1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KIBRIS İKTİSAT BANKASI TÜRKİYE'YE AÇILIYOR
KIBRIS İKTİSAT BANKASI TÜRKİYEYE AÇILIYOR

KIBRIS İKTİSAT BANKASI TÜRKİYE'YE AÇILIYOR

Kıbrıs İktisat Bankası’nın Türkiye’deki iştiraki olarak faaliyete başlayacak Kıbrıs İktisat Faktoring A.Ş. Türkiye Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ndan kuruluş iznini aldı.

A+A-

 

 

KIBRIS İKTİSAT FAKTORİNG A.Ş. KURULUŞ İZNİNİ BDDK’DAN ALDI        

 

Kıbrıs İktisat Bankası’nın Türkiye’deki iştiraki olarak faaliyete başlayacak Kıbrıs İktisat Faktoring A.Ş. Türkiye Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ndan kuruluş iznini aldı.

 

1990 yılında KKTC’li sermayedarlar tarafından kurulan, 2011 yılı sektör verilerine göre, sektörde faaliyet gösteren Bankalar içerisinde Bilanço büyüklüğünde üçüncü, özel sektör bankaları içerisinde ise en büyük özel sektör bankası konumunda olan  Kıbrıs İktisat Bankası Limited, Faktoring şirketi kurarak Türkiye’de faaliyete başlamak için BDDK’dan kuruluş iznini 30 Temmuz 2012 tarihinde aldı.

 

Özel sektöre kullandırılan kredilerde liderliğini sürdüren İktisat Bankası, 2010 yılını vergi rekortmenleri listesinde ikinci sırada, Bankacılık sektöründe ise ilk sırada yer alarak tamamlamıştı.

Banka 2000’li yılların başından itibaren yapmış olduğu teknolojik yatırımlarla KKTC’de Lemar avantaj kart markası ile ilk mağaza kartını, smartcard markası ile ilk uluslarası geçerliliği olan kredi kartını çıkarmış, Telefon ve İnternet Bankacılığı’nı başlatan ilk banka olmuş, 2010 yılı içinde ise İPhone bankacılığı hizmetini veren ilk KKTC’li banka olarak birçok ilke imza atmıştı.

 

Kıbrıs için çalışıyoruz sloganı ile KKTC genelinde 21 hizmet noktası ile faaliyetine devam eden İktisat Bankası, 2000 yılı ortalarından itibaren yapmış olduğu stratejik planlama çerçevesinde KKTC Bankacılık sektöründe rekabette en üst noktalara ulaşmıştır. İktisat Bankası 2010 yılından itibaren faaliyette bulunduğu ülkeye konum itibarı ile benzer ülkelerde faaliyette bulunabilme amacı ile yapmış olduğu araştırmalar neticesinde, yurtdışında direkt temaslarda bulunmuş ve görüşmeler yapmıştır.

 

Bankadan yapılan açıklamaya göre “Yurtdışına açılma stratejisinin ilk ayağı olarak  iki ülke arasındaki yoğun ticari faaliyetler, finansal ve ekonomik anlamda taşıdığı ciddi potansiyel nedeniyle Türkiye’de girişimde bulunmaya karar verildiği, Türkiye’deki finansal sistemin yapısının irdelendiği ve Faktoring  pazarında faaliyet gösterebilmek için Nisan 2012 ayı sonunda başvuru sürecinin başlatıldığı ve 30 Temmuz’da BDDK’dan kuruluş onayının alındığı, faaliyet izni çalışmalarının ise süratlendirildiği ve yıl sonuna kadar faaliyete başlanmasının planlandığı” belirtildi.

 

Kıbrıs İktisat Faktoring A.Ş.’nin Genel Müdürlük Hizmet Binası’nın ve İlk Şubesi’nin İstanbul Avrupa yakasında olmasının planlandığı ve 3 yıl içinde Türkiye genelinde 6 Şube ile faaliyette bulunulmasının beklendiği belirtildi.

 

Kıbrıs İktisat Faktoring A.Ş.’nin öncelikle KKTC’ye mal ve hizmet satan Türkiye’de yerleşik müşterilere yönelik pazarlama faaliyetlerinde bulunması, sonrasında  KOBİ ve İnşaat Taahüt firmalarının finansman ihtiyaçlarına çözümler üretmeye devam etmesi bekleniyor. Bankanın %80 oranında iştiraki olan Kıbrıs İktisat Faktoring A.Ş.’nin diğer kurucu ortakları arasında Mete Özmerter, Ahmet Melih Karavelioğlu, Bülent Berkay ve Savaş Atakan bulunuyor.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3597 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler