1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KENDİ KÜLLERİNDEN YARATILAN BİR KULÜP DENİZLİ SPOR KULÜBÜ
KENDİ KÜLLERİNDEN YARATILAN BİR KULÜP DENİZLİ SPOR KULÜBÜ

KENDİ KÜLLERİNDEN YARATILAN BİR KULÜP DENİZLİ SPOR KULÜBÜ

1985 yılında kurulan Denizli Spor Kulübü, gerek tesis gerekse futbolcu potansiyeli yönünden dikkat çekerken, yeni sezonda Birinci Lig’e çıkmak için mücadele edecek

A+A-

 

 

1974 öncesi CMC madeninde çalışan Kıbrıslı Türk ve Rumların yer aldığı Denizli (Xero), 1974 sonrası Kıbrıslı Türklerin yaşamaya başlamasının ardından sportif faaliyetlere yöneldi. 1985 yılında kurulan Denizli Spor Kulübü, gerek tesis gerekse futbolcu potansiyeli yönünden dikkat çekerken, yeni sezonda Birinci Lig’e çıkmak için mücadele edecek

 

Necmi Belge

 

1985 yılında bir avuç genç tarafından kurulan Lefke’nin bir banliyösü olan Denizli (Xero) Spor Kulübü’nü yıllardır, Süper Lige doğru başlattıkları o büyük yürüyüşü hayranlıkla iziliyordum.

Lefke ilçesinin sahil şeridinde yer alan ve 1974 öncesi, CMC madeninde çalışan ağırlıklı olarak Kıbrıslı Rumların ve bir kısım Kıbrıslı Türklerin yer aldığı bu şirin belde, 20 Temmuz 1974 sonrasında tamamen Kıbrıslı Türklerin eline geçmişti.

İşte, bu beldeye yerleşen Kıbrıslı Türkler 1985 yılında Denizli Spor Kulübü’nü kurdu. 26 yıllık tarihlerinde yer aldıkları Yükselme liglerinde, iki kez finalde, bir kez de yarı finalde Birinci Lige yükselmenin kapısından dönen mavi-beyaz renkli camia bu sezonda 45 gün sonra start alacak ligde bir kez daha Birinci Lige yükselme mücadelesi verecek.

Bu bağlamda, tam dört yıl geciken bir randevu ile geçtiğimiz Salı günü Denizli Spor Kulübü’nü ve tesislerini yerinde incelemek üzere Denizli’ye doğru yol aldım.

Daha önce, randevulaştığımız gibi Başkan Nazım Ced, beni 12 yıl önce amansız bir hastalığa yakalanarak, aramızdan ayrılan merhum kalecileri Bilal İyigün’ün adının verildiği Bilal İygün Stadı’nda karşıladı.

Bugün, Kuzey Kıbrıs’ta yer alan o büyük ve görekemli statları bile imrendirecek güzellikte bir zemine sahip stadı Başkan Ced ve stadın bakıcısı ile birlikte inceledik.

 

CED “KENDİ YAĞIMIZLA KENDİ CİĞERİMİZİ KAVURUYORUZ”

Stadı incelerken söze başlayan Başkan Ced, 26 yıllık tarihinde çok zor günler yaşadıklarını ancak, büyük bir inatla kulübü yaşatmaya çalıştıklarını söyledi.

Bugüne kadar, biri kadın başkan Edibe Bozkurt, Mehmet Türkay (Fotalı), Cemal Zaifoğlu, Gürsel Bağlaç, Hasan Kuşluca, Ahmet Ced, Remzi Kudret ve kendisi Nazım Ced olmak üzere sekiz kişinin başkanlık yaptığını ifade eden Nazım Ced, babası Ahmet Ced’den sonra bu kulüpte başkanlık yapmanın heyecan verici olduğunu söyledi.

Bilal İyigün Stadı’nın bakımını titizlikle yaptıklarını, stada ek olarak bir de antreman sahaları olduğunu ifade eden Nazım Ced, stadın gelişiminin CTP-BG hükümeti döneminde, şimdilerde CTP-BG Genel Başkanı olan Özkan Yorgancıoğlu’nun katkılerı ile geliştiğini, bu bağlamda Özkan Yorgancıoğlu’na teşekkür ettiğini  belirtti.

Stadın modern bir sulama sistemi var. Yine Özkan Yorgancıoğlu döneminde inşa edilen 500 kişilik kapasiteli ve üstü eski Mili Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst tarafından kapatılan stadın antreman sahasına da yine eski Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlarından Nazım Çavuşoğlu’nun da katkıda bulunduğunu belirten Başkan Ced, bu değerli eski bakanlara ve kendilerine katkı koyan herkese teşekkür ettiklerini yineledi.

Daha sonra, birlikte ziyaret ettiğimiz denize sıfır Denizli Spor Kulübü’nde konuşmaya devam ettiğimiz Başkan Ced, Denizli halkının ve esnafının da kendilerine katkıda bulunduğunu dile getirirken, bu katkıların üzerine kendilerinin de bir şeyler koyarak, kulübü idame ettiklerini söyledi.

Bu arada, denize sıfır olan kulüp lokalinin içerisinin bakımsız ve duvarların dökülen hali biz üzdü.

Denizli’yi özledikleri Süper Lig’e taşımak için adeta kendi yağlarıyle kendi ciğerlerini kavurarak, büyük bir mücadele verdiklerini ve başarıya baş koyduklarını belirtiyor Başkan Ced.

Tesis altyapısını başarı ile tamamladıklarını ifade eden Başkan Ced,  futbolcu altyapısının da miniklerden başlamak üzere müthiş bir potansiyele sahip odlularını vurgularken, bu konuda antrenör Tuncay Sarıyer ve altyapı sorumlusu Güney Düzgün ile uyumlu bir ekip halinde çalıştıklarını sözlerine ekledi.

 

SARIYER “HER ŞEYE RAĞMEN HEDEFİMİZ BİRİNCİ LİG”

Başkan Ced ile konuşmalarımıza antrenör Tuncay Sarıyer’in iş yerinin ardından Yedidalga’da bulunan ve yüzme rekormeni Caner Aspava’nın direktörlüğünü yaptığı Aspava isimli balık restorantında altyapı antrenörü Güney Düzgün ile devam ettik.

Başkan Ced’den sözü alan antrenör Tuncay Sarıyer, son yıllarda Birinci Lig’in kapısından üst üste finallerde dönmenin üzütüsünü yaşadıklarını söyedi.

Buna rağmen, motivasyonlarından hiçbir şey yitirmediklerini dile getiren Sarıyer, bu sezon yaptıkları transferler ve altyapıdan yetişen gençlerle takviye edilen Denizi’nin hedefinin bulundukları Batı bölgesi İkinci Lig’de şampiyon olarak, Birinci Lig’e yükselmek olduğunun altını çizdi.

Bugüne kadar yaptıkları hazırlık maçlarında başarılı bir grafik çizdiklerni özellikle, geçtiğimiz hafta yer alan Nihat Bağcıer turnuvasında final oynadıklarını ve kaybetmelerine rağmen, takımın performansından memnun olduğunu belirtti.

Sarıyer son olarak, bir golcü futbolcuya ihtiyaçları olduğunu ve onun arayışı içerisinde olduklarını belirtirken, Denizli’nin her şeye rağmen, hedefinin Birinci Lig olduğunu sözlerine ekledi. 

 

DÜZGÜN “FUTBOLCU ALTYAPISINDA MÜTHİŞ BİR POTANSİYELİMİZ VAR”

Aspava Restoran’taki söyleşimizin son bölümünde U 19 ve altyapı sorumlusu antrenör Güney Düzgün ile konuştuk. Güney Düzgün, miniklerden başlamak üzere müthiş bir potansiyeli olan bir alyapıya sahİp olduklarını söyledi.

Katıldıkları her turunuvada minik, yıldız ve U 19 katagorilerinde başarılı olduklarının altını çizen Düzgün, Denizli altyapısından yetişen Kasım Tağman gibi örneklerin çok olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 719 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler