1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Kıb-Tek’e sahip çıkmak gerekir”
“Kıb-Tek’e sahip çıkmak gerekir”

“Kıb-Tek’e sahip çıkmak gerekir”

“KTHY’nin başına gelenlerin Kıb-Tek’in de başına gelmesini asla istemeyiz”

A+A-

 

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, “şaibeli uygulamalar” ve “partizanca istihdamlar” yapıldığı yönündeki iddialarla gündeme gelen Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (Kıb-Tek) akıbetinin KTHY ile aynı olmasını istemediğini söyledi. Özkardaş, “Kıb-Tek, ülkemizdeki en stratejik ve sahip çıkılması gereken kurumlarımızdan birisidir” dedi.

Kamu-Sen Genel Başkanı Özkardaş yaptığı yazılı açıklamada, Kıb-Tek ile ilgili son günlerdeki tartışmaları değerlendirdi ve kurumu yıpratarak, özelleştirmenin zemininin hazırlanmasının her dönem denendiği ileri sürüldü.

Özkardaş, “Halkımız büyük bir çoğunlukla Kıb-Tek'e sahip çıktı. Hem de, ateş pahasına ödediği, hatta kullanmadan ödediği elektrik parasına rağmen” dedi.

Kıb-Tek'i denetime giden Sayıştay denetçilerinin denetim yapmasının Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanı tarafından engellenip, çalıştıkları odanın kapı kilidinin değiştirildiğini savunan Özkardaş, şöyle devam etti:

“Sn. Akim, ‘Sayıştay’ın Kıb-Tek'i denetleme yetkisi yoktur’ diyor, ancak Başsavcılık aynı görüşte değil. Sayıştay'ın Kıb-Tek'i 45/2011 sayılı yasa kapsamında denetleme yetkisi olduğunu belirtiyor. Bir an için Sayıştay'ın Kıb-Tek'i denetim yetkisi olmadığını varsaysak bile, her kurumun denetime açık olması, halkın malı olan bu kurumda nelerin yapıldığının herkesin bilmesi gerekmez mi? Açıklık, şeffaflık ve hesap verebilirlik bunu gerektirmez mi ?”

Özkardaş, “Eğer herhangi bir usulsüzlük ve/veya yasa dışı uygulama yoksa, neden korkuluyor, neden denetimden kaçılıyor ve sayıştayın istediği belge ve bilgiler neden verilmiyor? Sanırım Kıb-Tek'te nelerin yaşandığını bilmek, Kıb-Tek'e sahip çıkan halkımızın hakkıdır” ifadesini kullandı.

(tak)

Bu haber toplam 1015 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler