1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KESİNTİ'YE MÜDAHALE
KESİNTİYE MÜDAHALE

'KESİNTİ'YE MÜDAHALE

EL-SEN'DEN İKİNCİ BİR AÇIKLAMA GELDİ BAKAN ATUN GEREĞİNİ YAPSIN Sendikamız EL-SEN’in Ekonomi ve Enerji Bakanı’nın girişimleri sonucu Kuruma borcu olanların elektriklerinin kesilmesinin durdurulmasına dönük açıklamasına yanıtı; kendileri

A+A-

 

 

EL-SEN'DEN İKİNCİ BİR AÇIKLAMA GELDİ

 

BAKAN ATUN GEREĞİNİ YAPSIN

 

Sendikamız EL-SEN’in Ekonomi ve Enerji Bakanı’nın girişimleri sonucu Kuruma borcu olanların elektriklerinin kesilmesinin durdurulmasına dönük açıklamasına yanıtı; kendilerinin bu yönde herhangi bir talimat vermedikleri şeklinde oldu.

 

Sayın Bakan eğer gerçekten dolaylı veya doğrudan bu yönde bir talimat vermemişse KIB-TEK yönetimini kesintilerin herhangi bir ayırım gözetilmeksizin devam etmesi için yetkili makam olarak uyarmalıdır. “Ben kesmeyin demedim” demek yeterli olmamalıdır. Aslında yapılması en kolay şey, borçluların elektriklerinin kesilmesini durduran veya engelleyen kendisi değilse, bunu yapan veya yaptıranı bulup hakkında yasal işlem yapılması için gereğini yapmasıdır. Yetkili bakan olarak kendinden beklediğimiz budur.

 

Bu olay bile Kurumun ÖZERK bir yapıya kavuşturulması gereği üzerindeki ısrarımızın haklılığını ortaya koymaktadır.

 

 


Lefkoşa Belediyesi'nin bugün belediye sarayı ve Sanayi Bölgesi'nde bulunan şubesinin elektriklerinin yeniden bağlandığı öğrenildi.

EL-SEN Başkanı Çağlayan Cesurer konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, bu gün bir kez daha KIB-TEK’in tahsilatına müdahalede bulunmuştur" dedi.

 

Cesurer'in açıklamasının tam metni şöyle;

 

KIB-TEK’te tahsilatta sorun olduğunu ve özelleştirilmesi gerektiğini her seferinde dile getiren Sayın Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, bu gün bir kez daha KIB-TEK’in tahsilatına müdahalede bulunmuştur. KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun almış olduğu karar doğrultusunda, ödemelerini düzenli yapmayan abonelerin elektrik enerjileri müdahaleler olsa dahi kesilmeye başlanmıştı. Ancak bugün Sn. Bakanın müdahalesi ile birlikte tüm kesme işlemleri 31 Temmuza kadar durdurulmuştur.

 

Buradan tahsilatta sorun olduğunu söyleyenler dönüp baktıklarında sorunun kendileri olduğunu göreceklerdir. Ekonomi ve Enerjiden sorumlu Bakan olarak KIB-TEK’ in aylık olarak ödediği 7 milyon beş yüz bin TL. borç ana para ve faizinin de ödenmemesi için müdahale edecek ve böylece halkımızın gereksiz bir şekilde 12 krş daha pahalı elektrik kullanımının önüne geçecek midir?

 

KTHY örneğinde olduğu gibi kurumu önce batırıp ödeme zorlukları içerisine sokmak, sonra da kurumu yok etmeyi marifetmiş gibi göstermek gayretlerini boşuna çıkartacağız. Patronu 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmış AKSA isimli özel şirketin menfaatlerini koruma gayretinin onda birini KIB-TEK’i ve halkın çıkarlarını korumak için harcayan bir Ekonomi ve Enerji Bakanı istemekteyiz. KIB-TEK’in alacaklarının tahsilatını engelleyen bir Bakan ve Hükümet, KIB-TEK’i ne yapmaya çalışırlarsa çalışsınlar buna müsaade etmeyeceğiz. KIB-TEK’in verimli ve Halkımız’ ın malı olarak çalışmalarını sürdürmesi için mücadelemizde sınır yoktur.

 

Bugün bir kez daha uyarıyoruz KIB-TEK’in tamamen çıkmaza girmesi için tahsilat yapması engellenmeye devam edilirse, cevabımız gecikmeyecektir. Süresiz grev dahil yasal her türlü eylemi uygulamaya koyduğumuz andan itibaren doğacak sıkıntıların sorumlusu sorumluluklarını yerine getirmeyenler olacaktır.

 


Lefkoşa Belediye Sarayı’nın ve LTB’nin Sanayi şubesinin elektrikleri kesildi.

YENİDÜZEN Haber Paketi’nin 4303 abonelerine duyurduğu habere göre, belediyenin  KIB-TEK’e olan toplam 171 bin 572 TL’lik borcu nedeniyle elektrikleri kesildi.

KIB-TEK, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, 16 Temmuz pazartesi gününden itibaren, kuruma borcu olan tüm sayaçların elektrik enerjisinin kesileceğini açıklamıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1233 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler