1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KESİNTİLERİN SORUMLUSU AKSA'
KESİNTİLERİN SORUMLUSU AKSA

'KESİNTİLERİN SORUMLUSU AKSA'

El-Sen, dün gerçekleşen elektrik kesintilerinin “AKSA Enerji Üretim AŞ’nin sözleşme şartlarına uymamasından kaynaklandığını” söyledi

A+A-


 

El-Sen, dün gerçekleşen elektrik kesintilerinin “AKSA Enerji Üretim AŞ’nin sözleşme şartlarına uymamasından kaynaklandığını” söyledi ve “sözleşme şartlarına uygun davranmayan şirketle yapılan sözleşmenin niye iptal edilmediğini, ihmallere ve eksikliklere neden göz yumulduğunu” sordu.

El-Sen Basın Yayın ve Propaganda Sekreteri Tuluy Kalyoncu, “AKSA Enerji Üretim AŞ ile KIB-TEK arasında yürürlükte bulunan sözleşmeye göre söz konusu şirket, 2 yedek üretim ünitesi bulundurması gerekirken, bunları bulundurmamış, elindeki mevcut üretim santrallerinden iki ünite ise dün saat.18.23 sıralarında peşi sıra devre dışı kalmış, KIB-TEK saat18.52 civarında devreye girip açığı kapayana kadar Girne ve Alsancak bölgesi yaklaşık yarım saat elektriksiz kalmıştır. İlgili firmanın santrallerinden bir veya birkaç ünitesinin devre dışı kalması nedeniyle neredeyse her gün benzer şekilde kesintiler yaşanmaktadır” açıklamasında bulundu.

Kalyoncu, bazı basın organlarında “Girne’de solunum cihazına bağlı yaşamını sürdürürken, elektrik kesintisi nedeni ile cihazını kullanamadığı ve yaşamını yitirdiği” belirtilen kişiye rahmet, yaslı ailesine de baş sağlığı diledi.

Kalyoncu yazılı açıklamasında şu iddialarda bulundu: “Kamusal alanın borçlarını ödemesi için kılınızı kıpırdatmıyorsunuz. AKSA isimli şirket alacağını alamıyor. Kimi iddialara göre AKSA şirketinin bazı üretim üniteleri bu nedenle devre dışı kalıyor. Devlet yönetiminden sorumlu mevcut Hükümet’in Maliye Bakanı mahsuplaşmayı sonuçlandırıp 52 milyon TL tutarındaki KIB-TEK’in alacağını ödemiyor. Özelin ödemesi için KIB-TEK’in gereğini yapmasına, ilgili Bakan olarak Ekonomi ve Enerji Bakanı müdahaleleri ile engel oluyor”.


Bu haber toplam 534 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler