1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KIB-TEK'TE SON SKANDAL!
KIB-TEKTE SON SKANDAL!

KIB-TEK'TE SON SKANDAL!

EL-SEN, yaptığı yazılı açıklamayla KIB-TEK’te yaşanan son skandalı yüz üstüne çıkarttı.

A+A-

 

EL-SEN, yaptığı yazılı açıklamayla KIB-TEK’te yaşanan son skandalı yüz üstüne çıkarttı.

EL-SEN Yönetim Kurulu adına açıklama yapan EL-SEN Başkanı Çağlayan Cesurer,  kurumda,  Avrupa Birliği’nin finansmanı ile başlatılan ve uzaktan erişimli elektronik sayaç uygulaması olarak bilinen sistemin yerine, düz sayaç takımına geçileceğini kamuoyu ile paylaştı.

 

Açıklamanın tam metni şöyle;

 

KIB-TEK BATIRILARAK ÖZELLEŞTİRMENİN YOLU AÇILMAK İSTENİYOR

 

Son günlerde KIB-TEK ile ilgili yeni skandallar art arda ortaya çıkıyor. Bu skandallar karşısında Kurum’dan sorumlu Bakan olan Sayın Sunat ATUN suskunluğunu koruyor, Başbakan “bilmem-görmem-konuşmam” pozisyonunu sürdürürken, Maliye Bakanı 3 yılı aşkın bir süredir “mahsuplaşma hesapları devam ediyor” ayakları ile kamusal alanın borcunu ödememekte ve nihayet KIB-TEK Yönetim Kurulu, bazı konularda direnir görünse bile yanlış işler yapmayı sürdürüyor.

 

Yapılan bu tür yanlış ve Kurum’u zarara sokacağı aşikâr olan sözde tedbirler ve uygulamalar sonucunda, Kurum’un özelleştirilmesini kafasına koyanlar, KTHY örneğinde olduğu gibi önce Kurum’u ödeyemeyeceği borç yükleri altına sokacaklar, daha sonra personel özveride bulunmuyor kampanyası yürütecekler ve KIB-TEK’i yok ederek özelleştirmeyi bu yolla gerçekleştirmek isteyeceklerdir.

 

EL­-SEN, bilimsel olarak yaptırttığı çalışmaları hem ilgili Bakan ve Başbakana, hem de tüm siyasi parti ve Halkımızla paylaşmaktadır. Bu paylaşım sonucunda da halkımız ve sivil toplum örgütlerimiz neler olduğunu izlemektedir.

 

EL-SEN, Kurum’un devletten olan alacağının ödenmesini ısrarla talep ederken, Hükümet borcunu düşürmek için 70 Krş. olan kWh tarife ücretini, bir anda yetkisiz bir şekilde değiştirerek 45 Krş kWh düşürerek borcundan kurtulmaya çalışmaktadır. Görev zararları olarak isimlendirilen ve hükümetin aldığı kararlar ışığında yapılan uygulamalarla şu anki mevcut maliyetler çerçevesinde Kurum her yıl 103 milyon TL zarar etmektedir. Bu görev zararları da aslında devlet dairelerinde tüketilen ve Kurum’a ödenmeyen elektrik akım ücretleri gibi hükümetin borcudur. KIB-TEK’in oluşan yüksek maliyetinin sorumlusu da borcunu ödemeyen hükümetin ta kendisidir. Ancak Maliye Bakanı ve hükümet elektrik hizmetini kesip borçlarını ödemeye zorlanamayacaklarını bildiklerinden dikkatleri başka yönlere çekmeye çalışıyor.

 

Avrupa Birliği’nin finansmanı ile başlatılan ve uzaktan erişimli elektronik sayaç uygulaması olarak bilinen sistemin yerine, düz sayaç takımı skandaldan da öteye bir uygulama girişimidir. AB Kıbrıs Türk Halkına ve KIB-TEK’e güvenmiş, karşılıksız bağış yolu ile bu uygulamayı başlatmıştı. Bu uygulamanın yararları geçmiş ve şimdiki hükümetlerce açıklanmış, KIB-TEK Yönetim Kurulu ve Sendikamız da bu uygulamanın faydalarını ısrarla vurgulamıştı. Şimdi de bu sayaçların sökülmesi ve yerine düz sayaç konması yoluna gidilmesi, hem AB-KIB-TEK ilişkilerini onarılamayacak bir şekle sokacak ve hem de halkımıza karşı olan güvenirlilik ciddi yaralar alacaktır. Kuzey Kıbrıs’ın tümünün uzaktan erişimli elektronik sayaç uygulamasına geçmesi beklenirken, sırf Kurum’u zarara sokma ve belki de birilerine menfaat sağlama uğruna yapılan bu girişimler kabul edilemezdir.

 

Hükümet vatandaşın tarifelerinin değişmediğini, turizm ve tarım sektörlerinde de tarifelerin değişmediğini açıklayarak olayı perdelemeye çalışıyor.

 

EL-SEN, kendi hazırladığı Kasım 2011 araştırma raporundaki verilerde ısrarlıdır. EL-SEN olarak ÖZERKLEŞMENİN gerçekleşmesi ve kamusal alanın borcunu ödemesi, özel kişi ve kurumlardan olan alacakların tahsilinin engellenmemesi halinde mevcut tarifelerin vatandaşa yansıyan şekli ile % 38’lik bir ucuzluk sağlanabileceğini kanıtlamıştır. Bu verileri dileyen bilim adamı, hükümet ve kurum yetkilisi ile açık bir şekilde kamuoyumuz önünde tartışmaya hazırız.

 

Ancak görünen odur ki, hükümet parti kurultayları öncesi KIB-TEK’in yok edilebilmesinin taşlarını dizmeye başlamış ve kurultaydan sonra da adımlarını hızlandırarak ÖZELLEŞTİRME yolunda ilerlemeye çalışacaktır. İlerlemeye çalışacaktır diyoruz çünkü ilerleyemeyecektir. EL-SEN meşru her yolu kullanarak bu uygulamayı engelleyecektir. Gücümüz haklılığımız ve halkımızın desteğinden gelmektedir.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 754 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler