1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Kıbrıs konusunda ilk adımı atacağız”
“Kıbrıs konusunda ilk adımı atacağız”

“Kıbrıs konusunda ilk adımı atacağız”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda bugünden itibaren önemli bir dönemece girileceğini belirterek, Anastasiadis ile sosyal yemekte bir araya gelerek Kıbrıs konusunda ilk adımı atacaklarını, kısa zaman içerisinde de görüşmelerin başlayacağını s

A+A-

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk halkının gönül rahatlığıyla referandumda kabul edeceği bir anlaşma için çalışacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, geçmiş kuşakların acıları, yoklukları ve cefayı paylaştıklarını vurgulayarak, bundan sonraki nesillerin nimetleri, güzellikleri eşit bir şekilde paylaşmaları ve geleceklerinin aydınlık olması için uğraş vereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türkünün eşitliği ve güvenliği de dahil olmak üzere her türlü haklarını koruyarak, karşı tarafta da toplum olduğunu unutmadan empati yaparak yürüyeceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Akdeniz’de Lapta Belediyesi ile Akdeniz Muhtarlığı tarafından düzenlenen 3. Ayrelli Festivali’ne katılarak açılışı gerçekleştirdi.

Meclis Başkan Yardımcısı Ünal Üstel ile Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit’in de katıldığı açılışta Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı beyaz güvercin uçurdu.

Akıncı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusunda bugünden itibaren önemli bir dönemece girileceğini belirterek, Anastasiadis ile sosyal yemekte bir araya gelerek Kıbrıs konusunda ilk adımı atacaklarını, kısa zaman içerisinde de görüşmelerin başlayacağını söyledi.

Akıncı, açık yüreklilikle, iyi niyetle, gelecek nesilleri belirsizlikten kurtarmak ve Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası hukukun içerisinde yer alması için uğraşları sürdürdüğünü belirterek, temennisinin Anastasiadis’in de bu düşünceleri paylaşması olduğunu ifade etti.

Asıl olanın halk olduğunu ve halkın benimsemediği bir anlaşmanın zaten referandumda kabul görmeyeceğini vurgulayan Akıncı, iki halkın meşru hak ve çıkarlarını koruyacak, geçmişi yaşatmayacak, geleceğin eşit paylaşılacağı yeni Kıbrıs için çalışacağını söyledi.

Konuşmasın başında tüm annelerin gününü kutlayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Hayattayken annelerin değerini bilin” çağrısında bulundu.

Siyasette olanların bunu layıkıyla yerine getiremediklerini kaydeden Akıncı, “Annelerimiz göç ettikten sonra değerini kıymetini daha bir anlıyoruz” dedi.

Akdeniz köyünün kendi yaşamında özel bir yeri bulunduğunu söyleyen Akıncı, 1999-2001 yılları arasında Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı görevinde bulunurken, bu köyde turizmle ilgili başlatılan çalışmaları yakından takip ettiğini söyledi.

Akıncı, denizle ormanın birleştiği yer olan Akdeniz’in sörf turizminin en çok yapılabileceği yerlerden biri olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, festivallerin dayanışma ve sosyalleşme aracı olmaları nedeniyle de önemli olduğunun altını çizdi. tak

 

Bu haber toplam 873 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler