1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kıbrıs Eskiçağı ve Jeopolitiği
Kıbrıs Eskiçağı ve Jeopolitiği

Kıbrıs Eskiçağı ve Jeopolitiği

Bu hafta yine yoğun bir haftaydı. Araya tatiller girmesine rağmen sınav kağıtları ve yazılar ile boğuşup durdum. Okuduğum kitapları bitiremedim. Ahmet Ümit’in kitabını ise okumaya başladım. Bitirince sizlerle düşüncelerimi paylaşacağım. Yaz iyice ke

A+A-

 

 

 

 

Bu hafta yine yoğun bir haftaydı. Araya tatiller girmesine rağmen sınav kağıtları ve yazılar ile boğuşup durdum. Okuduğum kitapları bitiremedim. Ahmet Ümit’in kitabını ise okumaya başladım. Bitirince sizlerle düşüncelerimi paylaşacağım. Yaz iyice kendisini hissettirir oldu. Bahar havası yerini sıcaklara bırakmaya başladı. Yalnız akşamların serin olması hala baharın geçmediğini anımsatıyor.

Okumalarınız bol olsun. Mutlu haftalar...

 


 

YENİ ÇIKANLAR

 

Bir Gezginin Alfabesi

Bölük Pörçük Anılar

Steven Runciman, Yapı Kredi Yayınları

 

 

“ Çocukluğundan itibaren hayatı yolda geçen Bizans tarihi ve Haçlı Seferleri uzmanı Sir Steven Runciman’ın kaleme aldığı son kitap. İster akademik çalışmaları nedeniyle yolu düşsün, ister merakından görmeye gitmiş olsun, Runciman bu eserinde yalnızca ziyaret ettiği mekânlara ilişkin bilgi ve gözlemlerini aktarmakla kalmıyor. İstanbul’da Pera Palas Oteli’nin önündeki bir bombalı saldırıdan kıl payı kurtulan, Bükreş’te Kraliçe Maria’yla çay içen, Çin’in son imparatoru Pu Yi’yle piyano çalan, Sophia Loren’in falına bakan, Concorde’la Bahreyn’e uçan ve ismi Yunanistan’da bir sokağa verilen ayrıksı bir insan Runciman.”

 

 

Arapların Gözüyle Bizans

Nadia Maria El Cheikh, Alfa Yayınları

 

Sasani İmparatorluğu’nun çöküşüyle birlikte genç İslam yayılmasının karşısında durabilecek geriye kalan tek güç Bizans’tı. Bir engel olduğu kadar temas noktası da olan yarı geçirgen Bizans sınırı fikir ve standartlar, âdetler ve görenekler, dil ve edebiyatın karşılıklı alışverişini sağladı; Arap dikkatinin değişmez odağı olarak Arap-İslam kaynaklarının içeriğine ve yönelimine yansıdı. Tarihyazımı sorunlarının farkında bir Arap-Bizans uzmanı olarak tuzaklardan yoksun olmayan geniş Arap kaynakları bütünündeki “öteki” Bizans’ı inceleyen ve bu kaynakların oluşturduğu yığından belli tema ve kaygıları ayıklayan El Cheikh, Arap-İslam dünyasının Bizans’a bakışını ve bu bakışın yüzyıllar boyunca süren temas, karşılıklı alışverişler ve savaş sonucunda nasıl evrildiğini inceliyor.

 

 

Yine Bana Döneceksin

Nedim Gürsel, Doğan Kitap

 

İlk aşkın, ilk kadının coğrafyası Yunanistan... Ve olası bir savaşın eşiğinde Türk-Yunan ilişkileri.
Anadolu'dan sarhoş bir gemi gibi Akdeniz'e açılan, hâlâ çözülmemiş sorunlarıyla Kıbrıs... Üç dinin paylaşamadığı Kudüs... Beyrut'tan Fas'a, Mayorka'dan Rodos'a, Korsika'dan Saraybosna'ya, Barselona'dan Paris'e, Berlin'den Moskova ve Rio'ya uzanan bir yolculuk güncesi...

 

 

Bazen Hayat

Sine Ergün, Can Yayınları

 

 

“Bir birbirlerine, bir önlerine bakıyorlardı, kimse konuşmaya başlamıyordu. İnanır mısınız, kalbim güm güm atıyordu. Benim de. Yakınlarda bir otel var, gidelim mi, dedi adam, yok artık, dedim, adam hızlı çıktı. Kadın utangaç, önüne baktı, hafifçe başını salladı. Artık utanacak ne kaldıysa. Duraksadı, Yanlış anlamayın, kocamı seviyorum, dedi, artık yanlış anlaşılacak ne kaldıysa. Merak etmeyin, ben de karımı seviyorum, dedi adam. Kesin evli değildi, eminim değildi. “

 


 

 

KİTAP DÜNYASI

 

Almanya'nın Bavyera eyaleti, Adolf Hitler'in anılarını anlattığı 'Kavgam' adlı kitabın yeni baskısını yapmaya hazırlanıyor. Kitabın 2015'te telif hakları kalkmadan önce basılması hedefleniyor. Kitap Almanya'da kanunen yasaklanmış değil; fakat telif haklarını elinde bulunduran Bavyera eyaleti, 1945'ten bu yana kitabın yeni baskısının yapılmasını engelledi.

Orham Pamuk’un Masumiyet Müzesi açıldı.

“Masumiyet Müzesi'ne gelenler romanı okumasalar bile kendilerini meşgul edecek bir atmosfer, 1950'lerden 2000'e kadar İstanbul'da yaşayanların kullandığı kağıtları, eşyaları, takıları, kaşıkları, çatalları, bıçakları, banka defterlerini, sigorta kağıtlarını, milli piyangoları her şeyi bulacaklar. Bir yandan da Füsun'la Kemal'in Leyla ile Mecnun gibi kırık aşk hikayesine de tanık olacaklar ve bütün bu eşyalarla o günkü İstanbul hayatını ki, o zamanki İstanbul hayatı bügünkü gibi zengin ve havalı değildi. Kırık solgun sarı bir ışığı olan yorgun bir yerdi İstanbul. O zamanki İstanbul'la bu aşk hikayesinin birleştiğini görecekler.”

 

Gazeteci Yunus Nadi'nin adını yaşatmak için 1946'dan itibaren verilmeye başlanan kültür-sanat ödüllerinin öykü dalında bu yılın kazananı Can Yayınları'ndan çıkan "Hanımlar Dikkat" adlı eseriyle Seray Şahiner oldu.

 


Haftanın Kitabı

Kıbrıs

Eskiçağı ve Jeopolitiği

Ahmet Gözlü, Çizgi Kitabevi

 

Kitabın ilk bölümünde Kıbrıs’ın jeopolitik önemi, stratejisi konusunda bilgiler veriliyor. İkinci bölümde Kıbrıs’ın coğrafi yapısı hakkında bilgiler veriliyor. Kıbrıs adı, coğrafi konumu, yeryüzü şekilleri, dağlar, ovalar, kıyılar, körfezler konusunda bilgiler okura aktarılıyor.

    Üçüncü bölüm ise Kıbrs’ın Tarih Öncesi dönemleri anlatılıyor. Kitabın benim açımdan en ilgi çekici bölümü bu. Kitabın yazarı da Eski Çağ üzerine doktora yapmış bir akademisyen olunca Türkçe’ye bu konuda çok az çevrilmiş eser olduğundan hayli ilgimi çekti. Kıbrıs konusunda ilk eserler veren yazılar yazan seyyahlar değiniyor. Ve onların yazıları, yazdıkları hakkında bilgiler veriyor.

  Pleistosen Çağ’dan kısaca Buzul Çağı’ndan başlayarak bilgiler veriliyor. Paleolitik, Neolitik Çağlarda Kıbrıs anlatılıyor. O dönemin yerleşim yerleri, evleri insanları hakkında bilgiler veriliyor. Kalavassos, Petra Tou Limnidi, Troulli bu yerleşim yerlerinden birkaçı...

   Kalkolitik devirler, safhaları, madenin kullanılış biçimleri ve yerleşim yerleri ile ilgili bilgiler yer alıyor. Bronz dönemi ve yerleşim yerleri, Myken Medeniyeti, Aka ve Dorlar’ın Kıbrıs’a gelişi ve kurdukları yerleşim yerleri hakkında bilgiler veriliyor. Kıbrıs’ta Demir Çağı, Helenistik Dönem, Persler... Kitap, Roma Egemenliği sonuna kadar geliyor. Ve erken Hıristiyanlık konusunda da bilgiler aktarıyor. Kitap uzun bir araştırmanın ürünü ve geniş bir kaynakçaya sahip. Türkçe’ye çevrilmiş Kıbrıs Eski Çağ’ı ile ilgili ve Türkçe yazılmış eserler çok azdır. Bu inceleme eserinin bir Eski Çağ akademisyeni tarafından Kıbrıs ile ilgili yazıldığını görünce kitabı aldım ve inceledim.Adamızın Eski Çağ tarihini merak edenlere öneriyorum.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 960 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler