1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Kıbrıs Cumhuriyeti sağlık sistemine kayıtlı ilk Kıbrıslı Türk: Okan Dağlı
Kıbrıs Cumhuriyeti sağlık sistemine kayıtlı ilk Kıbrıslı Türk: Okan Dağlı

Kıbrıs Cumhuriyeti sağlık sistemine kayıtlı ilk Kıbrıslı Türk: Okan Dağlı

Fileleftheros gazetesi, Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki Genel Sağlık Sistemi’ne üye olan ilk Kıbrıslı Türk doktorun Okan Dağlı olduğunu belirterek, Dağlı’yla gerçekleştirilen bir röportaja yer verdi.

A+A-

 

Fileleftheros gazetesi, Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki Genel Sağlık Sistemi’ne (GESİ) üye olan ilk Kıbrıslı Türk doktorun Okan Dağlı olduğunu belirterek, Dağlı’yla gerçekleştirilen bir röportaja yer verdi.

Okan Dağlı’nın GESİ’ye kayıt olabilmek adına karma köy Pile’de bir muayenehane açtığını belirten gazete, Dağlı’nın verdiği röportajı okuyucusuna aktardı.

Dağlı röportajında özetle, hasta listesine kayıtlı 220 kişinin bulunduğunu belirterek, hastaları arasında, GESİ’ye kayıtlı olma hakkı bulunan ve özellikle Pile’de ikamet eden Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıs’ın güneyinde çalışan Kıbrıslı Türklerin de bulunduğun vurguladı.

KKTC’de ikamet eden ve Kıbrıs Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Dairesi’nden maaş alan Kıbrıslı Türklerin GESİ’den faydalanamadıklarını ifade eden Dağlı, Dipkarpazda yaşayan Kıbrıslı Rumların ise bu haktan yararlanabildiklerine dikkat çekti.

Alithia gazetesi ise, Dağlı’nın açıklamalarının yanı sıra, geçmişte uzun yıllar “Kıbrıs Cumhuriyeti”nde çalışmış ancak GESİ’den faydalanamayan iki Kıbrıslı Türk’le gerçekleştirilen bir röportaja yer verdi.

 

Sağlık sistemine kayıtlı değiller ama maaşlarından kesinti yapılıyor

Gazete, Asım Ebeoğlu ve Tanyol Çeribaşı isimli Kıbrıslı Türklerin uzun yıllar çalışarak Kıbrıs Cumhuriyeti sosyal sigortalarından maaş alıyor olmalarına karşın KKTC’de ikamet ettikleri için GESİ’ye kayıt olamadıklarını belirtirken, her iki Kıbrıslı Türk’ün emekli maaşlarından sağlık kesintisinin ise devam ettiğini aktardı.

Haberde, Türk-Sen’in konuyu Kıbrıs Cumhuriyeti mahkemelerine taşıyacağı da hatırlatıldı.

 

Bu haber toplam 1959 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler