1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KEHANETLER - 1
KEHANETLER - 1

KEHANETLER - 1

Bugünün pis kokusundan, karmaşasından uzaklaşmak için belki de, 50 yıl sonrasına gitmeye niyetlendik ve “kehanette bulunmanızı istesek… 50 yıl sonra Kıbrıs sizce ne durumda olacak..?” diye sorduk… İşte yanıtlar… İyimserim,

A+A-

 

Bugünün pis kokusundan, karmaşasından uzaklaşmak için belki de, 50 yıl sonrasına gitmeye niyetlendik ve “kehanette bulunmanızı istesek… 50 yıl sonra Kıbrıs sizce ne durumda olacak..?” diye sorduk…

İşte yanıtlar…

İyimserim, geriye dönüş psikolojisinin tetiklediği daha korumacı, yaratıcı bir nesil oluşmasıyla hem doğa hem de insanlar daha da huzur bulacak. (Ergenç Korkmazel)

50 YIL SONRA KIBRIS: (Torun) Derviş Eroğlu ile (torun) Glafkos Klerides Ledra Palas
yakınlarındaki JAKOP TOWER binasının 300üncü katında bin bilmem kaçıncı çözüm müzakeresinden çıkarken Girne kıyılarında müthiş bir patlama olur BM gözlemcisi (torun) Butros Gali, patlamanın Türkiye üstünden gelip Ortadoğu’ya dağıtılan elektirik santralinde olduğu haberini aldıklarını; şimdilik endişe edecek bir durumun olmadığını; ama yangının santralin yanındaki Arabic Petrol Dolum Tesisi’ne sıçraması halinde ikinci bir 11 Eylül Faciası’nın  yaşanabileceğini; tarafların derhal gereken önlemleri alması gerektiğini söyler. Glafkos Klerides olayda kendilerinin bir parmağı olmadığını; istenmesi halinde 10-15 uçan itfaiye aracı ile ambulans uçaklarını devreye koyabileceklerini söyleyerek pencerede hazır durumda bekleyen makam uçağına  biner.
Derviş Eroğlu, oldukça telaşlı bir şekilde binanın en üst katına çıkarak olayın boyutlarını görmeye çalışır (Taş ocaklarının verimli çalışması yüzünden artık Beşparmak Dağları yoktur.)Kırmızı cep telefonundan (torun) Tayip Erdoğan’ı arar:

- Efendim, zor durumdayız.Anavatanın yardımlarına muhtacız.Siz daha iyisini bilirsiniz ama İsrail’e giden su hattının bir vanasını yangına müdahale için kullansak diyorum.

- Sorun değil Dervişciğim.Elbette kullanılabilir ama bu iş için size 50.000 Rizeli soydaşınızı göndereceğim.İş biter bitmez onları vatandaş yapıp; BULUT İnşaatın bitirmek üzere olduğu gökdelenlere yerleştirirsiniz.O bölgeyi de Rize İlçesi ilan eder; bizim amcaoğlu Recep Erdoğan’ı  da belediye başkanı yaparsınız.Ha bu arada, Trabzon ilçeniz Belediye Başkanı’na söz verdiğiniz 100 milyon Tayip Lirasını henüz
vermemişsiniz.
Unutmayın ki, bu paranın 30 milyonu sizin seçim kampanyanızda kullanılacaktır.

- Şükranlarımı sunarım efendim.O işi olmuş bilin, ama bu başbakan İrsen bey sonra başımıza iş açmasın.

- Sen ona kulak asma.Görecen bu seçimlerde dört ana ilçeden (Hatay, Trabzon, İskenderun ve ANKARA/KOŞE)den tek bir oy bile alamaycak.Yeter ki sen, oralarda hala ayak direyen üçbeş Kıbrıslının da ipini çek.Daha sonra aklıma gelen şartlar olursa ben gene seni ararım.

- Olmuş bilin Padişahım.Şükran da gene şükran. (U gavole, muhabbete daldık yangın da böyüdü.O zındık muhalifler gene söylenmeye başlayacaklar memleketi yangın yerine çevirdiniz diye.) (Tamer Öncül)

Kıbrıs sorunu kökten çözülecek. Küresel ısınma sonucu ada Akdeniz’e gömülecek. :) Ada gidecek, kavga bitecek :) (Sinan Dirlik)

Same. L (Aynı kalacak.)  (Zoe Kakota)

50 yıl sonra dünya değişecek... Biz da tabii, birleşik, yeşil bir ada olacayık... (İzzet İzcan)

Kebap yapacak paramız kalmayacağı için yeme-içme yerine eylem yapacayık... Kıbrıs aynı olabilir ama insanları olmayacak - değişim ihtiyacının farkına varacayık. (Yağmur İzcan)

50 yıl sonra Kıbrıs sorunu ve Kıbrıs Türk halkı çok kritik günlerden geçmeye devam edecek. Tıpkı 50 yıl önce ve şimdi olduğu gibi. (Cenk Gürçağ)

In 50 years the problems will not have gone away, they'll just look different. Idiotic Greek Cypriot politicians will be fighting with idiotic Turkish Cypriot politicians in the Federal Senate and then on TV. There will be some football violence, like in other countries and everyone will be complaining that the police are not doing enough. But most people will live in their own world, with their own community, except for people in Nicosia and Famagusta, the only two mixed and interesting cities in the country. [And of course, somehow, the Democratic Parties from both sides - Serdar Denktas and Marios Garoyian - will somehow manage to still be in power].

(50 yıl sonra sorunlar gitmiş olmayacak, sadece farklı görünecekler. Dangalak Kıbrıslırum politikacılarla dangalak Kıbrıslıtürk politikacılar kavga etmeye devam edecekler, önce Federe Senatoda sonra da televizyonda. Futbolla bağlantılı şiddet olayları yaşanacak, başka ülkelerde olduğu gibi, ve insanlar polisin yetersiz kaldığı konusunda şikayet edecekler. Ancak çoğu insan kendi dünyalarında, kendi toplumlarıyla yaşayacaklar, Lefkoşa ve Mağusa’daki insanlar hariç, ülkede karışık ve ilginç olan tek iki şehir. [Ve tabii ki, bir şekilde, her iki tarafın Demokratik Partileri – Serdar Denktaş ve Marios Garoyian – iktidarda olmaya devam edecekler]). (Yiorgos K. Kakouris)

Bence Kıbrıs sorunu çözülecek... Tüm dinazorlar ölmüş olacak çünkü... Savaşı bilmeyen bir nesil başa gelecek barış yapmak da böylece kolaylaşacak... Ve ne benim neslim görebilecek ne de çocuklarım belki de, umarım torun olur onlar görür… (Gülfidan Erhürman)

Kıbrıs Kıbrıslıların olacak… Ben söyledim ve çekildim… (Mehmet Ulubatlı)

Two separate states, lots of happy chubby Cypriots roaming the streets and the (architecturally ugly) cities. Akamas and Karpaz all made into all-inclusive retreats for eager Chinese tourists (yes, Chinese) and the educational systems marking the 2010's as the "Gas Era”.

İki ayrı devlet, (mimari olarak çirkin) şehirlerde, sokaklarda dolaşan bir sürü mutlu tombul Kıbrıslı. Akamas ve Karpaz dünden razı Çinli turistler (evet, Çinliler) için herşey-dahil tatil mekanlarına dönüştürülmüş ve eğitim sistemleri 2010lu yılları “Gaz Devri” olarak not düşmüştür.  (Ellada Eva)

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 723 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler