1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS POLİTİKASI DEĞİŞSİN'
KIBRIS POLİTİKASI DEĞİŞSİN

'KIBRIS POLİTİKASI DEĞİŞSİN'

Demokrat Parti’li Kıdemli Komite üyesi Howard L. Berman’dan Dışişleri Bakanı Clinton’a...

A+A-

 

 

 

 

Amerikan Kongresi Dış İlişkiler Komitesi, Demokrat Parti’li Kıdemli Komite üyesi Howard L. Berman, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Sayın Hilary Clinton’a mektup göndererek Kıbrıs konusundaki ABD politikasının değişmesini talep etti.

Başkan Obama ve Hilary Clinton ile ayni partiden olan Berman, Türkiye’nin Kıbrıs’ta yaptıklarından rahatsızlığını ifade ederken, Türkiye’yi engellemek için ABD’nin Kıbrıs politikasının gözden geçirilmesini talep etti. Berman’ın Clinton’a gönderdiği mektubun tam metni şöyle:

“Sayın Bakan Clinton, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yeniden birleşmesi Doğu Akdeniz’in istikrarı için kritik öneme haizdir ve ABD çıkarları için de son derece önemlidir. Bu nedenle, Kıbrıs ile ilgili iki konu beni rahatsız etmektedir – öncelikle on yıllardır devam etmekte olan, diğeri  ise yakın geçmişte gerçekleşen – ki, bu konular son derecede önemli olan çıkarlarımızı tehlikeye sokmaktadır. Bu gelişmeler doğrudan ABD’nin Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi konusundaki uzun süre devam etmekte olan duruşumuzu zayıflatmakta ve bu duruşumuzu sürdürebilme gücümüzü sorgulatmaktadır.Birincisi, daha yakın zamanda gerçekleşen gelişme, Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) hidrokarbon arayışlarına ve İsrail ile yapmış olduğu hidrokarbon gelişmeleri ile ilgili antlaşmalara karşı yaptığı askeri müdahale tehdididir. Yeniden birleşme öneren Amerikan’ın posizyonu, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yasal topraklarında, MEB dahil, bulunan doğal kaynaklardaki tüm egemenlik haklarına güçlü bir destek olduğu net olarak algılanmalıdır. Nereden bakılırsa bakılsın, Türkiye’nin tehditleri kabadayılıktır  ve çarpıktır.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 655 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler