1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kıbrıs Güncesi
Kıbrıs Güncesi

Kıbrıs Güncesi

Bu hafta yine yoğun bir haftaydı. Buna bir de sıcak eklenince işleri yapmak daha zor oldu. Havanın iyice ısındığı şu günlerde en iyi yol ya denize gitmek ya evden hiç çıkmamak. Hatta gündüz herkesin uyuması ve gece günlük faaliyetlerin, işlerin vb yapılma

A+A-

Bu hafta yine yoğun bir haftaydı. Buna bir de sıcak eklenince işleri yapmak daha zor oldu. Havanın iyice ısındığı şu günlerde en iyi yol ya denize gitmek ya evden hiç çıkmamak. Hatta gündüz herkesin uyuması ve gece günlük faaliyetlerin, işlerin vb yapılmasının daha iyi olacağını düşünüyorum. Yazın insanın soğuk ülkelere gitmesi de sıcaktan kurtulmak için başka bir fikir olabilir. Bu hafta tatile girmeden tatil için aldığım kitapları okumaya başladım. Mavea Binchy’nin bir kitabını okuyorum. Ve sırada Haruki Murakami’nin 1Q84’ü var. Okumalarınız bol olsun... Mutlu haftalar...

 


 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

“Yeterince Otantik Değilsiniz Padişahım”

Modernlik, Dindarlık ve Özgürlük

Dilek Zaptçıoğlu, İletişim Yayınları

 

“Padişah Abdülaziz 1867 Paris Dünya Fuarı’na modernliğin seyrine bakmaya gittiğinde, kendisi de “Şark”ın bir seyirliği olarak karşılanmıştı. Ama “Batılı göz” ona bakınca tasavvurundaki otantik imgeyi bulamadı; yeterince “oryantal” görünmüyordu padişah.
Modernlik ve Doğu-Batı karşılaşmaları, bitmez tükenmez bir mesele. Dilek Zaptçıoğlu bu kitaptaki yazılarda, Türkiye’nin modernleşme tarihinin deneyimlerini, dünyanın dört köşesinden deneyimlerle mukayese ederek, deneyimleri birbirleriyle konuşturarak düşünüyor: Batı’nın farklı yüzleriyle, Sovyet tarihiyle, Orta Asya’yla, İran’la… Belki en çarpıcısı, “özünü yitirmeden değişme” mitosunun ikonu olan Japonya’yla…”

 

 

Kendine Doğru Yolculuk

Tahsin Yücel, Can Yayınları

 

Kendine Doğru Yolculuk, Tahsin Yücel’in 1974’ten 2005’e Avrupa’nın önemli dilbilim ve eleştiri dergilerinde Fransızca olarak yayımlanan yazılarından yaptığı çevirilerden örnekler içeriyor. Bu metinler, dilin oluşum süreçleri üzerinden anlatıların kurgusal yapılarını inceliyor; anlatıyı oluşturan bağlamları, dilbilim yöntemleriyle sistemli biçimde açıklamaya çalışıyor. Yücel, ele aldığı anlatıların kültürel göndermelerini kendi yöntemleriyle çözümlerken, özellikle edebiyat eleştirisiyle ilgilenen okurlara tadına doyamaz yazılar sunuyor.

 

 

Benim Çılgın Ailem

Elizabeth Kelly, martı yayınları

 

Hayat bazen asansörün kat numaraları kadar düzenli olmayabilir…
Elizabeth Kelly’nin insanı kahkahaya boğacak kadar esprili ve akılcı bir dille kaleme aldığı,dram ve komedinin bir arada sunulduğu Benim Çılgın Ailem,aile bağlarını iyileştirmeye ve güçlendirmeye yönelik,affetmeyi ve affedilmeyi öğreten büyüleyici bir roman.“Güçlü bir mizah anlayışına sahip bu roman,birlikte yaşamayı hayal bile edemeyeceğiniz ama bir o kadar da hikâyelerini merak edeceğiniz insanlarla dolu.”

 

 

Aldanan Kadın

Thomas Mann, Can Yayınları

 

“Rosalie eşini kaybetmiş, kırık bir aşktan geri kalan boşluğu resim yaparak gidermeye çalışan kızı ve lise öğrencisi oğluyla birlikte sakin bir yaşam sürmektedir. Oğluna İngilizce dersi vermek için eve gelen genç Amerikalı, onu çok etkiler. Önce kendine bile itiraf etmekten çekindiği duyguları, konuşmalarına ve hareketlerine farkına varmaksızın yansıyınca ilk tepkiyi çocuklarından alır. Ama ne pahasına olursa olsun, doğanın kendisine bahşettiğine inandığı bu aşkın peşinden gitmeye kararlıdır.”

 

 

Osmanlı İmparatorluğu’nda Muhalefet ve Meşruiyet

Florian Riedler, Picus Yayınları

 

1800'lü yılların ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu'nda beş darbe hareketi dikkat çekmektedir: Kuleli Vakası, Meslek Grubu, Abdülaziz'in Tahttan İndirilmesi, Çırağan Baskını ve Skalieri-Aziz Komitesi.
Osmanlı idaresine yöneltilen muhalefeti ele alan bu kitap, dönemin beş siyasi komplosu ile bunların mevcut siyasi kültürle nasıl bir ilişkisi olduğunu incelemektedir. Yazar bu komplolarla ilgili ayrıntılı tahlilinde, Osmanlı tarihinin birçok çalışmaya konu olan, önemli bir dönemine yeni bir bakış açısı getirmektedir.

 


 

HAFTANIN KİTABI

 

 

Kıbrıs Güncesi

40 Yılın Anıları 1

Hikmet Afif Mapolar, Galeri Kültür Yayınları

 

Hikmet Afif Mapolar’ın hayatı ile ilgili bir şeyler yazmak isteyince Kıbrıs Güncesi’ni de tekrar gözden geçirdim. Bu denli üretken bir hayat, girişimcilik ve Kıbrıs Türk edebiyatına, sanatına, basınına yaptığı hizmetleri, katkılar ne kadar söylense, ne kadar anılsa, ne kadar takdir edilse azdır...

   Kıbrıs Güncesi işte bu yazın, sanat, basın ve Kıbrıs tarihi dolu  bir yaşamı ve yaşamla birlikte bu ülkenin, siyasetinin, sosyal yaşamının şekillenmesini anlatıyor.

    Anılar tarih için çok önemlidir. Gizli kalmış, hiç dile gelmemiş ya da hiç bilinmeyen bir konuyu açığa çıkarmada güvenilirliği bazen tartışılsa da önemli kaynaklardır. Mapolar’ın güncesi de tarihmize ışık tutuyor. Kitap 1943 yılında KATAK ile başlıyor.Masum Millet gazetesi ve yazılar, Ses gazetesi, Mu-Go takma adını kullanması, Enosis protestoları kitapta yer alan konulardan... Kurun gazetesi, Memleket, Çığ dergisinin yayınlanması, İstanbul gezisi, KATAK’ın örgütlenişi konuları resmi tarih anlayışı dışında okura sunuluyor. Deniz Kızı Eftelya, radyo programları, Milli Birlik’in yayınlanması, Adnan Menderes, Kardeş Ocağı ve Dr. Küçük’ün ocağa üye olamaması olaylarıına yer veriliyor. Kültür Ocağı, 28 Kasım miting, Halkın Sesi gazetesi ve Kıbrıs’ta Demokrat Parti’nin kurulması çalışmalarına yer veriliyor. Kitapta bir çok konu hakkında bilgiler aktarılırken Kıbrıs’ta o dönemde siyasete, sosyal hayata, sanata ve yaşama yer veriliyor.

 


 

KİTAP DÜNYASI

 

İsrail'in ırkçılık yaptığını belirten Pulitzer ödüllü Alice Walker, 'Mor Yıllar' romanının İbranice yayımlanmasına izin vermedi.

 20 yılı aşkın süredir yayınlanan Mimesis Tiyatro Çeviri Araştırma dergisinin 19’uncu sayısı, Elazığ İl Halk Kütüphanesi tarafından ‘müstehcen’ bulunduğu iddiasıyla iade edildi. Müstehcen denen görseller M.Ö. 5’inci yüzyıla ait.

Penguen dergisi yazar ve çizerlerinden Metin Üstündağ'ın, üç aylık mizah dergisi 'Met Üst' çıktı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 783 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler