1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KIBİSAD KURULDU
KIBİSAD KURULDU

KIBİSAD KURULDU

Türkiye’de iş alanında başarılara imza atmış, bir yerlere gelmiş Kıbrıslı Türk işadamları ve profesyoneller KIBİSAD’ı kurdu

A+A-

 

 

 

 

Türkiye’de iş alanında başarılara imza atmış, bir yerlere gelmiş Kıbrıslı Türk işadamları ve profesyoneller, siyasi amaç taşımadan, ekonomi alanında fikirler üreterek KKTC’nin ilerlemesine ve kalkınmasına destek olabilmek amacıyla bir çatı altında buluşarak, Kıbrıslı İş Adamları ve Profesyoneller Derneği’ni (KIBİSAD) kurdu.

 

Ekonomik ve sosyal konularda kurduğu komisyonlar ile KKTC’nin bu alanlardaki gelişimine etkin şekilde katkıda bulunmayı hedefleyen, 34 Kıbrıslı işadamı ve profesyonel tarafından kurulan KIBİSAD’ın bugün 60’tan fazla üyesi var.

 

Dernek yönetim kurulu tarafından bugün Lefkoşa Merit Otel’de düzenlenen basın toplantısında, KIBİSAD’ın tanıtımı yapıldı, vizyon ve hedefleri anlatıldı, komisyonları ve komisyonların görevleri ile ilgili bilgiler verildi.

 

“KIBRIS’TA YATIRIM YAPMAK İSTEYEN İŞADAMLARINA KIBRIS’I ANLATMAK…”

 

Basın toplantısında konuşan KIBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Özinal, Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapak isteyen işadamlarına Kıbrıs’ı anlatmak, bunun pozitif getirileri olacağı yönünde onları ikna etmek yoluyla KKTC’ye yapılacak yatırımların artmasına yardımcı olmak istediklerini söyledi.

 

“BEYİN GÖÇÜ…”

 

KKTC’de yatırımların artmasıyla iş imkanlarının da artacağını belirten Özinal, bu şekilde beyin göçünün önüne geçilmesini sağlamak istediklerini belirtti.

 

Maddi değil ancak manevi desteğe çok ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Özinal, öncelikle anlaşılmak ve bürokratik anlamda bir nebze destek sağlanmasının kendileri için yeterli olacağını belirtti.

 

Özinal, KIBİSAD üyelerinin Kıbrıslı Türk öğrencilere staj, kılavuzluk, yönlendirme gibi yardımlar sağlamayı planladığını da söyledi.

 

KIBİSAD’IN VİZYON VE HEDEFLERİ…

 

Özinal, işadamlarının ve profesyonellerin vasıflarını, sosyal sorumluluklarını ve dayanışma ruhunu geliştirmek suretiyle Türkiye’de yaşayan Kıbrıslı Türkler’in sosyo - ekonomik düzeyinin gelişmesinde katkıda bulunmalarını sağlamanın KIBİSAD’ın vizyon ve hedefleri arasında olduğunu kaydetti.

 

KIBİSAD’ın diğer vizyon ve hedefleri ise özetle şöyle sıralandı:

 

“Türkiye ve KKTC’de yaşayan Kıbrıslı Türkleri ekonomik konularda aydınlatmak ve bilinçlendirmek, KKTC’nin ekonomik ve sosyal kalkınmasında bölgesel ve sektörel potansiyelleri en iyi şekilde değerlendirerek ulusal ekonomik politikaların oluşturulmasına katkıda bulunmak, araştırma yapmak, projeler geliştirmek ve bu kapsamda etkinlikler düzenlemek. Türkiye ve KKTC arasında ticaret, sanayi yatırımlarının finansman temini, endüstriyel faaliyetlerin gelişmesi ve tanıtımı için çalışmalar yapmak, bu doğrultuda diğer dernek ve sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına destek vermek veya bunlarla iş birliğinde bulunmak.”

 

KIBİSAD’ın hedefleri ve vizyonu doğrultusunda çalışmalar yapacak komisyonların ise Dış İlişkiler Komisyonu, Eğitim Komisyonu, Projeler Komisyonu, Sosyal ve Kültürel İşler Komisyonu, Ticaret Komisyonu olduğu açıklanan basın toplantısında, Dış İlişkiler Komisyonu’nun KKTC’yi uluslararası arenada ve Türkiye ilişkilerinde daha da güçlü ve aktif bir devlet haline getirmek; uluslararası fonların ve konferansların daha etkin kullanılması, KKTC’nin uluslararası temsilinin artırılması, KKTC’li işadamları ve KIBİSAD üyeleri arasında iletişim ve diyalogun güçlendirilmesi yönünde çalışmalar yapacağı kaydedildi.

 

Eğitim Komisyonu’nun KIBİSAD üyelerine ve çalıştıkları kurumlara eğitim alanında çeşitli hizmetler sağlayacak, ihtiyaçların planlanması ve bu planların uygulamaya konması yönünde faaliyet göstereceği, “bu komisyonun ayrıca KKTC ve Kıbrıslılar için eğitim faaliyetlerine katkı sağlamak için gerekli faaliyetleri yürütmek amacıyla çeşitli organizasyonları planlayıp uygulamaya koyacağı” ifade edildi.

 

Projeler Komisyonu’nun ise, Türkiye - KKTC arası sektörel problemlere çözümler üretme, KKTC’ye yatırım, girişimcilik ve AB konularında KIBİSAD’ı bir marka haline getirecek çalışmalar yapacağı; Sosyal ve Kültürel İşler Komisyonu’nun da, tüm üyelerin bu birliktelikten sosyal açıdan keyif almalarını sağlayacak tanışıklıkları artıracak çalışmalar yapacağı kaydedildi.

 

Ticaret Komisyonu’nun ise KIBİSAD’ın sektörel temelde ihtiyaç duyduğu kısa ve uzun dönemli strateji, hedef ve tüm reel sektör politikalarını oluşturacağı, yatırım ortamının iyileştirilmesi temelinde rekabet, hukuki altyapı ve kurumsal yönetim konularını ele alacağı belirtildi.

 

KIBİSAD ile ilgili daha detaylı bilgi ve verilere www. kibisad.org adresinden ulaşılabileceği de ifade edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 704 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler