1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KEMERLER DAHA DA SIKILSIN'
KEMERLER DAHA DA SIKILSIN

'KEMERLER DAHA DA SIKILSIN'

TC Başbakanlık Kıbrıs İşleri Başmüşavirliği, “KKTC” hükümeti ve ekonomik program uygulamasını “adım adım” raporlamaya devam ediyor. “Başmüşavirliğin” en son raporu: “Kemerler daha da SIKILSIN” SON İZLEME

A+A-

 

 

 

TC Başbakanlık Kıbrıs İşleri Başmüşavirliği, “KKTC” hükümeti ve ekonomik program uygulamasını “adım adım” raporlamaya devam ediyor.  “Başmüşavirliğin” en son raporu:

“Kemerler daha da SIKILSIN”


SON İZLEME RAPORUNDAN;


·        “2012 için TC katkısı 300 milyon ön görüldü, 225 milyon TL’si mart ayına kadar kullanıldı”

·        “816 kişi işten ayrıldı, 1.168 istihdam yapıldı. Programa göre istihdam sayısı 408 olmalıydı.”

·        “Yaz mesaisinin kademeli kaldırılması hedefiyle tek mesaiye geçildi, ek mesai ücretlerinde % 25 indirim yapıldı ancak ödenen toplam tutar değişmedi”

·        “Kooperatif Merkez Bankası’nın mali olmayan iştiraklerin elden çıkarılması konusunda herhangi bir gelişme sağlanmadı”

·        “Tarımsal faaliyetlerde çiğ süte ilave prim verilerek, ön görülen prim ödenekleri aşıldı; “süt desteği tedricen azaltılacaktır talebi gerçekleşmedi”

 “KIB-TEK'in üretim, iletim ve dağıtım fonksiyonlarına göre ayrıştırılması konusunda herhangi bir gelişme sağlanmadı.”

 

·        “BRT'nin mali dengesini düzeltecek şekilde yeniden yapılandırılmasına yönelik herhangi bir ilerleme sağlanmadı”


 

YENİDÜZEN Haber Merkezi

“TC Başbakanlık Kıbrıs İşleri Başmüşavirliği” Kıbrıs’ın kuzeyinde uygulanan “ekonomik programı” adım adım takip ederken, bu aydan itibaren yeni “mali tedbirler” önerdi. “TC Başbakanlık Kıbrıs İşleri Başmüşavirliği” başlığıyla yayınlanan raporda TC Teknik Heyet Başkanı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Şirin’in imzası var. 
TC Kıbrıs İşleri Başmüşavirliği’nin Başbakan’a gönderdiği son izleme raporuna göre, 2012 yılı için T.C. kaynaklarından KKTC'ye yapılacak bütçe açığı katkısı olan 300 Milyon TL, ilk üç ayda neredeyse tüketildi.
Mart ayı itibariyle 300 milyon TL’nin 225 Milyon TL’sini kullanan hükümete ilk uyarı yapıldı: “Gerekli tedbirlerin alınması önem arz etmektedir.”
Toplumda “Ekonomik Paket”, “Dayatma Paketi”, “Göç Paketi” gibi isimlerle anılan “Kamunun Etkinliğinin ve Özel Sektörün Rekabet Gücünün Artırılması

Programı”na yönelik “izleme rapor”, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesinde de yayınlandı.
Raporda, özellikle “aşırı istihdam”a ve “1 yıllık TC katkısının 3 ayda tüketilmesine” dikkat çekiliyor.
Raporda özelleştirmeden tarıma, turizmden eğitime, kamudan ulaşıma kadar her bir bakanlığın neler yapacağı, yaptığı ya da henüz yapmadığına ayrıntılı yer veriliyor.


“AŞIRI İSTİHDAM VAR”

TC Kıbrıs İşleri Başmüşavirliği’nin raporuna göre, “istihdam” için belirlenen rakamlar aşıldı.
Raporda şu değerlendirme yapılıyor:
“2010 Yılında merkezi yönetimde işten ayrılan kişi sayısı 816 olup Program hedeflerine göre bu miktarın yarısı olan 408, 2011 yılında programa göre istihdam edilebilecek kişi sınırını göstermektedir.  Yapılan görüşmeler sonrasında 31.12.2011 tarihi itibariyle 2011 yılında yeni istihdam edilen memur, sözleşmeli ve işçi toplamı 1.168 kişi olduğu tespit edilmiştir. Askeri personel ve zorunlu hizmetli doktor olmak üzere toplam 472 kişi hariç tutulduğunda yeni istihdam 696 olmaktadır. Bu da sınır olan 408’e göre 288 fazla istihdam yapıldığını göstermektedir. 92 adet polis dikkate alınırsa bu sayı 196 olarak ele alınabilir.

KİT’lerlee ilgili olarak istihdam sınırı koşuluna uyulup uyulmadığına ilişkin bilgi bulunmamaktadır.

2012 yılı Bütçe Kanunu’nda yer alan hüküm çerçevesinde 2012 yılında Merkezi Yönetim kapsamında Askeri personel ve zorunlu hizmetli doktor hariç olmak üzere 365 kişi sınırı aşılmaması gerekmektedir. Şubat ayı itibariyle Askeri personel ve zorunlu hizmetli doktor hariç 137 kişi istihdam edilmiş olup bu kişilerden 101’i KTHY çalışanlarındandır.

Tüm kamuda yeni istihdam edilecek personel sayıları merkezi idarelerde işten ayrılanların %50'sini, KİT'lerde %20'sini aşmayacak şekilde belirlenecek…”


İZLEME RAPORU’NDA NELER VAR?

·        “2012 yılı için T.C. kaynaklarından KKTC'ye yapılacak bütçe açığı katkısı olarak 300 Milyon TL kaynak öngörülmüş olup bu tutarın Mart ayı itibariyle 225 Milyon TL kısmı kullanılmıştır. Bu nedenle, 2012 yılının Haziran ayından sonra bütçe açığının finansmanını sağlayabilecek gerekli tedbirlerin alınması önem arz etmektedir”

 

·        Yaz mesaisinin kademeli kaldırılması hedefiyle tek mesaiye geçildi, ek mesai ücretlerinde % 25 indirim yapıldı ancak ödenen toplam tutar değişmedi, saat olarak daha fazla ek mesai yapıldı

 

·        Kooperatif Merkez Bankasının idari olarak yeniden yapılandırılması konusunda çalışmalar başlatılmış olmakla birlikte, mali olmayan iştiraklerin elden çıkarılması konusunda herhangi bir gelişme sağlanmadı

 

·        Tarımsal faaliyetlerde çiğ süte ilave prim verilerek, ön görülen prim ödenekleri aşıldı; “süt desteği tedricen azaltılacaktır” talebi gerçekleşmedi

 

·        KIB-TEK'in üretim, iletim ve dağıtım fonksiyonlarına göre ayrıştırılması konusunda herhangi bir gelişme sağlanmadı

 

·        “BRT'nin mali dengesini düzeltecek şekilde yeniden yapılandırılmasına yönelik herhangi bir ilerleme sağlanmadı”

 

·        “Hayvan izleme sisteminin kurulması yönünde, hayvan kayıt sisteminin yetersiz olması nedeniyle herhangi bir ilerleme kaydedilmemiştir”

 

·        “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Yasası KKTC Meclisinden geçmiş olup, Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Bu doğrultuda Tüzük Tasarıları çalışmaları devam etmektedir. Enerji Verimliliği Yasa Tasarısı çalışmaları KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından kurulan Enerji Verimliliği Ajansı nezdinde hazırlanmış olup tamamlanma aşamasındadır.”

 

·        Türkiye’den boru ile su getirme projesinde, Geçitköy Barajının temel atma töreni yapılmıştır. Su yapıları ve isale hattı proje çalışmaları ise 2012 yılının ilk yarısında tamamlanacaktır.”

 

·        “Özelleştirme yasa tasarısı 27 Mart 2012 tarihinde KKTC Cumhuriyet Meclisinde kabul edilmiştir. Diğer taraftan, yapılan ilave yatırımlarla Ercan Havalimanı Uluslararası doğrudan uçuşlara hazır hale getirilmiş olup işletme hakkı devri yöntemi ile Ercan Havalimanında yeni bir terminal, pist, taksi yolları, apron ve gerekli alt yapı ihtiyaçları için ihaleye çıkılması çalışmaları yürütülmektedir.”

 

·        “Türkiye'de kurulu bulunan başarılı üniversitelerin KKTC'de açtıkları/açacakları kampüslerin gelişimi KKTC yüksek öğretim sektörünün durumu dikkate alınarak desteklenecektir. ODTÜ, İTÜ, Çukurova üniversiteleri için gerekli adımlar atılmıştır”

 

·        “Öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak TC Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun Lefke Avrupa Üniversitesi yurtlarını devralarak işletilmesine başlanmıştır.”

 

·        “DAÜ’nün üniversite öncesi kurumları özel sektöre 10 yıllığına devredilmiştir.”

 

 

 

 

 Bu haber toplam 958 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler