiren Talat, bu çadırların KKTC Kızılayı ile Türkiye Kızılayının işbirliği ile kurulduğuna dikkat çekerek,  Kıbrıs Türkünde çadırlı iftar açma geleneğinin olmadığını ama böyle bir durumda  isteyenin gideceğini, istemeyenin de gitmeyeceğini ifade etti. “Bu uygulamadan hoşnut olmayanlar varsa buralara katılmayarak tavırlarını ortaya koysunlar” diyen Talat, yapılanın da aslında bir tür propaganda olduğunu söyledi.

NASIL OLUR?

UBP kurultayı üzerine meydana gelen gelişmeleri de değerlendiren Talat, UBP  İlçe örgütleri ile kadın örgütlerinin ayrı ayrı toplanarak adaylardan birini destekleme kararı aldıklarını söyledi ve “Böyle bir şey nasıl olur?” diye sordu. “Parti bir ilçe ve kadın ve gençlik kolları federasyonu mu” diyen Talat, “20 Temmuz günü Boğaz Şehitliğinde çelenk koyan UBP’li kadınların boyunlarındaki turuncu fularların üzerinde İrsen Küçük yazması UBP’lilerin parti içi rekabetteki sınır tanımazlığını göstermektedir” diyerek, ‘facebook’taki sayfasında yazdıklarının da bu nedenle yazıldığını anlattı.

 

 

Bu haber toplam 484 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler