1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS SENDİKAL PLATFORM'U GÜÇLENDİRECEĞİZ'
KIBRIS SENDİKAL PLATFORMU GÜÇLENDİRECEĞİZ

'KIBRIS SENDİKAL PLATFORM'U GÜÇLENDİRECEĞİZ'

Türk-Sen ile Güney’deki SEK, Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinde çalışma yaşamıyla ilgili olarak ortak değerlendirme toplantısı yaptı

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) ile Güney’deki “Kıbrıs İşçileri Konfederasyonu” (SEK), Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinde çalışma yaşamıyla ilgili olarak ortak değerlendirme toplantısı yaptı; bugün Türk-Sen Genel Merkezi’nde yer alan toplantı sonrasında basın toplantısı da düzenlendi.

Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı ile SEK Genel Sekreteri Nikos Maiseos’un konuştuğu basın toplantısında, Kıbrıs sorunundan kaynaklanan Kıbrıslı Türk ve Rum işçilerinin sorunları, özellikle Güney Kıbrıs’ta çalışan Kıbrıslı Türklerin sorunları ve Rum Sosyal Sigortaları’ndan maaş alanların karşılaştığı sorunların çözümü konusunun ele alındığı kaydedildi.

Türk-Sen Genel Başkanı Bıçaklı, ziyaret nedeniyle Nikos Maiseos başkanlığındaki SEK heyetine teşekkür ederek başladığı konuşmada, toplantıda Kıbrıslı Türk ve Rumların çalışma hayatında karşılaştığı sorunların tespiti ve çözümü konularını ele aldıklarını söyledi.

Bıçaklı, toplantıda ayrıca Türk-Sen ve SEK’in üye olduğu Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu (European Trade Union Confederation -ETUC) ile Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu (World Federation of Trade Unions - WFTU)’ta birlikte hareket etme konularını görüştüklerini belirtti

Arslan Bıçaklı, Türk-Sen ve SEK’in zaman zaman kuzey ve güneyde bir araya gelerek tüm bu konuları ele aldığını anlatarak, bugünkü toplantının bunlardan biri olduğunu söyledi.

Bıçaklı, Kıbrıs sorununun karşılıklı kabul edilebilir bir anlaşmayla çözülmesi konusunda iki sendikanın ortak görüşe sahip olduğunu ifade ederek, Kıbrıs Sendikal Formun daimi üyesi olarak Formu daha etkin yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Formun amacının çözümden sonra Kıbrıslı Türk ve Rumların çalışma yaşamını düzenlemek olduğunu anlatan Bıçaklı, Kıbrıslı Türk ve Rumların artık savaş istemediğini kaydetti.

Bıçaklı, adanan bölünemeyecek kadar küçük, iki toplumun birlikte yaşayacağı kadar büyük olduğunu söyledi.

SEK Genel Sekreteri Nikos Moiseos ise konuşmasında, SEK ile Türk-Sen arasındaki ilişkinin 1974’den önce var olduğunu, bundan sonra da var olmaya devam edeceğini söyledi.

Moiseos, Güney’de çalışan Kıbrıslı Türklerin karşılaştığı sorunlar, toplu iş sözleşmesinden yararlanma için Türk-Sen ile birlikte çalıştıklarını; Kıbrıslı Türk işçilere yardımcı olmak amacıyla SEK içinde bir Kıbrıslı Türk sendikacı görevlendirdiklerini anlattı.

Moiseos, Kıbrıs Rum tarafının Avrupa Birliği (AB)’ye üye olduğuna Kuzey Kıbrıs’ta ise AB müktesebatının askıda olduğuna işaret ederek, iki sendikanın bu durumun yarattığı sorunları çözmeye çalıştığını söyledi.

Moiseos, Kıbrıs (Rum) Sosyal Sigortalından maaş alan Kıbrıslı Türklerin karşılaştığı sorunların çözümü konusunda da SEK’in yardımcı olduğunu ifade ederek, Kıbrıs sorununun Birleşmiş Milletler (BM) parametrelerine dayalı Güvenlik Konseyi kararlarına uygun çözülmesini savunduklarını belirtti.

Nikos Moiseos, Kıbrıs Sendikal Platformun daha aktif hale getirilmesi çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 591 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler