1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KIBRIS MÜZAKERELERİ 'KÖRDÜĞÜM'
KIBRIS MÜZAKERELERİ KÖRDÜĞÜM

KIBRIS MÜZAKERELERİ 'KÖRDÜĞÜM'

KTÖS, iki liderin Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürdüğü müzakerelerle ilgili açıklama yaptı

A+A-

 

KTÖS, iki liderin Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla sürdürdüğü müzakerelerle ilgili açıklama yaptı. KTÖS genel Sekreteri Şener Elçil imzasıyla gönderilen açıklamanın tam metni şöyle;

 

         Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili devam eden görüşme süreci siyasi oyunlarla tam bir kördüğüme dönüştürülmüştür.

         Türkiye yetkililerinden “çözüm ister görünüp, çözümsüzlüğe oynama” talimatı alan Sn. Eroğlu bütün sürecin çıkmaza sokularak ayrılığın perçinlenmesini artık açık açık ifade etmektedir. Yeminli ayrılıkçı Sn. Eroğlu’ndan da başka türlü davranmasını beklemek ölü gözünden yaş beklemeye benzer. Ambargo, izolasyon yalanları ile toplumu aldatanlar şimdi de Rumlar çözüm istemez mazeretini önümüze sürmektedirler. Bu da yetmezmiş gibi Avrupa Parlamentosu Kıbrıslı Türklerle Temas Grubu’nun faaliyetlerinden ve Kıbrıslı Türkler’in gerçek temsilcisi olan sivil toplum örgütleri ile görüşmesinden bile rahatsız olmaktadırlar. Sn. Eroğlu ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası da bu temaslardan rahatsız olduklarını ifade ederek grubun işe yaramazlığından bahsetmektedirler. Kıbrıslı Türkler’i dünyadan soyutlayıp uluslar arası hukukun dışına çıkaran bu anlayış, yine hortlamış görünmektedir. Sn. Eroğlu Avrupa Parlamentosu’nun oluşturduğu temas grubunun Kıbrıslı Türkler ile temas grubu olduğunu KKTC temas grubu olmadığının bile farkında değildir.

         Çözümün önünü tıkayarak çözümsüzlüğe ve ayrılığa oynayan bu mantık kabul edilemez. Ayrılıkçı statükonun devamı, TC tarafından dayatılan ayrılıkçı, entegrasyoncu politikaların ileriye götürülmesi ve 1963 yılından beri Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarını işgalleri altında tutan Kıbrıslı Rumlar’ın uluslar arası alanda daha kökleşmesini getirecektir. Kıbrıs Türk toplumunu temsil ettiği iddiası ile masada TC’nin ayrılıkçı politikalarını görüşerek, çözümsüzlüğe oynayan anlayışa karşı mücadeleyi yükseltmemiz ve Kıbrıslı Türkler’in gerçek temsiliyetini yaratmamız kaçınılmazdır.

 

  

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 768 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler