1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kıbrıs kültürü, Girne’de canlandı
Kıbrıs kültürü, Girne’de canlandı

Kıbrıs kültürü, Girne’de canlandı

Girne Kalesi dün akşam çok görkemli bir açılışa sahne oldu. Bu yıl ilk kez düzenlenen ve dünyaca ünlü UB 40 grubundan Bulutsuzluk Özlemi’ne, sokak çalgıcılarından Kıbrıslı müzisyenlere, tiyatrodan dansa pek çok etkinliğin yer alacağı I. Girne Kültür

A+A-

 

 Girne Belediyesi’nin düzenlediği I. Girne Kültür ve Sanat Festivali, Girne Kalesi’ndeki görkemli açılışla başladı

Girne Kalesi dün akşam çok görkemli bir açılışa sahne oldu.
Bu yıl ilk kez düzenlenen ve dünyaca ünlü UB 40 grubundan Bulutsuzluk Özlemi’ne, sokak çalgıcılarından Kıbrıslı müzisyenlere, tiyatrodan dansa pek çok etkinliğin yer alacağı I. Girne Kültür Sanat Festivali başladı.
Girne Belediyesi’nin düzenlediği festivalin açılışı, Girne Kalesi’ndeki gösteriyle daha ilk gecesinden kalitesini ve iddiasını ortaya koydu.
Kıbrıs kültürü ve tarihi adeta yeniden canlanırken, binlerce yurttaş ve yabancı turist, Girne Kalesi’ndeki gösteriyi hayranlıkla izledi.

LÜZİNYANLARDAN RİCHARD’A
Girne Kalesi’nin binlerce mumla aydınlandığı gecede, Kalavaç köyü de adeta kaleye taşındı.
Tarih boyunca Kıbrıs’ta yaşayan Lüzinyanlardan Venediklilere, Aslan Yürekli Richard’dan Osmanlılara kadar tüm medeniyetler, özel kıyafetleri ile Girne Kalesi’ndeki açılışta yerini aldı.
Girne Kalesi’ndeki açılışa ilgi çok büyüktü. Yabancı turistlerin fazlalığı da açılışta dikkat çekti.
Pek çok turistik işletmenin de stantları ile ayrı bir renk kattığı açılışta, Kıbrıs kültürü ve tarihi bir kez daha yaşandı.

AYGIN: “İDDİALIYIZ, MUTLUYUZ”
Açılışta, Turizm Bakanlığı Müsteşarı tüm konukları selamladı ve festivalin başarılı olmasını diledi, önemli bir organizasyona imza atıldığını söyledi.
Girne Belediyesi Başkanı Sümer Aygın ise iddialı bir festivalle yola çıktıklarını belirterek, Girne’den tüm dünyaya bir kez daha hem sevgi hem de barış mesajı verdiklerini, Kıbrıs kültürünü adanın en güzel şehrinde yaşatmanın onuru içinde olduklarını dile getirdi.
Tam bir medeniyetler buluşmasına sahne olan festivalin, ülkenin kültür ve sanatına güzellik katacağına değinen Sümer Aygın, Girne’nin güzelliğinin festivalle bütünleştiği mesajını verdi.
Sümer Aygın, Girnelilerin ve tüm Kıbrıs’ın festivali büyük bir heyecanla yaşayacaklarını belirterek, “Girne’nin her yerinde festivaller bitmeyecek, ancak 1. Girne Kültür ve Sanat Festivali, en iddialı, en görkemli organizasyon olacak” dedi.
Sümer Aygın, festivale katkı koyan herkese, tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederken, Girne’nin böylesi büyük bir organizasyonu hak ettiğini de belirtti.
CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da gecede bir konuşma yaparak, festivalin açılışından etkilendiğini, bu başarılı organizasyonu yapanlarını kutladığını belirtti. Yorgancıoğlu, sergilenen tablonun Kıbrıs’ın çok kültürlü yapısının ve zenginliğinin bir göstergesi olduğunu anlatarak, “Buradan, herkese barış mesajı veriyorsunuz, farklılıkların zenginlik olduğu mesajını veriyorsunuz. Bu önemli mesajın Girne’den verilmesi ayrıca anlamlıdır. Festivalin güzel geçmesini diliyor, tüm emeği geçenleri de kutluyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1491 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler