1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS KÜRTAJ CENNETİ OLUR'
KIBRIS KÜRTAJ CENNETİ OLUR

'KIBRIS KÜRTAJ CENNETİ OLUR'

Türkiye’de kürtajın yasaklanırsa KKTC’nin bir numaralı kürtaj merkezi olacağı öne sürülüyor

A+A-

 

 

 

 

Kıbrıslı uzmanlar, “Türkiye’de kürtaj yasaklanırsa, merdiven altına inecek, kadın ölümleri artacak ve sağlıksız koşullarda kürtaj uygulanacak. Bu illegal koşullarda kürtaj yaptırmaktan kaçınanlar Kıbrıs’ı tercih edebilir” diyor...

 

Yasa taslağı hazırlanırken, yasakla birlikte kürtajın sona ermeyeceği, kadınların farklı alternatifleri gündeme getirebileceği konuşuluyor. KKTC de bu seçeneklerden biri olacak gibi görünüyor. Bu tahmini yapan ise iki Kıbrıslı doktor. Lefkoşa Doğuş Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Şevket Alptürk, Türkiye’ye yasak gelmesiyle birlikte KKTC’nin kürtaj merkezi olabileceğine dikkat çekiyor: “Kıbrıs’ta 10 haftaya kadar kürtaj yasal.”

“Kişi 18 yaşını doldurmuş ise kendi rızasıyla, doldurmamış ise vasisinin isteği ile istenmeyen gebeliği sonlandırabiliyor. Evli ise de kocasından izin gerekiyor. Tüp bebek merkezlerimizi Türkiye’den talep çok. Bunun nedeni Türkiye’de yasal olmayan bazı tüp bebek uygulamalarının Kıbrıs’ta yasal olması. Donasyon, yani evli çiftlerin kendisine ait olmayan sperm ile tüp bebek yöntemi Türkiye’de yasak, Kıbrıs ve birçok Avrupa ülkesinde bu uygulama yasaldır. Bu nedenle çiftler Kıbrıs’ı tercih eder. Bu nedenle Türkiye’de kürtaj yasaklanırsa, merdiven altına inecek, kadın ölümleri artacak ve sağlıksız koşullarda kürtaj uygulanacaktır. Bu illegal koşullarda kürtaj yaptırmaktan kaçınanlar Kıbrıs’ı tercih edebilir. Ben kürtajı korunma yöntemi olarak tercih edilmesine karşıyım, kişi ‘gebe kalırım ve kürtaj olurum diyorsa’ bu doğru değil. Kıbrıs’ta sağlık hizmetleri ekonomiktir. Bütün doğum klinikleri ve hastanelerde kürtaj yasaldır. Türkiye, kürtaj için mutlaka bize gelir.”

 

TUNÇBİLEK: “KEYFİ YAPILAN KÜRTAJ TIP ETİĞİ AÇISINDAN DOĞRU DEĞİL”

Kıbrıslı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Verda Tunçbilek de aynı görüşte: “Yasal sınırlar içindeyse Kıbrıs’ta yapılabilir. Kıbrıs’ta kürtaj hep serbestti. 10 haftayı geçen gebeliklerde tıbbi gereklilik varsa rapor gerekiyor kürtaj için, yoksa 10 haftaya kadar yasaldır. Kıbrıs’ta kürtaj operasyonu, devlet hastanelerinde sadece ölü bebek ya da düşük durumunda yapılıyor. Doğum kontrol yöntemi olarak aile planlaması çerçevesinde yapılmıyor. Şimdiye kadar Türkiye’den kürtaj için gelen yoktu. İnşallah kimse gelmez, keyfi yapılan kürtaj tıp etiği açısından doğru değil.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1365 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler