1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS SORUNU' İLK 4 ARASINDA
KIBRIS SORUNU İLK 4 ARASINDA

'KIBRIS SORUNU' İLK 4 ARASINDA

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, Kıbrıs sorununu “dünyadaki en zor 3-4 problemden bir tanesi” olarak nitelendirdi.

A+A-

 

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, Kıbrıs sorununu “dünyadaki en zor 3-4 problemden bir tanesi” olarak nitelendirdi.

Dün akşam İngiliz Lordlar Kamarası’nda düzenlenen seminerde konuşma yapan Downer, BM’nin arzusunun müzakere sürecinin mümkün olduğu ölçüde devam etmesi şeklinde olduğunu kaydetti.

Rum radyosu RİK’in haberine göre Downer, buradaki konuşmasında, iki toplum arasında iki kesimli-iki toplumlu federasyon çözümüne yönelik geniş bir destek olmadığını belirtti.

Habere göre Downer, BM’nin bugünkü durgunluk yüzünden, bugüne kadar başarılan şeylerin yitip gittiğini görmeyi istemediğini sözlerine ekledi.
İki tarafın da, bugünkü mevcut durumun Kıbrıs sorununun çözümüne ulaşılmasıyla birlikte sona ermesini şiddetli şekilde istemekte olduğuna inandığını dile getiren Downer, bununla birlikte çözümün farklı şekilde algılanmakta olduğunu belirtti.

Kıbrıslı Rumların ilk tercihinin üniter devlet olduğunu kaydeden Downer, Kıbrıslı Türklerin ilk tercihinin ise iki devlet çözümü olduğunu savundu.
İki kesimli federasyon çözümüne ulaşıp ulaşamayacaklarını saptamak için çabalamaları gerektiğini dile getiren Downer, ancak buna yeterince yaklaşmış olduklarını düşünmediğini ve bunun önümüzdeki aylar içerisinde başarılmasının kesinlikle çok zor olacağını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 513 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler