1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS KONUSUNA İLGİ AZALDI'
KIBRIS KONUSUNA İLGİ AZALDI

'KIBRIS KONUSUNA İLGİ AZALDI'

Ertuğ, Kıbrıs konusuna ilginin eskisi gibi olmadığını ancak bunun, ilginin Ortadoğu’daki gelişmelere kaymasından kaynaklandığını söyledi

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Osman Ertuğ, dış ülke temsilcilerinin Kıbrıs konusuna ilgisinin eskisi gibi olmadığını ancak bunun, siyasi düzeydeki görüşmelerin durmasından çok, ilginin Ortadoğu’daki gelişmelere kaymasından kaynaklandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Osman Ertuğ, “misyonu gereği” adayı ziyaret edecek Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile teknik komitelerin çalışmalarını gözden geçireceklerini söyledi.
Osman Ertuğ, BRTK’da konuk olduğu programda, Kıbrıs konusu ve Downer’in ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Liderleri bir araya getirmek gibi bir programı bulunmayan Downer’ın, 20 Eylül’de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşeceğini söyleyen Ertuğ, özel temsilciler ve ekipleriyle de toplantılar yapacak olan Downer’in kendisiyle de 19 Eylül’de bir araya geleceğini belirtti.
Ertuğ, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun sonbahar dönemi çalışmaları nedeniyle Downer’ın Kıbrıs ziyaretinin ardından New York’a gideceğini ve orada bulunacağı süre içinde bazı ikili görüşmeler yapacağını söyledi. Ertuğ, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’dan da görüşme için randevu talep edildiğini kaydetti. Osman Ertuğ, bir soru üzerine, “New York Öncesi Cumhurbaşkanının Ankara’dan geçmesi söz konusu değil. Türkiye Dışişleri Bakanlığı yetkilileri buradaydı... Gerekli görüşmeler yapıldı... Görüşmede hem New York ziyareti, hem de diğer konular ele alındı...” dedi. Ucu açık görüşme sürecinin Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarında sonuca gidilmesini engellediğini yineleyen Ertuğ, “İki toplumlu, iki kesimli federasyon hedefiyle 1977’den beri görüşülüyor... Şimdi herkes kalıp dışında da konuşun demeye başladı” dedi.
Ertuğ, Türk tarafının ileriye gidiş formülü olarak “Takvimli görüşme, al-ver ve garantörlerin dahil olacağı bir süreç” önerdiğine dikkat çekti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 533 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler