1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KEYFİ BURS UYGULAMALARI, DAÜ’YE BÜYÜK ZARAR VERİYOR'
KEYFİ BURS UYGULAMALARI, DAÜ’YE BÜYÜK ZARAR VERİYOR

'KEYFİ BURS UYGULAMALARI, DAÜ’YE BÜYÜK ZARAR VERİYOR'

DAÜ-SEN, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde okuyan yabancı öğrencilere yönelik burs uygulamasını eleştirdi. Sendikanın konu ile ilgili açıklamasının tam metni şöyle...

A+A-

 

 

 

 

 

 


DAÜ-SEN, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde okuyan yabancı öğrencilere yönelik burs uygulamasını eleştirdi. Sendikanın konu ile ilgili açıklamasının tam metni şöyle:

 

KEYFİ BURS UYGULAMALARI, DAÜ’YE BÜYÜK ZARAR VERİYOR


4 Ocak 2012 tarihinde Sendikamızın yayınladığı bildirisinde DAÜ’de yaşanan birçok olumsuzluk yanında Üniversitemizde yabancı öğrencilere yönelik uygulanan burs politikasını eleştirmiş bu politikanın keyfi olduğu ve üniversite içinde yabancı öğrenciler arasında çeşitli olumsuz söylentilerin artmasına neden olduğunu vurgulamıştı. Ayrıca yabancı öğrencilere yönelik uygulanan bu keyfi burs politikasının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerimizin adalet duygusunu zedelediğini ve Türkiye vatandaşı öğrencilerimizin DAÜ’ye güvenini derinden sarstığını belirtmiştik.

 

Geçtiğimiz yıl içerisinde yaptığımız tüm uyarılara rağmen Üniversitemizde yabancı öğrencilere verilen bursların hala daha tamamen keyfi olarak uygulanmakta olduğunu görmekteyiz. Söz konusu burslar ise milyonlarla ifade edilmektedir. Bu konunun kurumsal bir yapı içinde, kişilerden bağımsız ve ilkeli bir anlayışla yapılmadığını üzülerek görmekteyiz. Rektörlükte çalışan bazı görevliler, şu veya bu öğrencinin hangi oranda burs alacağını, yurtta ücretsiz kalıp kalmayacağını kendileri belirlemektedirler. Burs verilmesi konusunda yetkili olan ne kurullar, ne kurallar, ne Öğrenci İşleri Müdürlüğüdür. Bursları dağıtan Rektörlüğün yabancı öğrencilerden sorumlu Rektör yardımcılığında çalışanlardır. Bu keyfi durum ise yabancı öğrenciler arasında çeşitli olumsuz söylentileri ayyuka çıkarmıştır. Yabancı öğrenciler, daha az harç parası ödeyebilmenin bazı memurların kararlarına bağlı olduğunu her yerde dile getirmektedirler. Bu durum son üç yıldan beridir keyfi bir şekilde devam etmektedir. DAÜ yönetiminin bunca uyarımıza rağmen konuyu çözümsüz bırakması ve bu keyfi uygulamayı devam ettirmesinin mantıklı bir açıklaması olamaz. Bu tür uygulamaların Üniversiteye fayda getirmesi mümkün değildir. 

Rektörlüğün yapması gereken ilk şey tatsız söylentilere neden olan bu önemli konuları ciddiyetle ele almaktır. Buna göre DAÜ yönetiminin şeffaflık, hesap verebilirlik, adaletli bir uygulama adına aşağıdaki sorulara yanıt vermesi ve keyfiyeti ortadan kaldıracak tedbirleri bir an önce hayata geçirmesi gerekmektedir.

1.    Üniversitemizde yabancı öğrencilere verilen burslar hangi dayanağa göre verilmektedir?

2.    Bir öğrencinin tam olarak hangi oranda burs aldığını kim, hangi kriterlere dayanarak belirlemektedir?

3.    Rektörlük çalışanlarının burs yüzdeliğinin belirlenmesindeki rolü nedir?

4.    Verilen burslar hangi kurullarda onaylanmaktadır?

5.    Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilere neden daha yüksek ücret uygulanmaktadır?


Bu tür keyfi uygulamaların Üniversitede zaten yok olmak üzere olan güven ortamını yeniden tesis etmeye hiçbir faydası olmayacaktır. Rektörlüğün, bu icraatlar hakkında gerekli kurumsal tedbirleri alarak kamuoyunu tatmin edecek şekilde açıklama yapması güven ortamının yaratılmasında önemli bir adım olacaktır.

 

Gerekli tedbirler alınmaması ve kamuoyuna açıklama yapılmaması durumunda Sendikamız konuyla ilgili olarak elde ettiği tüm ayrıntıları kamuoyuyla paylaşmak zorunda kalacaktır. 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 711 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler