1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS GÖRÜŞMELERİ KOPARSA İKİ LİDER DE İSTİFA ETMELİ'
KIBRIS GÖRÜŞMELERİ KOPARSA İKİ LİDER DE İSTİFA ETMELİ

'KIBRIS GÖRÜŞMELERİ KOPARSA İKİ LİDER DE İSTİFA ETMELİ'

Çakıcı, Kıbrıs’ta tarihe bakıldığında, temel hataların hep Kıbrıslı Rumlar tarafından yapıldığına dikkat çekerek, petrol çıkarma çalışmalarının da yine Kıbrıs Türk halkının hakkını yiyerek yapıldığını belirtti

A+A- 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Kıbrıs’ta tarihe bakıldığında, temel hataların hep Kıbrıslı Rumlar tarafından yapıldığına dikkat çekerek, petrol çıkarma çalışmalarının da yine Kıbrıs Türk halkının hakkını yiyerek yapıldığını, ancak çıkması ihtimal petrol ve doğalgazın diğer ülkelere savaşı getirse de Kıbrıs’a çözümü hemen getirebileceğine inandığını bildirdi.
Çakıcı, TDP’nin iktidara gelmesi durumunda Türkiye ile ilişkileri yeniden yapılandıracağını belirterek, “Türkiye ile kavgamız yoktur, Türkiye ile Kıbrıs Türk halkının ilişkilerinin iyi olması lazımdır, çünkü dünyaya açılan tek pencere burasıdır... Binlerce öğrencinin geldiği, ekonomik yardımların olduğu bir ülkeyle kavga etmek doğru değildir, ama oradan gelen ve Kıbrıs Türk halkına uymayan öneriler olduğunda da hükümet yetkilileri buna ‘hayır’ diyebilmelidir, ancak ‘hayır’ derken bunu da uzlaşarak karşı tarafa anlatmak gerekir” dedi.

“HÜKÜMETİN HEMEN GİTMESİ GEREKİR”

 

 “Ülkede gerçekten kötü bir hükümetin olduğunu, bundan da herkesin şikayetçi olduğunu” savunan Çakıcı, “hükümetin hemen gitmesi gerektiğini” iddia ederek, “muhalefete, hükümete yürümek için çok teklifleri olduğunu, sendikalara da çok gittiğini, diğer partileri de ziyaret ettiğini ancak bazı sendikaların ve siyasilerin hükümeti devirmek için TDP kadar istekli olmadıklarını gördüğünü” söyledi.
Çakıcı, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Kıbrıs Türk tarafı kadar en az Rum tarafına da görev düştüğüne dikkat çekerek, “Temennimiz, görüşmelerin sürmesinden yana, ancak, görüşmelerin kopması halinde liderler istifa etmelidirler” dedi.
TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) muhabirine ülke gündemini değerlendirdi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Çakıcı, Türkiye’de de tartışılan Başkanlık sistemi konusunda, güçlü bir siyasi iradenin parlamenter sistemde de, başkanlık sisteminde de oluşmayabileceğini kaydetti.
Başkanlık sisteminde tek bir adamın göründüğünü, ancak tek başına ülkeyi yürütemeyeceğini, Kıbrıs Rum tarafında örneği olduğunu, her türlü sıkıntının yaşandığını anlatan Çakıcı, dolayısıyla TDP olarak parlamenter sisteme inandıklarını belirtti.


“KIBRISLI TÜRKLER DE AB DÖNEM BAŞKANI OLACAK”

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının en önemli projesinin, “çözüm ve Avrupa Birliği” olduğunu savunarak, TDP’nin de erken çözümü isteyen bir parti olduğunu kaydetti.
Müzakerelerin bir gün mutlaka çözümle sonuçlanacağına inanç belirten Çakıcı, “Nasıl ki 6 ay sonra bir Kıbrıslı Rum AB Dönem Başkanı olacak, çözümle birlikte 2026 yılında bir Kıbrıslı Türk de mutlaka AB Dönem Başkanı olacak. Tanınmayan bir ülkede değil, gelecekte Kıbrıslı Türklerin AB’nin de başında olacağı bir düzen hayal etmekteyiz” dedi.

“ÇÖZÜM MUTLAKA”

“Son zamanlarda ‘B Planı’ adı altında dillendirilmeye başlanan “KKTC’nin tanıtılması” ve ‘konfederasyon’ gibi çözüm şekillerinin mümkün olmadığını, bunun BM kararlarında da açıkça ortaya konduğunu kaydeden Çakıcı, “Önümüzde 2 seçenek var. Ya federatif bir çözümü yakalayacağız, ya da bugünkü statüko devam edecek. Statükonun devamı bizim için asla seçenek olamaz. Bir tarafta çözüm, AB üyeliği ve Kıbrıs Türklerin de 2026 yılında dönüşümlü başkanlık çerçevesinde AB Dönem Başkanı olacağı bir seçenek, diğer tarafta dünyadan kopuk bir yaşam. Bizim vizyonumuz çözüm ve AB’dir” şeklinde konuştu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 557 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler