1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KIBES GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ
KIBES GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

KIBES GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

İstanbul’daki "Kıbrıslılar Bilim Eğitim Sağlık ve Dayanışma Derneği" (İstanbul KIBES) son günlerde Kıbrıs’ta yaşanan olayları değerlendirdi. İstanbul KIBES tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle; “Önümüzdeki günlerde Kıbrıs s

A+A-

 

 

İstanbul’daki "Kıbrıslılar Bilim Eğitim Sağlık ve Dayanışma Derneği" (İstanbul KIBES) son günlerde Kıbrıs’ta yaşanan olayları değerlendirdi. İstanbul KIBES tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle;

 

Önümüzdeki günlerde Kıbrıs sorununa çözüm  ve buna bağlı olarak Kıbrıs’ın geleceği hakkında önemli bir dönemeçle karşılaşacağız. 22-24 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek olan Green Tree Zirvesi’nde, toplum liderleri, barış ve çözümü inşa etme konusundaki sorumluluklarını ve samimiyetlerini bir kez daha karşılıklı olarak gözden geçirme fırsatı bulacaklardır. İşte böylesi bir dönemece yaklaşırken, bizler ada dışında yaşayan, ancak adanın sorunları ve geleceği hakkındaki gelişmeleri, günlük hayatlarının bir parçası olarak hisseden ve çözüm önerileri sunma gayretiyle kafa yoran Kıbrıslılar olarak, adada yaşanan  hukuk ve insanlık dışı olaylar ile yaşanan bazı gelişmeler hakkında görüşlerimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

Geçtiğimiz günlerde, Halil Karapaşaoğlu, askerlik döneminde şahit olduğu anti demokratik, hukuk ve insanlık dışı olayları militarizme bir tepki olarak köşesinde kaleme alınca, askeri mahkemece yargılanmış ve cezaya çarptırılmıştır. 1974 yılından beridir uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırı bir yol izleyen bu zihniyetin ortaya koyduğu anayasaya aykırı bu faşizan saldırıyı  kınıyoruz. Yaşanan bu olayın, Kıbrıs’ın kuzeyinde bulunan mevcut düzenin ne derece yaşanılmaz ve tahammül edilemez olduğunu ortaya koyması ve Kıbrıslıların çözüm ve mevcut düzenin değiştirilmesi isteklerinin ne derece haklı olduğunu ortaya koyması bakımından önemli bir örnek olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca Türkiye’de askeri vesayete karşı mücadele eden ve sivil otoritenin tesis edilmesine yönelik çaba içerisinde bulunan iktidarın,  Kuzey Kıbrıs’ta  askeri vesayete ve sivil hayata müdahalesine  göz yummasını önemli bir çelişki olarak değerlendiriyoruz.

Tüm bu yaşanan umut kırıcı olaylara karşın, Kıbrıslıların çözüm ve barışa olan inançları ile adanın askersizleştirilmesine yönelik taleplerinin sürdüğünü açıkça gösteren ve bu noktada mücadelenin kesintisiz devamını sağlayan “Ara Bölgeyi İşgal” eyleminin gerçekleşmesi, bizleri sevindirmektedir. Birçok örgüt ve fikir kuruluşları gibi, İstanbul KIBES olarak bizlerde bu mücadeleyi sonuna kadar desteklediğimizi ve saygıyla selamladığımızı belirtmek isteriz. Böylesine eylem ve faaliyetlerin, barış umutlarının sararmasına engel olacağını ve mücadelenin sonlanmasına katkı sağlayacağını umuyoruz.

Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanan bu tür hukuk ve insanlık dışı olaylar yanında, Kıbrıslıların çözüm ve barış taleplerini görmezden gelen Sayın Derviş Eroğlu’nun, yapmış olduğu devlet isminin ve anayasasının değişikliği ile ilgili açıklaması, çözüm ve barış yolunu mayın tarlasına dönüştürme ve Çözümsüzlük Politikasının devamı olarak değerlendiriyoruz. Söz konusu açıklamanın, Derviş Eroğlu ve temsil ettiği siyasi kesimin, bilinç altında yatan taksim arzularının dışavurumu olduğu ortadadır. Yapılan açıklama ile gerek Sayın Derviş Eroğlu’nun gerekse Türkiye’nin, devam etmekte olan görüşmelerin, yılın ilk yarısında, başarısızlıkla sonuçlanması ihtimaline karşı,  sonuçta günahlarını örtbas etmek ve görüşme masasından kaçmak için bahane yaratmaya çalıştıklarını akla getirmektedir. Bu davranışlar, Kıbrıs’ın ve Kıbrıslıların geleceğine hizmet etmek yerine, ayrılıkçı güçlerin tatmini ve Türkiye’nin bölgedeki güç ve hakimiyetini artırmasına hizmet etmektedir. Bu nedenle gerek görüşme masasında bulunan her iki lider ve bu görüşmelerin olumlu sonuçlanmasında büyük önemi ve etkisi olan Türkiye’nin, tutumlarını gözden geçirerek, süreci başarıyla sonlandırmak için çaba harcamaya davet ediyoruz.

Tüm çabamız, Kıbrıslıların barış ve huzur içinde, birleşik ve askersiz bir Kıbrıs’ta yaşaması içindir.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1448 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler