1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kerry ABD'ye dönüşü erteledi
Kerry ABDye dönüşü erteledi

Kerry ABD'ye dönüşü erteledi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Salı günü sonlanacak olan İran nükleer programı müzakerelerinin son turunu uzatarak İsviçre'nin Lozan kentinde kaldı.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Kerry'nin İsviçe'de kalıp görüşmelere devam edeceği ifade edildi.

Birlşemiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi temsilcisi ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in yanı sıra Almanya'dan oluşan ve kısaca P5+1 olarak adlandırılan grup, İran'ın nükleer programının kontrol altına alınması karşılığında Tahran'a uygulanan yaptırımları azaltmayı öngören bir plan üzerinde çalışıyor.

Müzakereler başlarken 31 Mart 2015 tarihi anlaşmanın ana hatlarını belirleyebilmek için koyulan son tarih olmuştu.
Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanları Frank-Walter Steinmeier ile Laurent Fabius da Kerry ile birlikte Lozan'da bulunuyor.
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Lozan'da.

İngiltere, Çin ve Rusya'nın da son görüşme turları için bugün İsviçre'de olması bekleniyor.
Müzakereleri Lozan'da takip eden BBC diplomasi muhabiri Lyse Doucet, tarafların anlaşmaya daha önce hiç olmadığı kadar yaklaştığını ifade etse de "Ancak hâlâ ortada bir anlaşma yok ve kimse uzlaşmanın garanti olduğunu söyleyemiyor" diyor.

Dışişleri bakanlarının ve diğer yetkililerin bir toplantıdan diğerine koşturduklarını anlatan muhabirimiz, son dönemeçte tartışılanların teknik nükleer kapasite konularındansa siyasi tavizler olduğunu da aktarıyor.

(BBCTÜRKÇE)

Bu haber toplam 693 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler