1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KENT KURULTAYI’NDA KİM NE ÖNERDİ?
KENT KURULTAYI’NDA KİM NE ÖNERDİ?

KENT KURULTAYI’NDA KİM NE ÖNERDİ?

(TMMO) Şehir Plancıları Odası Başkanı Necati Uyar: “Çağdaş kent tüm vatandaşları sokağa çıkarabilen kenttir” Türkiye Mimar Mühendisler Odası (TMMO) Şehir Plancıları Odası Başkanı Necati Uyar, CTP-BG’nin düzenlediği Lefkoşa Ken

A+A-

 

 

(TMMO) Şehir Plancıları Odası Başkanı Necati Uyar:

 

“Çağdaş kent tüm vatandaşları sokağa çıkarabilen kenttir”

 


Türkiye Mimar Mühendisler Odası  (TMMO) Şehir Plancıları Odası Başkanı Necati Uyar, CTP-BG’nin düzenlediği Lefkoşa Kent Kurultayı’nda, “Çağdaş kent tüm vatandaşları sokağa çıkarabilen kenttir” vurgusunda bulundu.

Uyar, kurultayda yaptığı sunumda, Kuzey Kıbrıs’taki sorunların Türkiye’den farklı olmadığını ifade ederek, “Lefkoşa’nın bölünmüşlüğü dışında genel sorunlar açısından fark yoktur” dedi.

Kent planlarının olması gerektiğine dikkat çeken Uyar, “Lefkoşa 20 yıl sonra bu nüfusta olacak, şu kadar parka ihtiyaç var, şu kadar okula, şu kadar yeşil alana gibi birçok şey için kent planlanması şarttır“ifadelerinde bulundu.

Bugün kent planlarını rantların yönlendirdiğine işaret eden Uyar, “Rant yönlendirilmeli ve eşit dağıtılmalıdır. Böylece hem doğal ve kültürel yerler korunabilir, hem de daha sağlıklı kent planları yapılabilir” diye belirtti.

 

“SOKAĞA ÇIKARABİLEN BİR KENT”

 

 “Çağdaş bir kent nasıl olmalı” diyerek buna cevap arayan Uyar, “Çağdaş kent tüm vatandaşlarını sokağa çıkarabilen bir kenttir. Toplu taşıma sistemi olan, yeşil alanı, sosyal kültürel merkezleri olan, tüm kültürel ve kentsel birikimi kullanılan, araçların değil, yayaların kullanacağı alanları olan ve bunların herkes tarafından kullanıldığı bir kenttir” dedi.

Engelli vatandaşlar için yapılan birçok düzenlemenin yine devlet tarafından bozulduğuna değinen ve bunu örneklerle açıklayan Uyar, “Kentlerde herkesin sokağa çıkabileceği düzenlemeler yapılmalıdır” ifadesinde bulundu.

 

“YEŞİL ALAN SADECE ÇOCUK PARKI DEĞİLDİR”

 

Yeşil alanların istenilen düzeyde olmadığına işaret eden Uyar, Türkiye’de de Lefkoşa’da da yeşil alanların, çocuk parkları olarak düşünüldüğünü ancak diğer ülkelerde yeşil alanların herkesin kullanabileceği, vakit geçirebileceği insanlar dışında diğer canlıların da yaşadığı alanlar olduğuna dikkat çekti.

Uyar, kentlerde bisiklet kullanımının artırılması için gerekli düzenlemelerin ve teşviklerin yapılmasının önemine de değindi.

 

AVM’LER KÜLTÜRÜ YOK EDER

 

Kentleşmede yapılan hatalara da dikkat çeken Uyar, siteler ve çok katlı binaların yapıldığını, doğaya karşı gelindiğini, fay hattı üzerine dere yataklarına inşaatlar yapıldığını ifade ederek, “İnşaat sektörüne teslim olundu. Çünkü inşaat durursa ekonomi çöker anlayışı var. Bu da art arta yapılan hataları beraberinde getiriyor” dedi.

 Türkiye’de AVM’leşme sürecinin hızla arttığına da  dikkat çeken Uyar, “Esnaf bitirilme noktasına getirildi. Şimdi Lefkoşa’da da AVM’ler gündemdeymiş. Ama bunlar kültürü yok ediyor” vurgusunda bulundu.

 

 


KENT KURULTAYI’NDA KİM NE ÖNERDİ?

 

 

MİMARLAR: KENTLER BİRLİKTE PLANLANMALI

 

Mimarlar Odası  Başkan Azmi Öge: İçinde yaşayanlarla birlikte planlanmalı kentler, katılımcılık çok önemli çünkü burada paydaşların önerileri ile ortak bir yaşam yaratılabilir

 


 

ESKİ BAŞKAN: LEFKOŞA’DA VİZYON YOK

 

LTB Eski Başkanı Kutlay Erk: Lefkoşa’nın bir vizyona sahip olması gerekiyor, planların ortak bir şekilde yapılması ve Yapılmış olan İmar Planı değiştirilmelidir, Yanlışlıklar vardır.

 


 

ESNAF: HER APARTMANIN ALTI BİR DÜKKAN OLUYOR

 

Esnaf ve Zanatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga: Kentlerdeki rant üzerinden organizasyonlar var,  her apartmanın altı bir dükkan oluyor, Böylesi plansızlıklar, verilen hizmetlerin kısıtlanmasını getiriyor. Rant paylaşımında Esnaf ve Zannatkarlar yeterince rolü olmadıkları için kaybediyorlar

 


 

VAKIF GÖRÜŞÜ: FAKİRLİK VE KÖTÜ KOŞULLAR…

 

Sosyal Riskleri Önleme Vakfı’ndan  Hatice Düzgün: Kentlerdeki gerçekler üzerinden belediye ve sivil toplum insanlar arasında olmalı, fakirlik ve kötü koşullar insanlara aklınıza gelmeyecek şeyler yaptırıyor, aile içi şiddet mağdurları için hapishanenin beğenmediği ranzalarla bir oda oluşturduk, ailelere yardım yapıyoruz, okulda geri kalan çocuklar için kurslar düzenliyoruz.

 


 

EMEKLİ POLİS: ÇÖZÜMLER DEFALARCA DENENMELİ

 

Emekli Polis Özdemir Uzuner: Sorun olan noktalara çözümler önerilmeli ancak çözümler defalarca denenmelidir, Bazen masa başı pratikle uyumlu olmayabiliyor.

 


 

ÖĞRETMENLER: GENÇLER KENTE SAHİP ÇIKMIYOR

 

KTOEÖS  adına   Kutay Bektaşoğlu: Yeni yetişen nesiller , yaşadıkları kentlere sahip çıkmıyorlar, bunun için yerel yönetimler , okul faaliyet kolları ve diğer sivil toplum örgütleri birlikte çalışmalıdır

 


 

BİYOLOGLAR: BİR CADDEDEN GÜNDE 60 BİN ARAÇ GEÇİYOR

 

Biyologlar Derneği’nden Hasan Sapten: Lefkoşa’nın plansız gelişimi (güncelliğini yitirmiş plan dahi uygulanmıyor) yaşamı zorlaştırılıyor... Lefkoşa’da son kalan yeşil alanlar da hızla betona yeniliyor... Lefkoşa’nın şu anda kullanılır durumdaki tek yeşil alanı KUMSAL PARKI...Lefkoşa’nın yoğun bir caddesinden günde 60 bin araç geçiyor.

 


 

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ: ÇEVRE YASASI İŞLETİLMELİ

 

Çevre Mühendisleri Odası’ndan Bilen İlktac:  Mevcut Çevre Yasası işletilmeli, çevre adına BİLİMSEL çalışmalar yapılmalıdır.  Çevre kirliliği oluşmadan engellemek gerekmektedir. Geri döndürülemez hasarlara neden olacaktır.  Oluştuktan sonra kirliliği gidermek için harcanacak emek, para ve güç çevreyi korumak için harcanırsa çok daha sağlıklı ve düzgün bir çevrede yaşayabiliriz.

 


 

UKÜ: HER ŞEYİ BELEDİYE BAŞKANI DÜŞÜNÜYOR

 

UKÜ adına sunum yapan Pınar Uluçay Righelato: Kent yönetimlerinin ana sorunlarından biri kentteki projelerin genellikle büyük ölçüde belediye başkanlarınca düşünülmesi ve  formüle edilmesidir. Kentte yaşayanlara proje geliştirme yolları kapalıdır. Bu soruna  çözüm arayan deneyimlerden biri kent için proje ve düşünce geliştirmeyi  belediye meclisleri dışındaki ilgililere ve sivil toplum örgütlerine açan kent kurultayları ya da kent meclisleri oluşturulmalıdır. Bu çalıştaylardan çıkacak olan sonuçlar ise Lefkoşa için yeni senaryolara yol açmalıdır.

 


 

TABİPLER: YEŞİL ALAN ORANI EN AZ %25-40 OLMALI

 

Tabipler Birliği Başkanı Suphi Hüdaoğlu: Yeşil alan oranı en az %25-40 olmalı,  şebekeden akan su içilebilir nitelikte olmalı,  hava , toprak yer altı su kaynaklarını zehirleyen maddelere“sıfır tolerans”  Elektromanyetik, Ses, Görüntü, Radyofrekans vb. kirliliklerden toplum korunmalı…

 


 

HAKKI ATUN: KENTTE YAŞAMAK ORTAK YAŞAMA SANATIDIR.

 

Mimar-Eski Başbakan Hakkı Atun: Bugün yayalaştırılmış yegane en kalabalık ve canlı meydanımız olan Atatürk Meydanı tekrar araba park yeri haline gelmişse biz planlamanın acaba neresindeyiz? Kentte yaşamak ortak yaşama sanatıdır. Şehri kullanıcıların kurallara uymayı ve birbirine saygılı olmayı gerektirir.

 


 

MİMAR-MÜHENDİSLER: SUR İÇİNİ İLK SAHİPLERİ TERK ETTİ

 

KTMMOB Genel Başkanı   Dr. Zihni TURKAN: Lefkoşa suriçinin ilk sahipleri tarafından terkedilmişliği, günümüzdeki farklı demografik yapısı, tarihi kimliği ile ilgili merkezi yönetim bölümlerinin sahip çıkmadaki yetersizliği, yaklaşık bin yıllık tarihi eserleri ile ülkemiz için çok önemli bir turizm kaynağına her gün yok etme süreci yaşatmaktadır.

 


 

TİCARET ODASI: LEFKOŞA ÜLKE SORUNLARINDAN BAĞIMSIZ DEĞİL

 

Ticaret Odası adına  Kemal Baykallı: Önerilerimizin çıkış noktası insanı temel özne alan; ekonomik akla dayalı sürdürülebilir bir kent yaşamıdır.  Lefkoşa, genel ülke sorunlarından bağımsız değildir. Bu yüzden, yaptığımız önerilerin genel bir ekonomik ve sosyal vizyon içinde düşünülmesi gerekmektedir.

 


 

DAÜ: BÜTÜNCÜL ÇEVRE ŞART

 

DAÜ adına Resmiye Alpar Atun: Kültür, toplum ve bireyin  zaman ve mekan içerisindeki  temsiliyetini  kapsayan bütüncül bir çerçevedir.  Kent kimliğinin oluşumunda,  mekan da  aynı zaman gibi önemli bir etkendir. İnsan faktörü ise deneyimleri aracılığı ile ikisi arasında ilişkiyi günlük yaşam pratikleri olarak somutlaştırır.

 


 

GAÜ: TOPLU TAŞIMA BİR HAKTIR

 

GAÜ, Mimarlık Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr.  Hüseyin Sadri: Kentlilerin sağlıklı bir çevreye sahip olma hakları vardır.Kentlilerin ücretsiz ve kolay erişilebilir genel kamusal servislerden faydalanma hakkı vardır.Kentte istenen sakinlik düzeyine uygun bir toplu taşıma sistemi, tüm kentlilerin hakkıdır. Tüm kentlilerin bütün ifade biçimleri, formları ve tezahürleri ile kültür hakları vardır. Rekreasyon, fiziksel aktivite ve spor nitelikli hayatın önemli parçalarıdır. Bu nedenle, tüm kent sakinlerinin rekreasyon, fiziksel aktivite ve spor etkinliklerine erişim hakkı vardır.

 


 

YAŞAR ERSOY: BAŞKENTİN TİYATRO BİNASI YOK!

 

Tiyatrocu Yaşar Ersoy: 21. yüzyılda hala daha Lefkoşa’ya ve Lefkoşalıya hizmet çöp toplamaktan ibaret sayılmaktadır... Ve ne yazık ki, belediyecilik tarihinde 33 yıl önce başlayan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun ve Belediyenin diğer Kültür Sanat etkinliklerinin kadrolarıyla birlikte tasviye edilme, fiziki yapıları ise merkezi hükümete devredilme planları yapılmaktadır.  Bir başkent düşünün ki, tiyatro binası, tiyatrosu yok, sanat müzesi, galerisi yok, konser salonu yok, ihtiyaca cevap verecek kültür merkezi yok… O zaman Anayasa’nın 62. Maddesi niye yazıldı? Absürd bir kara mizah olsun diye mi ?

 


 

OTELCİLER: NÜFUS KONUSUNDA TAHMİNLER TUTARSIZ

 

Otelciler Birliği adına Esra Çelikeri : Ortaya konan planlarda nüfus konusunda tahminler tutarsız olmuş, mevcut durumda nüfus konusunda halen bir  bilgiye sahip olunmamakla birlikte bir planlama yapılmış olması şaşırtıcıdır. “Ticaret Merkezleri"  yanlış kurgulanmıştır.

Lefkoşa surlar içi iyi planlanamamıştır. AVM’ler konusunda ülkemize uygun modeller çalışılmamış, ülkemizin mevcut yapısına uygun AVM’ler öngörülmemiş, yanlış yönlendirmeler yapılmaktadır. Otopark konusunda iyleştirilmeler ve genelde bir tutarlılık sağlanmalıdır.

 


 

ŞEHİR PLANCILARI: SORUNLARI BİRLİKTE ÇÖZMEK DURUMUNDAYIZ

 

Şehir Plancıları Odası Başkanı  Ali Kanlı:  Türk Şehir Plancıları Odası Başkanı’nın söylediklerinden sonra sorunlarımızda sadece ölçek farkları olduğunu bir kez daha anladım,  Sorunları birlikte çözmek durumundayız

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 693 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler