1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS KRİZİNİ YÖNETMEK BİZİM GÖREVİMİZDİR'
KIBRIS KRİZİNİ YÖNETMEK BİZİM GÖREVİMİZDİR

'KIBRIS KRİZİNİ YÖNETMEK BİZİM GÖREVİMİZDİR'

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat bugün katıldığı bir TV programında çeşitli konular üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

 

 

 

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat bugün katıldığı bir TV programında çeşitli konular üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

 

CENAZE TÖRENİ

 

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenaze töreninde alınan önlemlerle ilgili bir soru  üzerine Talat, düzenleme ile ilgili bir bilgisinin olmadığını söyleyerek, meydana gelen izdihama dikkat çekti. Talat, kalabalığın büyük olduğunu ifade ederek böyle bir kalabalığı protokol ve güvenlik görevlilerinin yönetemeyeceğini kaydetti. Protokol karmaşası ve izdiham yüzünden Denktaş ailesinin bile zaman zaman zor durumda kaldığını söyleyen Talat, insanların çok üzüntülü olduğu bu gibi anlarda kalabalıkları yönetmenin zor olabileceğini belirterek, bu gerçeğin bir daha görüldüğünü, bu amaçla eğitime önem verilmesi gerektiğini anlattı.

 

DENKTAŞ

 

Denktaş’ın “hastaneden çıkarsam Talat’ı ziyaret edeceğim” dediğinin hatırlatılması üzerine Talat, Denktaş’ın kendisiyle hep iyi ilişkileri olduğunu belirtti ve çeşitli dönemlerdeki diyaloglarını anlattı.  Denktaş’ın kendisine “benim elimden kolay kurtulamayacaksın, benim dedem 120 yaşına kadar yaşadı” dediğini söyleyen Talat, Denktaş’ın en gergin anlarda bile espritüel tutumuyla gerginlik yaratmadığına dikkat çekti. Talat, bütün bunlara rağmen Denktaş’ın hedefinin başka olduğunu, KKTC’yi tanıtmak ve hatta Türkiye’ye bağlanmak gibi inancı olduğunu ve elbette herkesin bu gerçeği bilerek onun düşüncelerine saygılı olması gerektiğini anlattı.

 

Talat, Denktaş’ın 2004’e kadar Kıbrıs'la ilgili Kıbrıs ve Türkiye siyasetini doğrudan yöneten kişi olduğunu da söyledi.

 

TUTARSIZLIKLAR SİLSİLESİ

 

Kıbrıs sorununda çeşitli çelişkili açıklamaların yapıldığının sorulması üzerine Talat, istenilmeyen birşey üzerinde çalışma yapıldığında ciddiyetsizlik ya da bir tutarsızlıklar silsilesinin ortaya çıktığını söyledi. Talat, "federasyonu istemiyorsunuz ama, ister gibi bunun üzerinde çalışma yapıyormuş gözükmenin" çelişkilerine dikkat çekti.

 

ERTELENEBİLİR

 

Talat, Greentree’de gidilecek köyün minarelerinin görüneceğini söyledi ve New York zirvesinin ardından görüşmelerin Rum tarafının Dönem Başkanlığına kadar uzatılabileceği ihtimali üzerinde durdu. Dönem Başkanlığı ile birlikte Hristofyas’ın yoğun bir çalışma sürecine gireceğini de hatırlatan Talat, bu yüzden görüşmelerin Rum tarafındaki seçimlerin ertesine ertelenebileceğini belirtti.

 

Türk tarafının al vere hazır olduğunun açıklandığının sorulması üzerine Talat, BM Genel Sekreterinin iç konuları hallediniz şeklindeki talebi üzerine bununla ilgili ne yapıldığını sordu.  Al verin başlaması için her şeyin hazır olması gerektiğini söyleyen Talat, bunların ne olduğunun  bilinmediğini söyledi.

 

Kendisinin çok fazla çözüme inanmakla suçlandığının sorulması üzerine Talat, kendisinin çözüme hala inandığını ve Kıbrıslı Türklerin çözüme ihtiyacı olduğunu ve çözümü sağlayabileceklerini vurguladı. Bunun için çok çalışmak, dünyayla çeşitli düzeylerde temaslar kurarak destek aramak ve bulmak gerektiğini anlattı.

2. Cumhurbaşkanı, Türk tarafı olarak örneğin Greentree’de görüşmelerin çökeceği gibi bir şeyin üzerine yatılmaması gerektiğini kaydetti ve tam aksine çözümü sağlamak için daha çok çalışılması gerektiğini anlattı.

 

KRİZİ YÖNETMEK

 

Kıbrıslı Türkleri yalnızlaşmış olarak hissedip hissetmediği şeklindeki bir soru üzerine Talat, bunu böyle görmediğini söyledi. Talat, Kıbrıs krizini yönetmenin bizim görevimiz olduğunu, Türkiye’nin bir çok sorunu olduğunu, bu nedenle çözüm ihtimalinin zayıf olduğu bu günlerde Türkiye'nin gündeminin başka sorunlara yoğunlaştığını anlattı.

 

Talat başka bir soru üzerine, kendi politikası çerçevesinde Denktaş’ın bu işi başardığını kendisinin de başarılı bir yönetim sürdürdüğüne inandığını söyledi.

 

KARANLIK NOKTA

 

Denktaş’ın Eroğlu’nu desteklemesine yönelik bir soru üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, bunu çözemediğini ve tek bilmediği konunun bu olduğunu, bunun kendisinde karanlık bir nokta olarak kaldığını belirtti.

 

Bir başka soru üzerine Talat, geriye dönüp baktığında Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmamasının isabetli olduğunu, çünkü Eroğlu’nun Başbakan olacağı bir dönemde ne yapabileceğini bilemediğini anlattı. Çözüm vizyonu olmayan bir hükümetle görüşmeleri de sürdürmenin zor olacağını söyleyen Talat,  son olarak Mehmet Ali Talat’ın bir Putin örneği olup olmayacağı şeklindeki bir soru üzerine, kendisinin böyle bir niyeti olmadığını ancak konjonktüre göre gelecekte herhangi bir göreve gelmenin değerlendirilebileceğini söyledi. Talat,  CTP Genel Başkanlığı görevini düşünmediğini defalarca açıkladığını da sözlerine ekledi. "Kaldı ki kurultayını tamamlamış, Genel Başkan ve yöneticilerini seçmiş CTP çalışmalarını sürdürüyor" dedi.

 

 

 

                                                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                             

Bu haber toplam 712 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler