1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Kıbrıs Ağzı
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kıbrıs Ağzı

A+A-

Buray,  genç şarkıcılarımızdan biri.  Bu topraklarda doğmuş, büyümüş. Türkiye müzik piyasasına  girmeyi başarmış bir gencimiz. Önce, ona bir “bravo” diyelim hep beraber. Daha üstün başarılar da dileyelim. Sonra da, asıl konumuza gelelim izninizle.

***

TV kanalları da açmış kapılarını Buray’a...

Beyaz Show’daki sohbet ilgi çekiciydi. Sohbet döndü dolandı ‘Kıbrıs Ağzı’na geldi. Ve, oradakiler, kendine göre ‘Kıbrıs Ağzı’ndan örnekler verirken herkes kahkahalar attı. Konuklar da oradaki izleyiciler de.  Beyaz’ın isteğiyle Buray, şarkılarından birini Kıbrıs Ağzı’yla mırıldandı...Yine gülüşmeler, kahkahalar...

***

Yayını izlemedim. Bir arkadaşın uyarısı üzerine  programı internetten aradım, buldum, izledim. Ve açıkçası, bir kez daha şaşırdım hatta kızdım da...

Azeri Türkçesi var... Karadeniz ağzı var... Güneydoğu ağzı var... Trakya ağzı var...Bunlar kabul ediliyor...   Nedense Kıbrıs ağzı yok.... Hep  ‘gülme’ konusu yapılmakta. Neden ? Anlamak zor.

***

70’li yılların başında, Sıla 4 olarak, ilk plak anlaşmamızı imzalayacağımızda, şirket, şarkıların ‘Kıbrıs ağzı ile olmaması’ koşulunu koymak istemişti kontrata. Şiddetle reddetmiştik. Örnekler de vererek... “Bir Karadeniz türküsünü, Karadeniz ağzıyla kabul ediyorsunuz; bir Trakya şarkısını Trakya ağzıyla kabul ediyorsunuz; bir Azeri şarkıyı Azeri ağzıyla kabul ediyorsunuz, Kıbrıs ağzını neden kabul etmiyorsunuz ?” diye sormuştuk.  Affalayarak bakmışlardı yüzümüze. Ve sonunda,  plakların bir yüzünün standart Türkçe diğer yüzünün ise Kıbrıs ağzıyla olmasında mutabakat sağlamıştık.

Aradan yaklaşık kırk yıl geçmiş. “Demek ki...” diyorum  “kafalar hala aynı. Değişmemişler...”


Trafik !!!

Trafik karmaşasından şikayetçi olmayan var mı bu ülkede ? Yola çıkıp da başı ağrımadan, sinirleri bozulmadan evine dönebilen var mı acaba ?

Soldan geçenler mi istersiniz ? Önünüzü kesenler mi ? ;  Ansızın iki araba arasından geçen motorsikletliler mi istersiniz ?  Trafik ışıklarını takmayanlar mı ? ;  Telefonda konuşanlar, hatta mesajlaşanlar mı ? ; Arabasını olur olmaz yere park edip trafiği darmadağın edenler mi ?  Kendini F-16 pilotu sanan sürücüler mi istersiniz ? Kendini yarış pistinde sananlar mı ? Herşey var. Herşey... Polis’ten başka...

Yola çıktınız mı, bir yandan trafik teröristleri ile ‘savaş’  halindesiniz bir yandan da çukurlarla dolu yollarla...

‘Polis’ dedim de aklıma geldi....  ‘Sadece törenlerde ve bazen de,  -gece yarısı-  alkol kontrolü  için ortaya çıkıveren polislerimiz, gündüz trafiğinde de bir görünseler,  Devlet için öyle bir gelir elde edilir ki yazılacak cezalardan’ diye düşündüm.

Yanlış mıyım ?

***

En kötü trafiği ile ünlenmiş (!) şehirlerin listesi vardı geçenlerde bir yerlerde.  Listede, Kahire de var, Atina da, İstanbul da. Ve daha nice şehirler... Lefkoşa yok. Trafiği mükemmel olduğundan değil. Lefkoşa dendiğinde Güney Lefkoşa kayıtlara geçtiğinden... “Bu listeyi hazırlayanlar bir de Kuzey Lefkoşa’ya gelseler ya...” dedim kendi kendime.


Sokak Ağzı

“Seçim yasakları başladı.  Biz BRT’lilerin umutla beklediği Yasa bir başka bahara kaldı...Allahtan umut kesilmez. Değil mi?”  (20 yıllık  ‘geçici’ bir BRT çalışanı)

***

“Bizim Kızılay dediğimiz bölgenin resmi kayıtlarda  adının başka olduğunu  biliyor muydunuz ? O bölgenin resmi adı ‘Kızılbaş’... “ (M. Kerim-Lefkoşa)

***

“Ma ne oldu bizim Derinya Kapısı meselesi ?” (Mağusa)

***

“Bir bu eksikti... Yurttaşlığı da satışa çıkarmışlar meğer.. Yeni yeni haberimiz oluyor. Duymadığımız, bilmediğimiz daha neler var acaba açlık artırmada.” (....)

***

“74’den sonraki tarihimizde,  ilk kez,  ganimet arazi paylaşma kavgası da yaşadık bu memlekette. Paylaşanlar ve paylaştıranlar sağolsun.” (.....)

***

“Oy istersiniz ? Oy vereceğim size begleyin da....” ( Gönyeli / .....)

***

“Memlekette iki çeşit insan var. (1) Utangaçlar (2) Utanmazlar...” (Melike –Lefkoşa)

***

Bu yazı toplam 1876 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar