1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kıbrıs Rum basınının iddiası
Kıbrıs Rum basınının iddiası

Kıbrıs Rum basınının iddiası

Fileleftheros: “Eide, 7 Nisan’da müzakerelerin başlayacağını açıklayacak”

A+A-

 

Güney Kıbrıs basınına göre; BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin 6 Nisan’da adaya gerçekleştireceği ziyaret sırasında Kıbrıs sorunu çözüm müzakerelerinin başlayacağını bizzat duyurması bekleniyor.

Fileleftheros gazetesi, “Eide Müzakereleri Kilitliyor – Herhangi Bir ‘Yanlışı Yetişmek’ ve Yeniden Başlamayı Duyurmak İçin Geliyor” başlıkları altında verdiği haberinde, Türkiye’nin Navtex’inin sona ereceği 6 Nisan’da adaya gelecek olan BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, büyük olasılıkla müzakerelerin yeniden başlayacağını bizzat duyuracağını iddia etti.

Gazete, Eide’nin Kıbrıslı Türk Lider Derviş Eroğlu ve Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis’le yapacağı görüşmelerin ardından, büyük olasılıkla 7 Nisan’da, müzakerelerin yeniden başlayacağını açıklamasının beklendiğini yazdı.

Çözüm müzakerelerinin Mayıs’ın ilk yarısında başlamasının hedeflendiğini vurgulayan gazete, BM’nin hedefinin müzakerelerin en kısa sürede, hatta bu yılın sonuna kadar tamamlanması olduğunu da öne sürdü.

Sözcü vekili: “Türkiye egemenlik haklarımıza saygı duyduğunu göstermeli”

Öte yandan Politis gazetesi “Pazartesiyi Bekliyorlar” başlığı altında verdiği haberinde, Kıbrıs Rum hükümetinin, Türkiye’nin Navtex’i yenilemeyeceğine yönelik Eide ve Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin açıklamalarına karşın 6 Nisan’ı beklemekte olduğunu yazdı.

Gazete, Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Vekili Viktoras Papadopulos’un dün yaptığı açıklamaların da bu tutuma işret ettiğini ve Papadopulos’un “Kıbrıs Rum tarafı müzakerelere, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına saygı gösterdiğini fiilen kanıtladığında dönecek” şeklinde konuştuğunu aktardı.
Papadopulos, Türkiye’nin Navtex’i yenilemeyerek ve Barbaros Hayreddin Paşa gemisini Güney Kıbrıs’ın MEB’inden uzak tutarak bunu kanıtlayabileceğini belirtirken “engeller kalktığı zaman Anastasiadis’in Eide’yle, müzakerelere geri dönüşün nasıl olabileceğini görüşeceğini” vurguladı.

Gazete, Barbaros gemisinin Gazimağusa Limanı’ndan ayrılmış olmasına karşın dün öğleden sonra geç saatlerde yayınladığı sinyallerin, geminin Türkiye kıyılarına yakın seyretmekte olduğunu gösterdiğini iddia etti.

Partilerin yorumları

Öte yandan Rum siyasi partileri son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundular. Gazetenin haberine göre, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, partisinin özlü müzakerelere dönülmesinden ve müzakerelerin Hristofyas-Talat uzlaşı noktalarından başlamasından yana olduğunu belirterek, Anastasiadis’in “Türk tehditlerine boyun eğmemesi gerektiğini” dile getirdi.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu ise müzakerelerin başlaması için koşulların oluşmakta olduğunu ve Anastasiadis’i destekleyeceklerini vurguladı.
KS EDEK Başkanı Marinos Sizopulos, “ölü bir sürecin başlamasının göstermelik bir şov olduğunu ve müzakerelerin başlaması için ön koşulunun Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye tarafından tanınması olması gerektiğini” iddia ederken Kıbrıs Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ise, Güney Kıbrıs’ın MEB’indeki faaliyetlerin durdurulmasının geri adım olduğu yorumunda bulundu.

Kıbrıs Rum Vatandaşlar İttifakı ise, Türkiye’nin “yasadışı eylemleriyle Güney Kıbrıs’ın yasal uygulamalarının denk tutulduğu” iddiasında bulundu.

(tak)

Bu haber toplam 1337 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler