1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS KONUSUNU MECLİSTE TARTIŞILSIN'
KIBRIS KONUSUNU MECLİSTE TARTIŞILSIN

'KIBRIS KONUSUNU MECLİSTE TARTIŞILSIN'

Yorgancıoğlu, Eroğlu’nu, Kıbrıs müzakereleri konusunda, KKTC Meclisi’ne karşı sorumluluklarını yerine getirmemekle suçladı

A+A-
Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu, Kıbrıs müzakereleri konusunda, KKTC Meclisi’ne karşı sorumluluklarını yerine getirmemekle suçladı.

Yorgancıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun müzakereleri “çıkmaza sokarak durdurduğunu” vurguladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun görüşmelerde takındığı tavır nedeniyle, Kıbrıs Türk halkını “çözümsüzlüğün sorumlusu” durumuna soktuğunu söyleyen Yorgancıoğlu, Eroğlu’nu Meclise karşı sorumluluğunu yerine getirmemekle eleştirdi.

Yorgancıoğlu, “(Cumhurbaşkanı Eroğlu) KKTC Meclisi’ne karşı sorumluluklarını yerine getirmiyor. Meclis’i devre dışı tutarak görüşme sürecindeki öngörüsüzlüklerinin sorgulanmasını engellemeye çalışıyor. Bunu kabullenmemiz mümkün değildir. Cumhurbaşkanı Eroğlu, olağanüstü hal imasıyla demokrasi dışı yapılanmalara zemin yaratacağına, demokrasinin en üst kurumsal yapılarından biri olması gereken KKTC Meclisi’ne karşı sorumluluklarını yerine getirmeli ve Kıbrıs sorununda gelinen son durumu KKTC Meclisi’nde tartışmaya açmalıdır” dedi.

Ülkedeki sorunların önemli bir kısmının “Kıbrıs Sorununun çözümlenmemiş olması, demokratik bir hukuk devleti olunmamasından ve ülkenin standartlardan ve normlardan yoksun bırakılmasından kaynaklandığını” söyleyen Yorgancıoğlu, ülkeyi yönetenleri “vizyonsuzluk ve beceriksizlik” ile suçladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Başbakan İrsen Küçük’ü verdiği sözleri tutmamakla eleştiren Yorgancıoğlu, LTB çalışanlarına maaş ve diğer sorunlarla ilgili verilen sözlerin yerine getirilmediğini ifade etti.

LTB’nin borçlarından Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ı da sorumlu tutan Yorgancıoğlu, “Devletin tepesinde açığa çıkmış bir koltuk kavgası, herkesin gözü önünde Cumhurbaşkanlığı, hükümet ve Lefkoşa Belediye Başkanı arasında yaşanıyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 506 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler