1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS İPEK VE KOZA FESTİVALİ' BAŞLIYOR
KIBRIS İPEK VE KOZA FESTİVALİ BAŞLIYOR

'KIBRIS İPEK VE KOZA FESTİVALİ' BAŞLIYOR

Girne Belediyesi, Yeşil Barış Hareketi ve Beylerbeyi Muhtarlığı’nın katkılarıyla düzenlenen “Kıbrıs İpek ve Koza Festivali” 4 Mayıs Cuma günü başlıyor.

A+A-

 

 

Girne Belediyesi, Yeşil Barış Hareketi ve Beylerbeyi Muhtarlığı’nın katkılarıyla düzenlenen “Kıbrıs İpek ve Koza Festivali” 4 Mayıs Cuma günü başlıyor.

Bu yıl 7’ncisi düzenlenecek ve üç gün sürecek festivalde, başta ipek ve ipek böceği yetiştiriciliği tanıtılacak ve yan ürünlerin satışı yapılacak.

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Tayfun Çağra ve Beylerbeyi Muhtarı Ersel Tatlısu, dün saat 12.30’da Kybele Restoran’da basın toplantısı düzenleyerek festival hakkında bilgi verdi.

Toplantıda, Girne Belediyesi’nin bazı meclis üyeleri de hazır bulundu.

 

FESTİVAL PROGRAMI

Festival, 4 Mayıs Cuma günü 18.00’de Bellapais Manastırı meydanında açılış konuşmalarıyla başlayacak. Konuşmaların ardından Girne Belediyesi Halk Dansları Topluluğu gösterisi,  Blue Quatret’in müzik dinletisi, Girne Tango Kulübü klasik dans gösterisi ve Latino Turco konseri yer alacak.

5 Mayıs Cumartesi ve 6 Mayıs Pazar günü ise saat 18.00-22.00 arasında çeşitli kültürel, sanatsal aktiviteler yanında konser, folklor ve dans gösterileri yer alacak.

Festival, pazar akşamı saat 20.00’de Girne Belediyesi Kent Orkestrası’nın vereceği konserle son bulacak

 

AYGIN: “İNSANLARIN YAŞAMINA RENK KATIYOR”

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, her yıl turizm sezonunu öncesi düzenlemekte oldukları bir dizi aktivitelerle turizme renk katmaya çalıştıklarını ifade ederek, bu yıl 7’ncisini düzenleyecekleri Kıbrıs İpek Koza Festivali’nin bu etkinliklerden bir tanesi olduğunu söyledi.
 Festivallerin, Kıbrıs Türk kültürünü yaşatma, tanıtma ve yerel ürünlerin pazarlanmasını sağlaması yanında ekonomiye de katkı yaptığını belirten Aygın, bu tür aktivitelerin yerli ve yabancı insanların yaşamına renk katması bakımından önemli olduğunu kaydetti.

Sümer Aygın, konuşmasında festival programı hakkında bilgiler de verdi.
 
ÇAĞRA: “7 YIL ÖNCE BAŞLADI…”

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Tayfun Çağra, festivali; dut ağaçları, ipek böceği yetiştiriciliği ve yan ürünlerinin Beylerbeyi bölgesine özgü olması nedeniyle düzenlediklerini belirterek, Kıbrıs Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan bu olguyu yeniden canlandırmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla 7 yıl önce başlattıkları kaydetti.

Festivali son yıllarda Girne Belediyesi’nin katkılarıyla daha kapsamlı düzenlemeye başladıklarını da belirten Çağra, katkı koyanlara teşekkürlerini sundu.

Beylerbeyi Muhtarı Ersel Tatlısu ise, bu yıl 7’ncisi düzenlenecek festivalin, köy ile ülke tanıtımına önemli katkılar yapacağını ifade ederek, gerçekleşmesine katkı koyan başta Girne Belediyesi ve Yeşil Barış Hareketi olmak üzere herkese teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 752 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler