1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KETİ KLERİDES KANAL SİM'DE
KETİ KLERİDES KANAL SİMDE

KETİ KLERİDES KANAL SİM'DE

Kanal Sim’e konuk olan Kıbrıs Rum yönetimi eski liderlerinden Glafkos Klerides’in kızı ve DISI İki Toplumlu İlişkiler Sorumlusu Katie Klerides, “Sanırım sürmekte olan mevcut süreçten iki taraf da çok fazla umutlu değil” dedi. Çok

A+A-

 

 

Katie Klerides’e göre;

“Güney federasyondan rahatsız”

 

·      Katie Klerides: “Çok sayıda Kıbrıslı Rum, federal bir çözümü sindirmede zorlanıyor”

 

·        “Bugün artık durumu adadaki herkesin yararına olacak şekilde yeni bir noktaya taşımamız gerekiyor. Bunun için de her iki tarafın da belirli şeylerden vazgeçmesi gerekiyor. Kıbrıslı Rumlar, Türkiye çözüm istemezse çözüm olmaz diye düşünüyor.

 

·        “Kıbrıs Rum liderliği federasyonun, güç paylaşımının ne demek olduğunu, çözümün getireceği faydaları Rum halkına daha iyi anlatmalı. İnsanlar geçmişten çok geleceğe odaklanmalı. BM iki taraf arasındaki farklılıkların giderilmesi için önemli bir çaba sarf ediyor. Ne var ki siyasi irade çok önemli”

 

·        “Anladığım kadarıyla Kıbrıslı Türkler de Kıbrıslı Rumlar ve Türkiye arasında sıkışmış durumda. Her iki toplumda da federasyon en iyi ikinci seçenek olarak öne çıkıyor. Ama buna ulaşmak için yapılacak fedakarlıklarla kıyaslandığında mevcut durumun devamı belki her iki kesimin de kolayına geliyor”

 

 

Kanal Sim’e konuk olan Kıbrıs Rum yönetimi eski liderlerinden Glafkos Klerides’in kızı ve DISI İki Toplumlu İlişkiler Sorumlusu Katie Klerides, “Sanırım sürmekte olan mevcut süreçten iki taraf da çok fazla umutlu değil” dedi.  Çok sayıda Kıbrıslı Rum’un, federal bir çözümü sindirmede zorlandığını belirten Katie Klerides, “Rum liderliği federasyonun, güç paylaşımının ne demek olduğunu, çözümün getireceği faydaları Rum halkına daha iyi anlatmalı” diye konuştu.

 

“DENKTAŞ’I DEĞERLENDİRMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Kıbrıs Rum yönetimi eski liderlerinden Glafkos Klerides’in kızı ve DISI İki Toplumlu İlişkiler Sorumlusu Katie Klerides Kanal SİM’de yayınlanan ve Armağan Candan’ın hazırlayıp sunduğu Avrupalı programına konuk oldu.  Katie Klerides birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve babası Glafkos Klerides’in arkadaşlığından Kıbrıs sorunu ve 2013’teki Kıbrıs Rum başkanlık seçimlerine kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.  Katie Klerides, Türkçe öğrenmek için ders aldığını ifade ederek, programda kısa bir süre olsa da izleyicilere Türkçe olarak seslendi.

Rauf Denktaş’ı siyasi açıdan değerlendirmenin kendisi ve Kıbrıslı Rumlar için çok kolay olmadığını çünkü Denktaş’ın iki toplumun ayrılması ve taksim için çalışmış biri olduğunu, bununla birlikte babasıyla 40 küsur yıldan fazla aynı masada karşılıklı olarak oturduklarını ve aralarında kişisel bir yakınlık ve arkadaşlığın gelişmesinin doğal olduğunu ifade etti. Klerides, bu nedenle Denktaş ailesini Rauf Denktaş’ın hastalığı sırasında da ölümü sonrasında da ziyaret ettiğini ve babasının da cenazeye çelenk gönderdiğini belirtti.

 

FEDERAL ÇÖZÜMLE İLGİLİ NE DEDİ?

Babasıyla Denktaş’ın son yıllarda görüşme imkanı bulmadıklarını ama babasının Denktaş’ın ölümünden üzüntü duyduğunu ifade eden Katie Klerides, babası ile Denktaş arasında yaşanan bazı anıları da Kanal Sim izleyicileri ile paylaştı.  Katie Klerides, direktörü olduğu Glafkos Klerides Eurodemocracy Vakfı’nın düzenlemekte olduğu iki toplumlu projelerle iki toplumdan gençleri bir araya getirip farklı konuları birlikte tartışmalarına olanak sağlamaya çalıştıklarını da ifade etti.  Kıbrıs sorununa ilişkin olarak da Armağan Candan’ın sorularını yanıtlayan Katie Klerides, iki toplumun birbirinin psikolojisini anlamasının önemini vurguladı ve birçok Kıbrıslı Rum için sorunun 1974’te başladığını ve haksızlığa uğradıklarını düşündüklerini, iki toplumlu ve iki bölgeli federal bir çözümü sindirmede zorlandıklarını vurguladı. Siyasilere düşenin halkın doğru bilgilendirilmesi olduğunu vurgulayan Katie Klerides, Kıbrıs’ta sonunun 1974’te başlamadığını, bunun öncesinden kaynaklanan bir dizi gelişmenin bizi bugünkü noktaya getirdiğini ifade etti. Katie Klerides, “Bugün artık durumu adadaki herkesin yararına olacak şekilde yeni bir noktaya taşımamız gerekiyor. Bunun için de her iki tarafın da belirli şeylerden vazgeçmesi gerekiyor. Kıbrıslı Rumlar, Türkiye çözüm istemezse çözüm olmaz diye düşünüyor. Sanırım sürmekte olan mevcut süreçten iki taraf da çok fazla umutlu değil. Diğer yandan Rum liderliği federasyonun, güç paylaşımının ne demek olduğunu, çözümün getireceği faydaları Rum halkına daha iyi anlatmalı. İnsanlar geçmişten çok geleceğe odaklanmalı. BM iki taraf arasındaki farklılıkların giderilmesi için önemli bir çaba sarf ediyor. Ne var ki siyasi irade çok önemli.  Evet güneyde hayat koşulları belki daha rahat. Diğer taraftan Kıbrıslı Rumlar Kıbrıslı Türklerin durumundan çok da haberdar değil. Rumlar kuzeyde bıraktıkları evleri özlüyorlar ve mevcut durumla barışmaları kolay değil. Bu nedenle de sunulan çözüm önerilerindeki tavizleri kabul etmeleri zorlaşıyor. Anladığım kadarıyla Kıbrıslı Türkler de Kıbrıslı Rumlar ve Türkiye arasında sıkışmış durumda. Her iki toplumda da federasyon en iyi ikinci seçenek olarak öne çıkıyor. Ama buna ulaşmak için yapılacak fedakarlıklarla kıyaslandığında mevcut durumun devamı belki her iki kesimin de kolayına geliyor” şeklinde konuştu.

 

ANASTASİADİS’İN BAŞKAN SEÇİLME ŞANSI

Armağan Candan’ın Kıbrıs Rum başkanlık seçimlerine ilişkin sorularını da yanıtlayan Katie Klerides, DISI başkanı Nikos Anastasiadis’in aday olması halinde başkan seçilmesini arzu ettiğini, diğer yandan Şubat 2013’teki seçimlerden önce Kıbrıs sorununun çözülmesini görmek istediğini sözlerine ekledi. Katie Klerides Anastasiadis’in 2004 döneminde bir çözüme ulaşılmasında ciddi olduğunu gösterdiğini ve başkan seçilmesi halinde çözüme ulaşılması için elinden gelenin en iyisini yapacağına inandığını vurguladı.  Petrol ve doğal gaz konusuna değinen Klerides, bu konuda Türkiye’nin oldukça olumsuz ve agresif bir tepki gösterdiğini, verilen böylesi tepkilerin bu tip konularda orta bir yol bulunması yönündeki çabaların da önünü tıkadığını vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1004 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler