1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KESİNTİ VAR, YATIRIM YOK
KESİNTİ VAR, YATIRIM YOK

KESİNTİ VAR, YATIRIM YOK

DAÜ - SEN ve DAÜ BİR - SEN: DAÜ Yönetimi çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı primlerini Şubat’tan beri yatırmıyor

A+A-

 

 

DAÜ - SEN ve DAÜ BİR - SEN, DAÜ yönetiminin çalışanların Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarını 6 aydan beri ödemediğini savunarak, hükümeti, DAÜ Yönetimini ve DAÜ PER - SEN’i halka açıklama yaparak, Şubat 2011 tarihinden itibaren yatırmadıkları İhtiyat Sandığı ile Sosyal Sigorta primlerini en kısa zamanda ödemeye davet etti.

 

DAÜ - SEN ve DAÜ BİR - SEN’in yaptığı ortak açıklamada, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) mali sorunlarına çare bulmak için büyük uğraşlar verdiğini kaydeden “Rektör Prof. Dr. Abdullah Öztoprak ve Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Eşber Serakıncı önderliğindeki” DAÜ yönetiminin, “çalışanların maaşlarından yaptıkları kesintilere, son iki yılda yaklaşık 300 çalışanın işine son vermelerine” ve üniversiteye ait kolej, ilkokul ve kreşi Doğa Koleji’ne “hibe etmelerine” rağmen hala mali sorunlara çözüm bulamadığı öne sürüldü.

 

Açıklamada, sendikalarının ulaştığı bilgilere göre, DAÜ yönetiminin, çalışanların maaşlarından Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı primi olarak yaptığı kesintileri 2011 yılı Şubat ayından beri ilgili dairelere yatırmadığı ileri sürüldü.

 

Yalnızca İhtiyat Sandığı’na olan borcun 3,000,000 TL’yi bulduğu, toplamda ise 5,000,000 TL civarında bir paranın sosyal güvenlik kurumlarına yatırılmayıp başka amaçlar için kullanıldığının ortaya çıktığının belirtildiği açıklamada, “Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı özellikle DAÜ çalışanları için hayati önem taşımaktadır. DAÜ çalışanlarının ne emeklilik maaş hakkı ne de emeklilik ikramiyeleri vardır. Tek güvenceleri İhtiyat Sandığı birikimleri ve Sosyal Sigortalardır. DAÜ yönetimi, çalışanların primlerini düzenli yatırmamakla hem birikimlerini hem de sosyal güvencelerini tehlikeye atmaktadır” denildi.

 

“DAÜ Yönetimi, personelin maaşlarından kestiği bu parayı ne yaptığını hem DAÜ çalışanlarına hem de kamuoyuna açıklamak zorundadır” denilen açıklamada ayrıca, yönetsel personelin yetkili sendikası DAÜ PER - SEN’in bu konuyu bildiği ve aylardır sustuğu iddia edilerek, “DAÜ PER - SEN’in her zaman olduğu gibi yine ‘işbirlikçi’ tutumunu sürdürerek yönetimin suçuna neden ortak olduğu” soruldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 815 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler