1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS SORUNU İLKELERİ SAVUNDUĞUMUZ İÇİN ÇÖZÜLMEDİ'
KIBRIS SORUNU İLKELERİ SAVUNDUĞUMUZ İÇİN ÇÖZÜLMEDİ

'KIBRIS SORUNU İLKELERİ SAVUNDUĞUMUZ İÇİN ÇÖZÜLMEDİ'

Kıbrıslı Rum Lider Dimitris Hristofyas “Kıbrıs sorunu, ilkeleri savunduğumuz için çözülmedi” dedi.

A+A-

Kıbrıslı Rum Lider Dimitris Hristofyas “Kıbrıs sorunu, ilkeleri savunduğumuz için çözülmedi” dedi.
Fileleftheros Dimitris Hristofyas’ın Girne kökenlilerin örgüt başkanları ve sözde “belediye” temsilcilerinden oluşan heyeti kabulünde söylediklerini okurlarına “Hristofyas: ‘Mutsuz Gideceğim, Sizinle Birlikte Acı Çekeceğim... ‘Kıbrıs Sorunu İlkeleri Savunduğumuz İçin Çözülmedi’” başlığıyla aktardı.
Habere göre; “Verdiğim sözü yerine getiremediğim için Başkanlıktan, gerçekten mutsuz gideceğim. Verdiğim söz Türk tavrı nedeniyle gerçekleştirilemez, dolayısıyla, sizinle birlikte acı çekeceğim” ifadelerini kullanan Hristofyas şunları söyledi:
“Mücadele arkadaşıyız. Sizi temin etmek isterim ki bizim taraf, aralarında insan haklarının tesisi ve göçmenlerin geri dönüş hakkının da dâhil olduğu, Kıbrıs sorununun temel çözüm ilkelerini savunduğu için gelişme olmadı.”
Haravgi “Türk Uzlaşmazlığı Zirvede” başlığıyla yansıttığı haberinde Hristofyas’ın; “Rum tarafının insan haklarının tesisi ve göçmenlerin geri dönmesi de dâhil, çözüm ilkelerini savunduğunu, bunların muhtemel yeniden müzakeresinin taksimle eş anlama geleceği” mesajını verdiğini yazdı.

“ANKARA’NIN TAVRI TALAT DÖNEMİNİN AKSİNE ŞU ANDA DEĞİŞTİ”

Hristofyas, “Bazı hareketleri kabul eden Talat’ın Kıbrıslı Türklerin lideri olduğu dönemin aksine Ankara’nın tavrı şimdi Eroğlu döneminde değişti. Derviş Eroğlu sürekli, Mehmet Ali Talat’ın üstlendiği yükümlülükleri kaldırıyor, Talat’ın verdiği taahhütlerin kuşkulu olduğunu savunduğunda da Ankara kendisini destekliyor” dedi.
Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı’nı devralmış olması nedeniyle “Ankara’nın gitgide daha uzlaşmaz ve kibirli olmaya başladığını” iddia eden Hristofyas, Rum tarafının Kıbrıs sorununu, dönem başkanlığı yüzünden ileri götürmediği söylemini reddetti ve dönem başkanlıklarının Türkiye açısından bumerang haline geldiğini savundu.
“Neden itiraz ediyor? Çünkü Kıbrıs egemen devlet olarak tanınıyor, hükümranlığının tamamı ile AB üyesidir ve bu nedenle Türkiye’nin ve Türkiye’nin en sert çevrelerinin emir eri olan Eroğlu’nun protestoları boşa çıkıyor” diyen Hristofyas kendi başkanlık dönemindeki icraatları savunurken şunları söyledi:
“Çözüm onurlu bir uzlaşı olacak, temel ilkelere dayanacak, işleyebilir olacak ve aşamalı da olsa, bütün Kıbrıslıların insan hakları tesis edilecek. Kıbrıs sorununun sıfırdan yeniden müzakere edilmesine gelince... Sıfırdan olması, kendi başına ‘taksim’ demektir”

“DENGE ROLÜ…”


Hristofyas konuşmasında BM’nin oynadığı role de değindi ve “Uluslararası alanda eşitliği dayatan odur (BM). Bizim uluslararası emperyalizm dediğimiz şeyi (BM’nin) dayattığını söylememiz gerekir. Rusya, Çin ve Fransa denge rolü oynuyor” dedi.


 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 644 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler