1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kıbrıs Rum Basını’nda BM Raporu’nun yankıları sürüyor…
Kıbrıs Rum Basını’nda BM Raporu’nun yankıları sürüyor…

Kıbrıs Rum Basını’nda BM Raporu’nun yankıları sürüyor…

“Doğrudan Ticaret Tüzüğünün gündeme getirilmesi hazırlığı”

A+A-

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’yle (UNFICYP) ilgili raporunda yer alan “Kıbrıslı Türklerin izolasyonunun kaldırılması” ifadesinin AB’nin KKTC’yle doğrudan ticaret yapılmasını öngören tüzüğü yeniden gündeme getirmesi amacını taşıyan bir hazırlık olduğu iddia edildi.

Fileleftheros gazetesi “İşin Aslı Doğrudan Ticaret – BM’nin Kıbrıslı Türklerin ‘İzolasyonu’ İfadesinin Ardından Brüksel’de Bir Sonraki Adım Hazırlanıyor” başlığı altında verdiği haberinde, eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan zamanında “unutulmuş olan” Kıbrıslı Türklerin izolasyonu konusunun BM’nin UNFICYP raporunda gündeme gelmesinin sebebinin AB-KKTC Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün yeniden gündeme getirilmesi çabaları olduğunu iddia etti.

Doğrudan ticaret tüzüğünün, Avrupa Parlamentosu’nun “bekleme listesinde” olduğunu ifade eden gazete, tüzüğün yeniden gündeme alınmasının birçok prosedür (başkanlar toplantısı, dış ticaret komitesi toplantısı vs.) gerektirmesine karşın imkansız olmadığını savundu.

Gazete, asıl hedefin, KKTC’nin düzeyinin yükseltilmesi unsuru öne sürülerek Güney Kıbrıs Rum hükümetinin çözüm müzakerelerine geri dönmesinin sağlanması olduğunu belirterek, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in önceki gün yaptığı sert açıklamayla BM, İngiltere ve ABD’ye “ne yapmak istediklerini bildiği” mesajını ilettiğini vurguladı.

Gazete, Anastasiadis’in 21-24 Ocak tarihleri arasında Davos Ekonomik Formu’na katılması yönündeki daveti, Kıbrıs sorununa ilişkin temaslar gerçekleştirmek amacıyla değerlendirmeyi planladığını da yazdı.

Eide yeni formül sundu

Gazete bir diğer haberinde, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin adaya gerçekleştirdiği son ziyarette, Kıbrıs sorununun çözümüne kadarki sürede doğal gazın idaresine ilişkin taraflara yeni fikirler sunduğunu iddia etti.

Habere göre Eide temaslarında sunduğu formülde; “hidrokarbonların idaresinin, bugüne kadar olduğu gibi, çözüme kadar da Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından gerçekleştirilmesi ancak Kıbrıslı Türklerin de söz sahibi olmalarını” önerdi.

Eide, “Kıbrıslı Türklerin doğal gaz konusunda görüşlerini belirtmeleri ve bunların Güney Kıbrıs tarafından ciddiyetle incelenmesi ancak nihai kararın yine Güney Kıbrıs tarafından verilmesi” önerisini sundu.

BM’nin Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk taraflarının tezleri arasında orta yol bulunabileceğine inandığını ifade eden gazete, Eide’nin önerilerinin “ağız yoklama” çerçevesinde sunulduğunu ve tartışılmadığını vurguladı.

Anastasiadis Kıbrıs Türk basınına yönelik basın toplantısı düzenleyecek

Politis gazetesi konuya ilişkin haberini, “Kayıp Zaman Aranıyor – Eide Güvenlik Konseyi’ni Bilgilendirene Kadar Müzakereler Hedefiyle Damage Control (Zarar Kontrolü)” başlıkları altında vererek Kıbrıs Rum tarafının “karşı atak” çerçevesinde girişim yapmayı planladığı eylemlere değindi.
Gazete, Anastasiadis’in Davos’a gitme kararının yanı sıra Güney Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in Brüksel’e giderek, aralarında AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilci Federica Mogherini’nin de bulunduğu birçok yetkiliyle görüşmesinin öngörüldüğünü yazdı.
Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis’in de bir dizi temaslar başlattığını hatırlatan gazete, Almanya’da temaslarda bulunan Mavroyannis’in Hollanda ve ABD’de de temaslarını sürdüreceğini vurguladı.

Gazete, Güney Kıbrıs Rum hükümetinin, Türkiye aleyhine yürütülecek cesur bir tutumun yeterli olmadığı ve Kıbrıs Rum tarafının tezlerinin Kıbrıs Türk toplumunda daha iyi anlaşılabilmesi gerektiğini anladığını belirterek, bu çerçevede Anastasiadis’in Salı günü yaklaşık 40 Kıbrıslı Türk ve Türk basın mensubuna yönelik basın toplantısı düzenleyeceğini bildirdi.

(tak)

Bu haber toplam 1191 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler